تاریخ یک واژه
نئولیبرال ناسزایی بود که راست‌ها برای چپ‌‌گرایی ساخته بودند
امروز برای چپ‌ها، نئولیبرال‌بودن انگ است؛ ولی در زمانی نه‌چندان‌دور این واژه در مقابلِ راست‌گرایی افراطی قرار داشت

فرانکلین روزولت، رئیس‌جمهور آمریکا در سال‌های دهۀ ۳۰، برای مقابله با پیامدهای رکود اقتصادی، برنامه‌ای اقتصادی را پیش برد که به «نیودیل» مشهور است. نیودیل برنامه‌ای بود برای حمایت‌های دولتی و رفاهی و مخالفِ بازارگرایی افراطی بود. به همین دلیل طرفدارانِ سرسخت بازار آزاد، گفتند این برنامه، نه لیبرالیسمِ اصیل و واقعی، که چیزی قلابی و کمونیستی است و باید آن را «نئولیبرالیسم» خواند. اینگونه سرگذشتِ پیچیدۀ این مفهوم آغاز شد.


محاصره و مبارزه در نوار غزه
غزه؛ انباری برای جمعیت اضافه و آزمایشگاهی برای سلاح‌های تازه
گفت‌وگوی الیاس ایسکوئیث با ماکس بلومنتال

اسرائیل با بحرانی جمعیت‌شناختی روبه‌روست، زیرا نام «دولت یهودی» را به دنبال خود می‌کشد و برای آنکه دولتی یهودی باشد، می‌خواهد اکثریتِ جمعیتی که درون مرزهایش زندگی می‌کنند یهودی باشند. جداسازیِ خشونت‌بار جمعیتی با استراتژی‌هایی مثل محاصرۀ همه‌جانبۀ غزه و ساختنِ دیوار حائل به این منظور بوده‌اند. اما راه‌حل نهایی، در جنگ‌ها بهتر محقق می‌شود: «بکشید، بکشید، بکشید، هر روز، از صبح تا شب.»


سرمایه‌داری فرهنگی چیست؟
تجربه مدرن‌ترین کالای مصرفی است
امروزه آنچه می‌خریم، محصولات موردنیازمان نیست؛ بلکه تجربیات زندگی است

اسلاوی ژیژک، می‌گوید از حدود یک دهۀ قبل، مرحلۀ جدیدی در کالایی‌شدن پدیدار شده است. در این مرحله‌ انسان‌ها خریدار تجربیات‌اند، نه کالاها. چیزی که امروزه از فروشگاه‌ها می‌خریم، محصولات موردنیازمان نیست؛ بلکه تجربیات زندگی است، مثلاً وقتی محصولاتِ ارگانیک می‌خریم، درواقع داریم تجربه‌ای فرهنگی می‌خریم: تجربۀ «سبک زندگی سالم و زیست‌محیطی». اگرنه چه کسی واقعاً باور دارد که سیب‌های گران، نیمه‌گندیده و «ارگانیک» سالم‌ترند؟


معضلات نقش پدری
پدران و پدری
انتظاراتی که از نقش پدری می‌رود، در سال‌های اخیر پیچیده و دشوار شده است

مرز میان «پدر خوب» و «پدر بد» چطور تعیین می‌شود؟ به‌طور سنتی مهم‌ترین وظیفۀ پدر تأمین معاش خانواده بوده است و پدری که از عهدۀ این کار برمی‌آمد، در مجموع پدری خوب محسوب می‌شد، اما امروزه مجموعه‌ای از ویژگی‌های رفتاری و اخلاقی، انتظار شریک‌شدن در امور خانه و تربیت فرزندان، داشتن شغلی آبرومندانه و اقامت نزد خانواده نیز جزء لازمه‌های «پدر خوب» بودن شده است. این انتظارات ایفای نقش پدر را سخت‌تر از همیشه کرده است.


درک آماری مردم از خطر
چطور به‌سادگی گول آمارها را نخوریم؟
اینکه چطور آمارهای مربوط به یک رویداد به مردم ارائه شود، در نحوۀ درک آن‌ها از واقعیت اثرگذار است

یک استاد دانشگاه کمبریج، تخصص بسیار عجیبی دارد. اسپیگل‌هالتر استاد «درک عمومی آمار» است. وظیفۀ او این است که بهترین شیوه‌های ارائۀ آمار به مردم را پیدا کند. اگر بیماریِ خطرناکی در راه است، چطور باید به مردم گزارش کرد؟ اگر فهمیده‌ایم ماده‌ای غذایی، احتمال ابتلا به سرطان را بالا می‌برد، چطور باید آن را در مطبوعات توضیح دهیم تا بدون ایجاد وحشت و اضطراب، مردم قانع شوند تا کمتر از آن استفاده کنند؟


عشق و ازدواج
برداشت‌های رمانتیک از عشق ازدواج را نابود می‌کند
بررسی کتاب جریان عشق نوشتۀ آلن دوباتن

سال ۱۹۹۳ آلن دوباتنِ ۲۳ساله با انتشار اولین رمانش به نام «درباب عشق»، ولوله‌ای در دنیای ادبیات به پا کرد. پس از موفقیتِ «در باب عشق» هر سال طرف‌داران او با تمام وجود منتظر رمان دومش بوده‌اند. این انتظار دو دهه ادامه پیدا کرد و بالاخره امسال «جریان عشق» منتشر شد. دوباتن در این رمان از عشق و رابطۀ بلندمدت سخن می‌گوید. در نگاه او، عشق نوعی ماراتن است، نه دوی سرعت و برداشت‌های رمانتیک از عشق، باعث نابودی حتمی ازدواج می‌شوند.


