ملحدان جدید از چه می‌ترسند؟
ملحدانِ جدید خودشان را پشت نقاب علم پنهان می‌کنند تا بتوانند از لیبرالیسم وحشت‌زدۀ امروز دفاع کنند. اما آن‌ها فراموش کرده‌اند که نسل‌های قبلی ملحدان هم با نظریه‌های نژادپرستانه یا ضدِ لیبرال، همدستِ حاکمان دوران خود شده‌اند. مقالۀ تازه و بسیار جنجال‌برانگیز جان گری، فیلسوف سیاسی مشهور، به این مسئله اختصاص دارد.

رسانه‌های اجتماعی
چطور دوستی به ابزاری برای قدرتمندان تبدیل شد؟
شرکت‌ها و دولت‌ها برای رسیدن به اهدافشان بیشتر از قبل به استفاده و سوءاستفاده از ابزار روابط اجتماعی روی آورده‌اند. در این شرایط هر چیزی مانند دوستی که روزگاری در منطق اقتصادی جایی نداشت در آن جای گرفته است. شاید بتوان نام آنچه امروز شاهدیم را «سوسیالیسم نئولیبرال» گذاشت.

قرارداد اجتماعی، حریم خصوصی و شبکه‌های اجتماعی
سردبیران مجلۀ «پوینت» در یادداشت مقدماتی شمارۀ نهم آن که به موضوع حریم خصوصی اختصاص داشت رابطۀ شبکه‌های اجتماعی و حریم خصوصی را از منظری بدیع بررسی کردند. آن‌ها ضمن بسط مفهوم «قرارداد اجتماعی» به شبکه‌های اجتماعی، نگاهی هگلی به رابطه فرد و جامعه و توجه به «بازشناسی» در فلسفۀ سیاسی او را پیش می‌کشند.

فلسفۀ تکنولوژی
فلسفه‌ورزی دربارهٔ تکنولوژی: چرا به خودمان زحمت دهیم؟
کارل میچم، استاد کالج ماینزِ کلرادو، در مصاحبه با سایت اثیکس از تفاوت نگاه مهندسی و علوم انسانی به تکنولوژی سخن می‌گوید. در حالی که رویکرد مهندسی عموماً تکنولوژی را هستۀ انسان‌بودن می‌داند و مشکلی با گسترش آن ندارد، فلاسفۀ علوم انسانی نوعی مشروعیت کامل برای آن در نظر می‌گیرند ولی می‌گویند «همه چیز تکنولوژی نیست».

مطالعه و تکنولوژی‌های نو
انحراف در مطالعه
سومین یادداشت از مجموعۀ «آیا مغز مطالعۀ کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارد؟»
مطالعه از نسخه‌های چاپی به سمت ابزارهای دیجیتالی رفته‌ است. اما آیا عملکرد مغز، میان دریافت اطلاعات از کتاب چاپی یا نسخهٔ الکترونیکی، تغییری می‌کند؟ آیا با این تغییر تفاوتی در مهارت یا تجربه خواندن ایجاد می‌شود؟ در سومین قسمت از مجموعهٔ مباحث «آیا مغز مطالعۀ کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارد؟»، گلوریا مارک پاسخ می‌دهد.


نگاه جدید فلسفۀ آزمایشگاهی به مسائل قدیمی
فلسفه در مقابل روان‌شناسی تقلبی
مدت‌هاست که فلسفه مسئول تفکر انتزاعی است و این کار را با لمیدن در پشت میز انجام داده است. آیا روش‌های آزمایشگاهی موسوم به فلسفه آزمایشگاهی می‌تواند بسترهای جدیدی برای مسائل قدیمی ارایه دهند؟ در دومین قسمت از مجموعه مباحث «فلسفۀ آزمایشگاهی، فلسفۀ کلاسیک و آینده»، تیموتی ویلیامسون، استاد دانشگاه آکسفورد پاسخ می‌دهد.

ویژه‌نامۀ «امروز و فردای خواندن»
«ترجمان» در چند ماه اخیر تلاش زیادی برای تشریح مسایل مربوط به کتاب و مطالعه و چالش‌هایشان در عصر اینترنت و رسانه‌های اجتماعی کرده است. حالا ‌تصمیم گرفته‌ایم مجموعه‌ای از مطالب مرتبط با این موضوع را در قالب ویژه‌نامه‌ای با عنوان «امروز و فردای خواندن» گرد آوریم.

