اهمیت مردگان برای زندگان
مردگان زنده؛ تاریخ فرهنگی جنازه‌ها
گفت‌وگوی تیموتی شنک و تامس لاکویر دربارۀ کتاب «عملکرد مرده؛ تاریخ فرهنگی جنازه‌ها»

مناقشات فراوانی دربارۀ مرگ و تدفین اکثر چهره‌های بزرگ روشنگری در فرانسه درگرفت. جنجالی‌ترین و بدنام‌ترینِ این مناقشات در مرگ و خاک‌سپاری ولتر رخ داد. در خاک‌سپاری ولتر دو مسئلۀ ‌مرتبط به‌ هم وجود داشت: نخست اینکه آیا او در بستر احتضار، تشریفات مذهبی دم مرگ را انجام داده و از دیدگاه‌های خود عدول کرده یا نه؛ دوم اینکه اگر چنین کرده، آیا این کار را به‌دلیل آن انجام داده که نهایتاً فهمیده است مرگ بیرون از کلیسا به‌معنی مرگ در نکبت و فلاکت است یا به‌سبب ترس از اینکه جنازه‌اش به‌شایستگی دفن نشود، دست به نوعی نیرنگ زده و آداب مزبور را به جای آورده است؟


جادوی دورریختن
از رنجِ نوستالژی دل بکن
بررسی کتاب «تغییر زندگی از طریق جادوی مرتب‌سازی» نوشتۀ ماری کوندو

در نوجوانی به مادرم می‌گفتم من مجبور نیستم به چیزی که نمی‌خواهم، پایبند باشم. گرچه هیچ‌گاه ثروتمند نبودیم، اما ته‌مانده‌های شامپو و خمیردندان را دور می‌انداختم. مادرم با کلی زحمت آن‌ها را از داخل زباله‌ها درمی‌آورد و مرا به‌خاطر چنین اسراف‌هایی سرزنش می‌کرد. زندگی آرمانی من در محیط‌ خالی باشگاه‌های یوگا و در حس لذت‌بخش دورانداختن انبوهی از وسایل خلاصه می‌شود. فقط من نیستم که از آزادی زندگی مینیمالیستی لذت می‌برم. روش کُن‌ماری، فلسفه‌ای عملی و پرطرف‌دار برای مرتب‌سازی خانه است که از این روح فرهنگی زمانه نهایت بهره را برده است.


روابط اسلام و مسیحیت در قرن شانزدهم
دل‌مشغولی انگلستانِ عهد الیزابت به اسلام
انگلستان در نبرد خویش با اروپای کاتولیک به مسلمانان روی آورد

بازرگانان پروتستان پس از جدایی از کلیسای کاتولیک ناچار بودند پوشش سربی سقف صومعه‌ها و آهن ناقوس‌ها را تکه‌تکه کنند تا فلز موردنیاز عثمانی را به قسطنطنیه ببَرند. انگلیسی‌ها در مراودات تجاری‌شان با مراکش نیز الوار مورداستفاده در کشتی‌سازی را برای تهیۀ شورۀ باروت‌سازی، به این کشور انتقال می‌دادند. در مقابل، بازارهای انگلیسی سرشار شدند از ادویه، پسته، کشمش، پارچه‌های گل‌دوزی، حریرها، «فرش‌های ترکی» و ظروف سفالین شهر ایزنیک ترکیه. پرتره‌هایی از سلاطین و شاهان شرقی محبوبیت ویژه‌ای در میان اعضای طبقۀ حاکمۀ انگلستان یافت که اغلب در سبک پوشش خود از البسه پرزرق‌وبرقِ هم‌قطاران شرقی خویش تقلید می‌کردند.


