ابوالحسن نجفی درگذشت
ضد خاطراتی از ابوالحسن نجفی
برخی از عمیق‌ترین لذت‌های ادبیِ عمرمان را مدیونِ ابوالحسن نجفی هستیم.

دیروز عصر، یکی از دوستانم، عکسی را برایم فرستاد و زیرش نوشت «روحش شاد». ابوالحسن نجفی، زبان‌شناس و مترجم برجسته در هشتاد و شش سالگی درگذشت. شاید برخی از ما با کارهای او چندان آشنا نباشیم اما بی‌شک بسیاری از ما مسحورِ هنرِ نجفی شده‌ایم.


غذا، تاریخ و سرمایه‌داری
تاریخ تلخ شِکر
مروری بر زندگیِ فکری سیدنی مینتز و دستاوردهای شگرف او در نوشتنِ تاریخ

من نخستین بار با سیدنی در آشپزخانهٔ یکی از دانشجویانِ او در دانشگاه جان هاپکنیز روبرو شدم. آنجا یک آشپزِ جادوگر را دیدم که داشت یک سس مکزیکی را از اولِ کار درست می‌کرد، در عینِ حال دربارهٔ فرهنگ و تاریخ کارگرانی که انواعِ گیاهانِ مورد استفاده در این غذا را کاشته بودند، با من صحبت می‌کرد.


دلوز امروز به چه کارمان می‌آید؟
دلوز معتقد است وظیفۀ فلسفه تولید مفاهیم جدید است.

امروز چه بر سر میراث دلوز می‌آید؟ هرچیزی و هر کسی که از دلوز تأثیر گرفته باشد، باید پیوسته در برابر تقلیل دلوز به تصویری دگماتیک از اندیشه مقاومت کند. دلوز نه فیلسوف نافذ و مقتدر دیگری از سنت غربی است، نه چهره‌ای است که تنها مورد تحسین و ستایش قرار گیرد. نیستی ِتکین و یکتای دلوز ما را تهییج می‌کند تا قابلیت خود را در متفاوت اندیشیدن نشان دهیم، و تلاش کنیم آینده‌ای را بیافرینیم که با امروزمان متفاوت است. در بیستمین سالمرگ ژیل دلوز، لوس‌آنجلس ریویو آو بوکز از چند دلوزشناس دعوت کرده است تا اهمیت دلوز و آثارش را در زمان حاضر بررسی کنند. این اولین نوشتار از این مجموعه است.


اصلاً چرا باید مصرف‌کنندگان مواد مخدر را مجازات کنیم؟
گفتگوی گری گاتینگ با داگلاس هوزاک

گری گاتینگ، استاد فلسفۀ دانشگاه نوتردام، مجموعه مصاحبه‌هایی را با متخصصان فلسفۀ سیاسی ترتیب داده است که در ستون «استون» در روزنامۀ نیویورک تایمز منتشر می‌شود. او در نهمین شماره از این مصاحبه‌ها، موضوعِ بحث را جرم‌انگاری مصرف مواد مخدر قرار داده است و برای گفتگو دربارۀ آن، سراغ داگلاس هوزاک رفته است. استاد فلسفۀ دانشگاه راتگرز و مؤلف کتاب «جرم‌انگاری افراطی: محدودیت‌های حقوق جزا».


فراخوان
دعوت به همکاری با ترجمان
سایت ترجمان از مترجمین و علاقه‌مندان علوم‌انسانی دعوت به همکاری می‌کند.

سایت ترجمان از مترجمین و علاقه‌مندان علوم‌انسانی دعوت به همکاری می‌کند. شما می‌توانید در دو بخش با ما همکاری کنید: «ترجمه» و «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی».


دستور تهیۀ غذا چیست؟
عطش ما برای کتاب‌های آشپزی
دربارۀ خوانندۀ کتاب آشپزی چه می‌توان گفت؟

برخی زوج‌های امروزی اندکی قبل از خواب و بعد آنکه بچه‌ها را می‌خوابانند روی تخت دراز کشیده و صفحاتی را ورق می‌زنند. زن مجلۀ مد ورق می‌زند و مرد کتاب آشپزی. اینکه آن‌ها چرا این چیزها را می‌خوانند برای خوانندگان نیز عجیب است. کمد لباس و کابینت‌های آشپزخانه تقریباً پر شده‌اند و گرچه ممکن است بپذیریم که خوانندۀ مجلۀ مد دست‌کم می‌خواهد دربارۀ به‌روزترین مدها بیشتر بداند، اما دربارۀ خوانندۀ کتاب آشپزی چه می‌توان گفت؟


فلسفهٔ حقوق
عمل‌گرایی حقوقی

ریچارد وارنر پروفسور و محقق در دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو- کنت در این مقاله ابتدا مختصری درباره پراگماتیسم و معنای پراگماتیسم حقوقی سخن می‌گوید. او دیدگاه‌هایی که در بین پراگماتیست‌های حقوقی وجود دارد را توضیح می‌دهد و پس از آن تلاش می‌ کند به این پرسش پاسخ دهد که این رویکرد حقوقی چه کمکی به ما در فهم شکل گیری قواعد حقوقی و تفسیر آن‌ها می‌کند.


