دین و سیاست
بازیگرانِ ناشناختۀ انقلاب روسیه
بررسی کتاب «بازیگران ناشناختۀ انقلاب روسیه» نوشتۀ نیکلای بردیایف
«نیکلای بردیایف» برایِ ایرانیان نامِ غریبی نیست و مواجهه با اندیشۀ او به دهۀ پنجاه بازمی‌گردد. انتشار کتابی جدید او به فارسی می‌تواند راهی باشد تا بارِ دیگر از سرِ حوصله بردیایف را بخوانیم تا شاید رویکردی دیگر در فهمِ تحولاتِ فکری و تاریخیِ خودمان بیابیم. علی تقوی‌نسب «بازیگرانِ ناشناختۀ انقلابِ روسیه» را بررسی کرده است.

بحران در روش تحقیق تجربی

چرا اغلب یافته‌های تحقیقاتیِ منتشرشده نادرست‌اند؟
چطور یک روان‌شناس می‌خواهد سوگیری‌های انسانی را از علم بیرون بکشد؟
برایان نوزک وقتی سر کلاس روش تحقیق دانشگاه، فهمید چه درصد بالایی از مقالات علمی، از انواع و اقسام پیش‌داوری‌ها و سوگیری‌ها رنج می‌برند، تصمیم گرفت پروژه‌ای را آغاز کند که به دانشمندان کمک کند تا تحقیقاتی شفاف و مستدل ارائه کنند. شرحِ ایده‌ها و اقداماتِ او را در این نوشتار می‌خوانید.


الهیات و محیط‌ زیست

سفرنامهٔ نائومی کلاین به واتیکان
بخش‌نامهٔ محیط‌زیستی پاپ؛ فقط یک نامه یا چرخشی رادیکال از کاتولیسیسم سنتی
نائومی کلاین، روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی کانادایی برای سخنرانی در کنفرانسی مطبوعاتی دربارهٔ نامهٔ اخیر پاپ فرانسیس دربارهٔ محیط زیست و سمپوزیوم دو روزه در همین رابطه به واتیکان سفر کرده است. به چالش کشیدن انسان‌محوری، جایگزین شدن زمین مادر با خدای پدر، واژگونی قرن‌ها سنت تفسیری که آشکارا با طبیعت دشمنی می‌کرد، جدی شدن تلقی‌های سوسیالیستی از آموزه‌های مسیح و تغییر در جغرافیای قدرتِ کلیسا، همه و همه تغییرات رادیکالی است که واتیکان دچار آن شده و توجه کلاین را به خود جلب کرده است.


جنبش بایکوت اسرائیل
نگاهی تاریخی به ریشه‌های جنبش بایکوت
بررسی ریشه‌های ضداستعماری جنبش بایکوت آکادمیک اسرائیل و چگونگی کسترش آن از حاشیه به مرکز
برای معرفی سیاست بایکوت پیش از هرچیز باید میان بایکوت و محدودیت‌هایی که دولت‌ها از آن حمایت می‌کنند تمییز قائل شویم. ریشه‌های مدرن بایکوت به مقاومت ایرلندی‌های بر علیه سلطه انگلستان در قرن نوزدهم بازمی‌گردد. پس از آن در بستر جنبش ضدآپارتاید، سیاست‌های بایکوت بزرگ‌ترین موفقیت‌هایش را بدست آورد. در چندسال گذشته و پس از پشتیبانی انجمن مطالعات آمریکا از بایکوت دانشگاه‌های اسرائیل، بیش از پیش روشن شده است که سیاست بایکوت از حاشیه به مرکز پیش‌روی کرده است. جنبش بایکوت علیرغم مخالفت‌ها در مسیرش بسیار موفق بوده است و یک دهه پس از آغازش به تهدیدی استراتژیک برای اسرائیل بدل شده است. چرا جنبش بایکوت در گسترش خود موفق بود؟ دلایل متعددی برای این موفقیت وجود دارد که پس از بررسی تاریخیِ ریشه‌های ضداستعماری جنبش بایکوت پنج مورد از آن‌ها را در اینجا بررسی می‌کنیم.

خوشبختی و اخلاق
بد‌بختی‌ فقرا نتیجۀ ناتوانی‌ خودشان است؟
مروری بر تاریخِ خوشبختی و نواقص تعریفِ جدید آن
وقتی سیاستمداران می‌گویند دلشان می‌خواهد مردم خوشبخت باشند، بیشتر از اینکه خوشحال شویم، باید بترسیم. خوشبختی وقتی بدون توجه به مسائلِ اخلاقی بنیادینی مثلِ اخلاق و برابری و مراقبت مطرح ‌شود، خیلی زود به سرزنش‌نامه‌ای علیهِ فقرا تبدیل می‌شود.

