روایتی دربارۀ مارتین هایدگر
نگاهی به کتاب «مارتین هایدگر و نهیلیسم اروپایی» نوشتۀ کارل لویت
جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ۰۸:۵۹
 
 
آنچه برای روشن‌فکرانی همچون هربرت مارکوزه، هانس یوناس و هانا آرنت و کارل لویت جالب و درعین‌حال تلخ بود، این بود که معلم سابق آن‌ها مارتین هایدگر، با تمام توان از سیاست‌های نژادی هیتلر دفاع می‌کرد. به نظر ریچارد وُلین، هیچ‌کدام این اندیشمندان «بهتر از لویت ریشه‌های زندگی‌نامه‌ای و فرهنگیِ نژادپرستی سیاسی و فلسفی هایدگر را نفهمید.»
تخمین زمان مطالعه : ۲ دقيقه
 
 

کارل لویت یکی از دانشجویان خوش‌قریحۀ آلمانی‌یهودی بود که در سال‌های حضورش در ماربورگ، به‌همراه مارتین هایدگر درس می‌خواند. در بیشتر مواقع، این دانشجویانِ بااستعداد یهودی به‌علاوۀ هربرت مارکوزه، هانس یوناس و هانا آرنت، خود را آلمانی‌هایی کاملاً متحد می‌پنداشتند؛ اما با قیام هیتلر برای قدرت در سال ۱۹۳۳ و مقدمۀ سیاست‌های نژادی او، آن‌ها خود را محروم شده از حقوق و مجبور به تبعید یافتند.

آنچه به تلخی این دوره برای هر کدام از این روشن‌فکران یهودی‌آلمانی افزود، این بود که هایدگر، معلم سابق آن‌ها، با تمام توانش به‌عنوان رئیس دانشگاه فرایبورگ از این سیاست‌ها دفاع کرد.

درنتیجه در همان زمان هر کدام از آن‌ها سعی کردند توضیح دهند که چه چیزی در فلسفۀ هایدگر بود که برای او امکانِ پذیرفتن نازیسم را فراهم می‌کرد. به‌نظر ریچارد وُلین، هیچ‌کدام از آن‌ها «بهتر از لویت ریشه‌های زندگی‌نامه‌ای و فرهنگی نژادپرستی سیاسی و فلسفی هایدگر را نفهمید».

مارتین هایدگر و نهیلیسم اروپایی نوشته‌های اصلی لویت دربارۀ فروپاشی فرهنگی و پذیرش فراگیر نهیلیسم را در بر می‌گیرد که راه را برای رایش سوم هموار کرد. سه مقالۀ تشکیل دهندۀ کتاب عبارت‌اند از: «هایدگر؛ متفکری در زمانه‌ای تُهی»، «اراده‌گراییِ جبرگرایانۀ کارل اشمیت» و «نهیلیسم اروپایی؛ واکنش‌هایی به پس‌زمینه‌های روحی و تاریخی جنگ اروپایی». همچنین کتاب شامل دو مقالۀ قبلاً منتشرشده از هایدگر به لویت می‌شود که تاریخ آن برمی‌گردد به زمانی که هایدگر ناظر مطالعات دکتریِ وی بود.

اطلاعات کتاب‌شناختی:
لویت، کارل. مارتین هایدگر و نهیلیسم اروپایی، انتشارات دانشگاه کلمبیا، ۱۹۹۸
Löwith، Karl. Martin Heidegger and European Nihilism. Columbia University Press، 1998

کد مطلب: 555
 


 
پویان
۱۳۹۵-۰۲-۰۱ ۱۸:۰۱:۱۶
این کتاب تو ایران ترجمه شده و تو بازار هست؟ (646)