از فروید چه باقی مانده؟
زندگی مفسر رؤیاها، کابوسی تمام‌عیار است
زندگی‌نامۀ جدید فروید در عین اقرار به ضعف‌های او، مذبوحانه می‌کوشد حیثیت اولین روان‌کاو را حفظ کند

یک چیز روشن است و آن اینکه بسیاری از جوانب زندگیِ خصوصی زیگموند فروید، با کوششی پیگیرانه از دسترس عموم مردم دور نگه داشته شده است. بنابراین طبیعی است که هربار مجموعۀ تازه‌ای از اسناد مربوط به او منتشر می‌شود، تصویر ما از کلیتِ زندگی و افکار او تغییر ‌کند. زندگی‌نامۀ جدیدِ الیزابت رودینسکو دربارۀ فروید نیز همین کار را می‌کند، اما گویا هنوز خیلی چیزها لاپوشانی می‌شود.


دربارۀ نیکیِ ذاتی
آنقدر که به‌نظر می‌رسد خودخواه نیستیم
چرا دیدگاه بدبینانه‌ای به طبیعت انسانی داریم؟

آیا همیشه در حال مبارزه با جریان بی‌تفاوتی و خودخواهی انسان‌ها هستید؟ از این موضوع رنج می‌برید که، علی‌رغم تمام دغدغه‌هایی که دارید، دیگران فقط بی‌اعتنا هستند؟ دراین‌صورت، شما تنها نیستید، هرچند حق هم با شما نیست. هر روز ماجرا‌های جدیدی دربارۀ خودخواهی ذاتی نوع بشر و حریص بودن فطری آدمیزاد می‌شنویم اما پژوهش‌های یک بنیاد حاکی از یافته‌هایی دیگر است.


سرمایه‌داری و محیط‌زیست
تخریب محیط‌زیست مصداق جرم علیه بشریت است
گفت‌وگوی ناتاشا لنارد با آدریان پار

اگر مثل ترامپ و دارودستۀ میلیاردرهای هم‌پیمان با او، تغییرات آب‌و‌هواییِ جهان برایتان موضوع تمسخر نباشد، آنگاه دو راه پیش رویتان است: یکی اینکه مانند «سبزها» به‌دنبال یافتنِ راه‌حل‌هایی برای بحران محیط‌زیست در درون نظام سرمایه‌داری باشید و دیگری آنکه به مقاومتی رادیکال معتقد باشید که اساساً همین نظام سرمایه‌داری را مسبب بحران محیط‌زیست می‌داند. آدریان پار، محققی است متمایل به گروه دوم که تخریب محیط‌زیست را مصداقِ جرم علیه بشریت می‌داند.


 

رمزگشایی و تشریح زمینه‌های تاریخی بینوایان
رمان قرن
مروری بر «رمان قرن: سرگذشت شگفت‌آور بینوایان» نوشتۀ دیوید بلوس

بینوایان ویکتور هوگو، بیش از آنکه خوانده شده باشد در گونه‌های ادبی و هنری مختلف بازسازی شده است. اینبار دیوید بلوس، به‌عنوان مترجمی برجسته و صاحب‌نظری تحسین‌شده در عرصۀ ادبیات فرانسه، به رمزگشایی و تشریح زمینۀ تاریخی این رمان پرداخته است. «رمان قرن: سرگذشت شگفت‌آور بینوایان»، روایت تاریخی دیوید بلوس، از رمان پرفروشی که در تبعید نگاشته ‌شده،‌ بار دیگر رمان بزرگ ویکتور هوگو را در مرکز توجه قرار می‌دهد.


زندگی خوب، زندگی ساده؟
ساده‌زیستی نه‌فقط زیبا بلکه ضروری است
دیدگاه ما دربارۀ سادگی و تجمل، و قناعت و اسراف، از بُن، دچار تناقض است

طی بخش عمده‌ای از تاریخ انسان، سادگی مقتصدانه نه گزینش نوعی از زندگی بلکه ضرورتی برای آن بود؛ و از سرِ همین ضرورتش، فضیلت اخلاقی تلقی می‌شد. اما با ظهور سرمایه‌داری صنعتی و جامعۀ مصرفی، نظامی پدید آمد که محکوم به رشدی بی‌وقفه بود. با این حال، اشتیاقی روزافزون به کشف دوبارۀ فواید ساده‌زیستی، به‌ویژه نزد نسل بیست‌سی‌ساله، به چشم می‌خورد. اشتیاقی که البته تاحدی نوستالژیک و بعضاً تناقض‌آمیز است.