سیاست و اخلاق
هیروشیما را به یاد آور
نولیبرالیسم استعاره‌ای از بمب اتم است: تجسمی از تخریب جهانی امر اجتماعی، سیاسی و اخلاقی

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی عده‌ای را به جشن و پایکوبی برانگیخت، آنانی که استدلال می‌کردند تنها راه تسلیم‌کردن ژاپن استفاده از بمب اتم است. عدۀ دیگری در بمب اتم چیزی نمی‌دیدند مگر پیشرفت علم و قدرت شگفت‌انگیز آن. رایج‌ترین دلیلی که برای استفاده از بمب اتم آورده می‌شد این بود که تنها راه شکست ژاپن و حفظ جان سربازان آمریکایی استفاده از بمب اتم است. اما همان زمان هم تعدادکثیری از سیاست‌مدارن و حتی رهبران نظامی مخالف استفاده از بمب اتم بودند و استدلال می‌کردند که برای پایان دادن به جنگ هیچ ضرروتی برای استفاده از بمب اتم نیست. امروزه ثابت شده که استدلال این دسته از مخالفان کاملاً درست بوده است.


چینی-آمریکایی
وقتی نویسندگانِ آمریکایی دربارۀ چین می‌نویسند
بررسی کتاب‌های «دنگ شیائوپینگ و اصلاحاتِ چین» نوشتۀ ازرا ووگل، «فرمانده کل قوا» نوشتۀ جی تیلور و «دربارۀ چین» نوشتۀ هنری کیسینجر

هر چیزی که ممکن بود به‌طور جدی به ستایش و تحسین کلی دنگ لطمه بزند، در کتاب ووگل حذف شده است. دنگ قصابِ کمپین ضدِ راست بود که در نتیجۀ آن، پانصدهزار نفر از مظنونین، منزوی، تبعید یا اعدام شدند. اما ما دربارۀ این واقعه می‌خوانیم که «دنگ ناراحت بود که برخی روشنفکران، با خودخواهی و بی‌انصافی، به مقامات رسمی ایراد می‌گرفتند؛ درحالی‌که مقامات در تلاش بودند تا از عهدۀ کارهای دشوار و پیچیدۀ خود برآیند.» دربارۀ سرکوبِ نخستین مطالبات برای رسیدن به دمکراسی سیاسی در ۱۹۷۸ چه می‌خوانیم؟ «همچون روزهای باشکوه، با فرمانی کلی و اعلام مجازات سنگین برای ترساندن دیگران، نظم کشور حفظ شد.»


فلسفهٔ حقوق
فلسفۀ حقوقی کانت

کانت روایتی بازنگری شده و متمایز از درون‌مایه‌هایِ سنتِ حقوق طبیعی پیشنهاد می‌کند؛ او تمامی اشاره‌های این سنت به ایده‌های ارسطویی همچون سعادت و خیر را به سود مفهوم قانون طرد می‌کند؛ در دیدگاه او فقط مفهوم آزادی است که می‌تواند هم دستورهای مقتدرانه و هم قدرتی را که برای اِعمال این دستورات لازم است توجیه کند، بنابراین تنها پاره‌ای از اخلاق می‌تواند از طریق حقوق موضوعه اثرگذار باشد.


اعتراضات سال ۱۹۹۹ در سیاتل
قلبِ تو عضله‌ایست به اندازه یک مشت
بررسی رمان «قلب تو عضله‌ایست به اندازه یک مشت» نوشتهٔ سونیل یاپا

به دوران خوش پیش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برگردیم. به شامگاه هزاره‌ای که در آن نمایندگان سازمان تجارت جهانی برای آغازِ قرنِ توسعهٔ اقتصادی گردهم آمدند. بیش از ۱۳۰ کشور نمایندگان خود را به سیاتل فرستادند؛ کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل متحد و بیل کلینتون رئیس جمهور امریکا می‌خواستند از شکوه این همکاری بین‌المللی بهره‌ها ببرند. اما آن امیدها پیش از آغاز جلسات، در آتش سوزانده شد.