ترجمۀ مقاله
Welsh, Andrew, Thomas Fleming, and Kenneth Dowler. "Constructing crime and justice on film: meaning and message in cinema." Contemporary Justice Review 14.4 (2011): 457-476
يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ۱۸:۰۹
 
با آنکه تحقیقات فراوانی در ارتباط با به تصویر کشیدن جرم و مجرمان در ادبیات وجود دارد، در حوزۀ فیلم و سینما، تلاش‌های ناچیزی برای جهت دادن و مدیریت تحقیقات تحلیلی و اصولی درمورد بازسازی عدالت صورت گرفته است.
تخمین زمان مطالعه : ۱ دقيقه
 
نمایش دادن جنایت و عدالت در فیلم: معنا و پیام در سینما
 
نوشتۀ اندرو ولش، توماس فلمینگ و کنت دالر
ترجمۀ کژوان آبهشت


چکیده:
فیلم‌ها به عنوان یک رسانه فرهنگی، گرایشات حاکم در جامعه را منعکس کرده و در شکل دادن ادراک، افکار و اندیشه‌های ما نقش محوری را ایفاء می‌کنند. در فرهنگ‌های مردمی، علی الخصوص برای فیلم‌سازان معاصر، جرم و جنایت موضوع محبوبی بوده است.

درعین حال که تحقیقات قابل توجه و فزاینده‌ای در ارتباط با به تصویر کشیدن جرم و مجرمان در ادبیات وجود دارد، درحوزۀ فیلم و سینما، تلاش‌های ناچیزی برای جهت دادن و مدیریت تحقیقات تحلیلی و اصولی درمورد بازسازی عدالت صورت گرفته است. از این حیث، هدف کلّی این مقاله، معرّفی موضوعات فراگیری است که در به تصویر کشیدن جنایت و عدالت در طیف وسیعی از فیلم‌ها مهم بوده است. ما ارتباطات موجود میان شیوه‌های روایی عدالت و نیز روش‌های مختلف به وقوع پیوستن جرم و جنایت در چند فیلم را بررسی کرده‌ایم. تحلیل ما متوجّه ادبیّات ساختارگرای اجتماعی در تفسیر معانی و پیام‌هایی است که درزمینۀ موضوع عدالت در فیلم‌ها گنجانده شده‌اند.

+ متن کامل مقاله را با زیرنویس‌ها و پی‌نوشت‌ها در قالب pdf می‌توانید از قسمت «ضمیمه» در بالای صفحه دانلود کنید.
کد مطلب: 666