چرا بسیاری از مدیران معتبر درگیر جرایم یقه‌سفید هستند؟
روان‌شناسی مجرمان یقه‌سفید
پژوهشگری در باب مکالماتش با بیش از پنجاه مدیر محکوم به تأمل می‌پردازد

چند سال پیش کتابی به معرفی پنجاه تن از مؤثرترین افراد عرصۀ صنعت و موفق‌ترین رهبران تجاری آمریکا می‌پرداخت. تنها چند سال بعد از انتشار این کتاب، چند تن از آن‌ها در ارتباط با جرایم یقه‌سفید محکوم و راهی زندان شدند. یوجین سولتز، استاد دانشگاه هاروارد، در این‌باره تحقیق می‌کند که چرا بسیاری از مدیران معتبر درگیر جرایم یقه‌سفید هستند. او برای این کار با بیش از پنجاه تن از مدیرانی که به‌دلیل ارتکاب جرایم یقه‌سفید محکوم شده بودند وارد تعامل شد.


مطالعۀ حقوق بین‌الملل در بستر تاریخ مدرن
کشاندن پای تاریخ به عرصۀ حقوق بین‌الملل
مروری بر شش کتاب در زمینۀ حقوق بین‌الملل

حقوق بین‌الملل همواره به تاریخ خودش و به جایگاهی که در تاریخ جهانِ مدرن داشته است با اکراه پرداخته است. در این نوشتار خوزه مانوئل بارتو، استاد حقوق دانشگاه بوگوتا به معرفی کتاب‌هایی می‌پردازد که این وجه مغفول از حقوق بین‌الملل را مورد توجه قرار داده‌اند؛ وجه مشترک همۀ این کتاب‌ها از جمله کتاب ساموئل موین، آخرین آرمان‌شهر: حقوق بشر در تاریخ، این است که گفتمان تاریخی را وارد حقوق بین الملل کرده‌اند و تطورات این رشته را از منظر تاریخی کاویده‌اند.


روان‌شناسی و حقوق
روان‌شناسی چه کمکی به نیروهای پلیس می‌کند؟
تئوری‌های روان‌شناختی منسوخ پلیس

کار پلیس‌ها ماهیتاً روان‌شناختی است. مأموران پلیس باید اطلاعات دقیقی از مردم بیرون بکشند و باید قضاوت کنند که آیا مظنونین به آن‌ها دروغ می‌گوید یا نه و باید بتوانند از پسِ بیماران روانی بربیایند. همۀ این‌ها نیازمند فهمی ابتدایی از روان‌شناسی است؛ اما آیا همۀ پلیس‌ها واقعاً می‌دانند که باید از روان‌شناسی سر دربیاورند؟ جولیا شاو، استاد و پژوهشگر دپارتمان حقوق و علوم اجتماعی در دانشگاه ساوت بنک، بیان می‌کند باید منافع یافته‌های روان‌شناسی را برای نیروهایی پلیس شرح داد تا عملکرد بهتری داشته باشند.


کسب‌و‌کارِ دزدیِ داده
به هکرها باج ندهید
طبق اطلاعات یک تحقیق، حدود نیمی از شرکت‌های آمریکایی با حملۀ هکرها مواجه شده‌اند

یک روز صبح که کار را شروع می‌کنید، می‌بینید تمام کامپیوترهای شرکت از کار افتاده است و به جای پیامی برایتان گذاشته‌اند: «باج بده تا داده‌ها برگردند». این کاری است که هکرهای داده با باج‌افزارها انجام می‌دهند و هر روز شیوع بیشتری پیدا می‌کند. در چنین وضعیتی باید چه کار کرد؟ پول را بدهیم، داده‌ها را برگردانیم و به کسب‌و‌کار هکرها رونق ببخشیم، یا نه؟


حرفۀ وکالت
کارآموزان وکالت چگونه باید تخصص پیدا کنند؟
مسیر پیش روی وکلای نوپا برای انتخاب حوزۀ تخصصی وکالت

وکلای تازه‌کار برای اینکه در حوزۀ خاصی از وکالت تخصص پیدا کنند مسیر سختی پیش روی دارند. جاش ریچمن، نویسندۀ سایت پربازدید لا کَرییِر، بیان می‌کند متخصص‌شدن در حوزۀ خاصی از وکالت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال نوع و بزرگی دفتر حقوقی‌ای که کارآموزان در آن فعالیت می‌کنند نقش به‌سزایی در جهت دهی مسیر آن‌ها دارد. ریچمن معتقد است کارآموزان می‌توانند با پژوهش گسترده، کسب تجارب کاری در دفاتر مختلف حقوقی و ارسال تقاضانامه‌های هدفمند حداکثرِ کنترل ممکن را بر فرایند کسب تخصص خود داشته باشند.