فلسفهٔ حقوق

مطالعات انتقادی حقوق
تلفیق مکاتب واقع‌گرایی حقوقی، مارکسیسم انتقادی و نظریۀ ادبی ساختارگرایی و پساساختارگرایی، جنبش مطالعات انتقادی حقوق را به عنوان یکی از مهم‌ترین اندیشه‌های حقوقی تبدیل کرده است. اگرچه اوج فعالیت‌های جنبش دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی بود اما تاثیر آن را بر نظریۀ حقوقی و حقوق اساسی، تاریخ حقوق و ... می‌توان مشاهده کرد.

فلسفه و ادبیات
فیلیپ دیک؛ بزرگترین رمان‌نویس علمی‌تخیلی یا فیلسوفی خواب‌زده
بخش اول: تأملاتی درباب نوعی ماهی منوّر
فیلیپ ک. دیک در دورۀ کاری کوتاه و درخشانش، ۱۲۱ داستان کوتاه و ۴۵ رمان نوشت. آثار او در طی زندگی‌اش موفق بودند اما از زمان مرگش در سال ۱۹۸۲، نفوذ روزافزونی پیدا کرده‌اند. زندگی دیک مدت زیادی است که به افسانه تبدیل شده است و هستند کسانی که این افسانه‌ها را نوعی انحراف از شخصیت درخشان ادبی دیک بدانند. اما «دیک افسانه نبود، دیوانه هم نبود. او نابغه‌ای بود که در میان ما زندگی کرد». با این حال زندگی دیک تا حد زیادی مزاحم هر نوع ارزیابی از آثار او می‌شود. در واقع قصه‌های پر شاخ و برگ زندگی دیک به رویدادی بازمی‌گردد که آن‌ را به اختصار ماجرای «ماهی قرمز» می‌نامند.

اقتصاد رفتاری
مو کندن از کفِ دستِ نامرئی
بررسی کتاب «بدرفتاری: ساخت اقتصاد رفتاری» نوشتۀ ریچارد تیلر
اقتصاد رفتاری با تقلیل تمام اعمال انسان به انتخاب‌هایی متناظر با اعمال، استیلای بازار را تقویت می‌کند. هم‌سطح کردن همۀ فعالیت‌ها روی صفحۀ اقتصاد، از مشخصه‌های بارز پروژۀ نئولیبرال است. نئولیبرالیسم به طور گسترده، قاعده‌سازی به دستِ بازار و برای بازار است، میشل فوکو در کتاب تولد زیست‌سیاست، هنگام تحلیل نئولیبرالیسم آمریکایی می‌گوید: یکی از جنبه‌های افراطی نئولیبرالیسم «تعمیم قالب اقتصادی بازار به کل بدنۀ اجتماعی است»؛ روابط اجتماعی و رفتار فردی، تحت یک عنوان اقتصادی قرار می‌گیرند و مردم به کنشگران اقتصادی محض تقلیل می‌یابند، یعنی در همۀ ابعاد زندگی خود کاری غیر از انتخاب اقتصادی نمی‌کنند.
عصر اینترنت
آیا واقعاً اینترنت خانواده را نابود کرده؟
مامان‌بزرگ سرش با ایکس‌باکس گرمه، مامان توی تویتر دنبال خبرهای خانوادگیه، بابا هم داره رو اسکایپ با بچه‌ها حرف می‌زنه... پس جواب اینه که نه.
محققانی که از دورانِ پیش از اینترنت، روی موضوع خانواده کار می‌کردند، پیش از این می‌گفتند که با رشد فردگرایی، زندگی خانوادگی رو به ضعف می‌رود. قبل از آمدن ایمیل، پیامک‌های دائمی و فیس‌بوک، روند رو به رشدِ طلاق آغاز شد. آن‌وقت‌ها خانواده‌ها وعده‌های غذایی کمتری در کنار هم می‌خوردند. این مکر بزرگترهای عصر مدرن است که انگشت اتهام را سمتِ فناوری‌ای بگیرند که آن را درک نمی‌کنند و در نتیجه آن را مسئول رفتارهای نسل نو می‌دانند، رفتارهایی که نمی‌توانند کنترلش کنند.

فلسفۀ حقوق
دیدگاه‌های متفاوت در فلسفهٔ حقوق
بررسی کتاب «دانش نظری حقوق» نوشتۀ سوری راتناپال
سوری راتناپالا، استاد فلسفۀ حقوق دانشگاه کوینزلند استرالیا در کتاب «دانش نظری حقوق» یک دورۀ فلسفۀ حقوق را بررسی می‌کند. راتناپالا علاوه بر فلسفۀ حقوق، دیدگاه‌های جامعه‌شناسی حقوقی و تحلیل اقتصادی حقوق را به عنوان دیدگاه درجۀ دوم در این حوزه بررسی می‌کند. او در این کتاب نه فقط دیدگاه‌های معاصر که سیر تاریخی این اندیشه‌ها را بررسی کرده است. ویژگی‌های برجستۀ کتاب آن را به منبعی مناسب برای تدریس فلسفۀ حقوق تبدیل کرده است.