بازار ایده‌های جان‌سخت
چرا برخی ایده‌ها مثلِ زامبی‌ها هرگز نمی‌میرند؟
باور به توطئه‌های بزرگ و ساده‌اندیشانه، آسودگی خیال فراوانی به همراه می‌آورد

لابد نقشۀ علمی زبان را در متون درسی پزشکی یا در کتاب‌های آشپزی دیده‌اید، که می‌گوید هر بخش از زبان انسان به مزۀ خاصی حساسیت دارد: شیرینی را نوک زبان، شوری و تُرشی را کناره، و تلخی را انتهای زبان حس می‌کند. هیچ‌کس این یافتۀ علمی شگفت‌آور را زیر سؤال نمی‌برد هرچند چرند محض است. در واقع، افسانۀ «نقشۀ زبان» به‌خاطر خطای ترجمه از یک کتاب درسی فیزیولوژی آلمانی در سال ۱۹۰۱ پدید آمد. اما چرا این افسانه بیش از یک قرن دوام آورده است؟


تحلیل حواس و رابطۀ امر فیزیکی با امر روانی

نتایج درخشان علم فیزیک در دورۀ مدرن، تنها محدود به حوزۀ فیزیک نیست، بلکه علوم دیگری را نیزدر بر می‌گیرد. اما فیزیک، با وجود پیشرفت قابل توجه، تنها بخشی از بدنۀ مشترک و بزرگ‌تر دانش است و با ابزارهای فکریِ محدودش -که برای اهداف و مقاصد محدود و خاصی ایجاد شده است- قادر به پرداختن به تمامی موضوعاتِ محوریِ مورد بحث نیست؛ وقتی به این امور می‌اندیشیم درمی‌یابیم که این گرایش در نظر ما نباید به‌کلی مناسب باشد.


چه کسانی حزب جمهوری‌خواه را هدایت می‌کنند؟
ماجرای کُخ؛ میلیاردری که حزب جمهوری‌خواه در چنگ اوست
بررسی کتاب پول ناپیدا؛ تاریخچۀ پنهان میلیاردرهای پس پردۀ ظهور راست رادیکال نوشتۀ جین مایر

در دورانی که امریکا به‌‌سوی انتخاباتی پُرمخاطره با دوقطبی‌های ایدئولوژیک پیش می‌رود، کتابی با عنوان «پول ناپیدا» منتشر شده که براساس اسناد تازه‌افشا‌شده‌ و صدها مصاحبه، حکایت چند دهه تلاش‌ راست‌گرایان افراطی برای تغییر شکل سیاست‌ورزی در ایالات متحده را بازگو می‌کند. نویسندۀ اثر، جین ‌مایر، ردّ اعانه‌های صدها محافظه‌کار امریکایی را تا سازمان‌های غیرانتفاعی خانوادگی می‌گیرد و قدرت تخریبگری زرسالاران را در رأس هرم قدرت راست‌گرایان تصویر می‌کند.


جهل و خشونت
آموزش و پرورش باید تخریب‌کننده باشد
گفت‌وگوی برَد اِوانز با هنری اِی. ژیرو دربارۀ خشونت

وضع دانشگاه بد است. این را همه می‌دانند، اما کمتر کسی می‌تواند مانند هنری ژیرو، استاد برجستۀ تعلیم و تربیت، تبعات آن را نشان دهد. ژیرو می‌گوید ده‌ها سال است که دانشگاه‌ها مهم‌‌ترین نهاد انتقادگر در جوامع بوده‌اند، اما تجاری‌سازی بی‌محابای آن‌ها، اصلی‌ترین فایدۀ آن‌ها، یعنی توان انتقاد و اعتراض را از آن‌ها گرفته است. بنابراین جای تعجب ندارد که روزی چشم باز کنیم و ببینیم جهل، نژادپرستی و نابرابری‌های غیرانسانی، دوباره دامان ما را گرفته است.


اسلاید بعدی، لطفاً
پاورپوینت ما را به موجوداتی کودن بدل می‌کند
آیا پاورپوینت هنر سخنوری را از بین برده است؟

«اگر مطلب را آماده نکرده‌ای مهم نیست، ولی حتماً پاورپوینت درست کن»؛ این توصیه‌ای است که معمولاً برای ارائۀ سخنرانی یا کنفرانس به دیگران می‌کنیم. در سه دهۀ اخیر، فن خطابه تقریباً از بین رفته است. در این شرایط ارائۀ پاورپوینت به‌نظر منطقی‌ترین راه برای سرپوش گذاشتن بر کم‌سوادی و تنبلی است. در شیوۀ سنتی سخنرانی، تسلسل منطقی پایه و اساس گفتار بود اما امروز به لطف پاورپوینت دیگر نیازی به استدلال نیست. فقط کافی است مشتی اسلاید را کنار هم قرار دهید.