فلسفۀ تکنولوژی
به سوی فلسفه‌ای برای تکنولوژی
شکی نیست تکنولوژی به عنوان واقعیت کانونی زندگی مدرن مانند علم، زبان، سیاست، اجتماع و... دارای فلسفه است. فلسفۀ تکنولوژی آنقدر گسترده است که بخش‌هایی از دیگر شاخه‌های فلسفه را در خود جای داده است و همین امر ذهن را شگفت زده می‌کند. اما برای درک درست فلسفۀ تکنولوژی باید چگونه به آن نگاه کرد؟
سبک زندگی
ترس از عقب افتادن
در گذشته مالکیت بیشتر از تبادل تجربه‌های هیجان‌انگیز منزلت می‌آورد. اما امروزه ترجیح تجربه‌های جالب بر اجناس از نظر اجتماعی پذیرفته شده و به جریانِ اصلی بدل شده است. به لطفِ رسانه‌های اجتماعی با تجارب سایرین چشم‌وهم‌چشمی می‌کنیم. ولی آیا به اندازة دوستانمان تجربۀ هیجان‌انگیز داریم؟ این نگرانی جدید و رایج ماست.

اقتصاد جهان در ۲۰۱۵
احمق، مشکل سیاست است!
رکود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ ناشی از سیاست‌های احمقانه‌ای بود که دولت‌ها برای فرار از بحران اقتصاد جهانی به آن روی آورده بودند. جوزف استیگلیتز، اقتصاددان آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱، معتقد است مشکل اساسی که جهان با آن روبرو است، اقتصادی نیست بلکه مشکل سیاست‌های احمقانهٔ ما است.
سه دلیل برای خواندن فیلسوفان مسلمان کلاسیک
ابراهیم کالین، عضو مرکز آشنایی با اسلام-مسیحیت دانشگاه جورج‌تاون معتقد است بازشناسی بصیرت‌های اساسی سنت فلسفهٔ اسلامی می‌تواند منافع و مواهب فراوانی برای جهان سرگشتۀ ما به ارمغان بیاورد. به زعم او رویکرد کلی‌نگر، انتقال پارادایمیک مفاهیم از یونان و پاسخ به پرسش‌های دیرپای فلسفه مزایای بهره‌گیری از فلسفۀ اسلامی است.
ورشکستگی اخلاقی دانشگاه
مارک باورلاین، استاد دانشگاه ایموری، چندی پیش در یادداشتی در نیویورک‌تایمز از ورشکستگی اخلاقی اساتید دانشگاه سخن گفت حال آنکه معتقد است اساتید می‌بایست نمونۀ کاملی از اقتدار اخلاقی باشند. باورلاین در مصاحبه با اریک کافمن به واکنش‌های تند همکارانش پاسخ می‌دهد و با نگاهی انتقادی ساختار دانشگاهی را بررسی می‌کند.

تکنولوژی و هوش
تکنولوژی آسان و مسالۀ چند وظیفه‌گی
نباید وعده‌ای که تکنولوژی آسان در سال‌های ۱۹۳۰ به ما داد را فراموش کنیم: آزادی از یک زندگی مشقّت‌بار و رسیدن به لذت. اما ما در سیطرهٔ وظایف کوچکی محصور شده‌ایم که شاید به طور فردی کوچک به نظر بیاید امّا در مقیاس جمعی غم‌بار هستند؛ و نهایتاً، وقتی تمام وظایف در زندگی آسان شود تنها یک حرفه باقی می‌ماند؛ چند وظیفه‌گی.
خارپشتِ جهان‌های ممکن
مایکل دامت، فیلسوف انگلیسی، رابرت استالنیکر از تاثیرگذار‌ترین فیلسوفان تحلیلی را به علت اولویت ندادن مسائل زبانی بر مسائل ذهنی به بدعت‌گذاری در فلسفۀ تحلیلی متهم می‌کند. استالنیکر در مصاحبه با ریچارد مارشال استدلال می‌کند که چرا موضع‌گیری دامت مضحک به نظر می‌رسد.