اینترنت و زندگی روزمره
گوگل می‌تواند اتومبیل شما را هرجا که بخواهد از کار بیندازد
متصل‌شدن وسایل روزمره به اینترنت عواقبی پیش‌بینی‌نشده دارد

وسایل روزمرۀ ما به شکلِ روزافزونی قابلیت اتصال به اینترنت را پیدا می‌کنند. از ساعت و یخچال و تلویزیون بگیرید، تا اتومبیل و چراغ‌های روشنایی خانه. این اتفاق موجب می‌شود تا شرکت‌های سازندۀ این وسایل، بتوانند بدونِ مشورت مصرف‌کنندگان، این وسایل را از کار بیندازند. گوگل در ماه می گذشته، این کار را با «جعبه‌ اتوماسیون» که وسیله‌ای برای کنترل لوازم خانه بود انجام داد. اما این ماجرا تا کجا می‌تواند جلو برود؟


شاخص جهانی بردگی
۴۶میلیون نفر از بردگی مدرن رنج می‌برند
بر اساس نتایجِ پژوهشی جدید، قریب به ۴۶میلیون نفر تحت‌تأثیر اَشکال نوین برده‌داری هستند

بر اساس نتایجِ پژوهشی جدید قریب به ۴۶میلیون نفر تحت‌تأثیر اَشکال نوین برده‌داری هستند. هند با ۱۸.۳۵میلیون نفر در صدر این فهرست قرار دارد؛ هرچند باتوجه‌به تناسب جمعیت، کرۀ شمالی در صدر فهرست است. این گزارشی است که بنیاد واک فیری با مطالعه روی «شاخص جهانی بردگی» ارائه کرده است و از دولت‌ها خواسته برای مبارزه با برده‌داری مدرن بیشتر تلاش کنند.


تمدنِ اسلامی یا اسلامِ مدنی؟
آیا تمدنی زوال‌یافته می‌تواند دوباره بازسازی شود؟
برای بررسی امکان احیای یک تمدن، ابتدائاً باید تعریفمان از تمدن، زوال و احیا روشن شود

بسیاری از تمدن‌ها افول کرده‌اند و نهایتاً مرده‌اند، بی‌آنکه هیچ احیایی را تجربه کرده‌ باشند، تعداد اندکی از آن‌ها به دلیلِ مهارت‌هایشان، یا خصصه‌های جمعی و مخصوصاً، پیش از هر چیز دیگری، به دلیلِ انعطاف‌پذیری یا قابلیت‌شان در سازگاری، نسبت به بقیه عمر طولانی‌تری کرده‌اند. هیچ تمدنی ابدی نیست، تمدن‌ها همواره در حال تغییر و تحول‌اند. در زمانه‌ای که اجتماعاتِ جهان ارتباطات کمتری داشتند، تمدن‌های مختلف می‌توانستند مجزای از یکدیگر باقی بمانند: در موازات هم، اما با حفظِ هویتِ ویژۀ خود. در زمانه‌ای که جوامع ارتباطات متراکمی با هم دارند، تفاوت‌های تمدنی رو به زوال می‌روند. اگر روابطِ میان-تمدنی افزایش یابند، به تناسبِ حجم این روابط و تداوم آن‌ها، امکانِ حفظِ فردیت‌های تمدنی عمیقاً رو به زوال می‌رود. از لحاظ نظری، نوعی همجوشی بین تمدن‌های متفاوت متصور است. هیچ تمدنی یک‌‌شکل باقی نمی‌ماند و طابق النعل بالنعل بازسازی نمی‌شود.


نابرابری اقتصادی
گفت‌وگو با جوزف استیگلیتز دربارۀ نابرابری اقتصادی
تولید ناخالص داخلی خروجی اقتصاد را نشان می‌دهد؛ اما نمی‌گوید که چه مقدار به جیب چه کسی می‌رود

زمانی اقتصاددانان متفق‌القول بر کارآیی بازار تأکید می‌کردند و وانمود می‌کردند که اقتصاد در سطح کلان تحت‌تأثیر نابرابری قرار نمی‌گیرد. آن‌ها مدل‌های دقیقی داشتند که ازقضا دقیقاً اشتباه بودند. اکثریتِ پیش‌گفته امروزه تضعیف شده است. ما گروه قدرتمندی داریم که بر محدودیت‌ها و نقایص بازار تمرکز کرده‌اند. بخش عظیمی از افراد جوان‌تر نیز دوست دارند دربارۀ این موضوعات کار کنند. جوانی را که رکود بزرگ را دیده و مشکلات نابرابری را حس کرده است، نمی‌توان به این سادگی متقاعد کرد که نابرابریْ موضوع چندان مهمی نیست و بازارها همیشه کارا هستند. اگر چنین چیزی از آن‌ها بخواهی، فکر می‌کنند احمقی.