رابطۀ کار و خودمحوری
استثمار به‌شیوۀ استیو جابز
شعارِ «کاری بکن که دوستش داری» با مخفی‌کردن سازوکارهای استثماریِ آن کاری که ترویج می‌دهد، بی‌نقص‌ترین ابزار ایدئولوژیک سرمایه‌داری است.

استیو جابز می گوید: «باید چیزی را که دوست دارید، پیدا کنید. این مسئله همان‌طور که دربارۀ شریک زندگی‌تان صدق می‌کند، دربارۀ کارتان هم صادق است. تنها راه خشنودی واقعی، انجام کاری است که از نظرتان فوق‌العاده است.» اما آیا می‌توان گفت استیو جابز با تبدیل کردن کارش به یک عشق فردی، زحمات میلیون‌ها کارگر اپل را نادیده گرفته است؟ آیا همین شعار موجبِ نادیده گرفته شدنِ دستمزدهای فاجعه‌بار کارگران و هزینه‌های سنگینِ نگه‌داری کودکانشان نشده است؟


تاریخ فکری فیلسوفان اگزیستانسیالیست
فرض کن همۀ اگزیستانسیالیست‌ها در کافه‌ای جمع باشند
مروری بر کتاب «در کافۀ اگزیستانسیالیستی» نوشتۀ سارا بیک‌ول

«در کافۀ اگزیستانسیالیستی» نگاهی تازه و بانشاط به ایده‌هایی است که زمانی کهنه و فرسوده قلمداد شده بودند و به محیطی می‌پردازد که این ایده‌ها در آن بالیده‌اند. رویکرد خانم بیک‌ول فریبنده و خارق‌العاده است. او در کتاب چون نویسنده‌ای دانای کل ظاهر نمی‌شود که نقش منتقد، زندگی‌نامه‌نویس و راهنمای تور را بازی می‌کند؛ بلکه فردی است که بار دیگر به مطالعۀ دوبارۀ آثار متفکران اگزیستانسیالیست دست می‌زند. خانم بیک‌ول واکنش‌های خود را نیز بخشی از داستان می‌داند و برای ما روایت می‌کند.


انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا
چرا ترامپ درنهایت شکست خواهد خورد؟
مطبوعات پدیدۀ ترامپ را حاصل عدم مقبولیتِ سردمداران سیاسی دانسته‌اند.

بسیاری از مسیحیان اِوانجلیکِ جمهوری‌خواه مایل‌اند گناهانِ گذشتۀ ترامپ و هرگونه درشتی و بی‌رحمی در رفتار کنونی‌ او را کاملاً نادیده بگیرند. آنان همچنین مایل‌اند گناهان احتمالیِ او را هم پیشاپیش ببخشند؛ مثل: ازهم‌پاشیدنِ خانواده‌های مهاجر یا برانگیختن تعارض در خارج از کشور. آن‌ها از او هیچ‌ چیز نمی‌خواهند؛ جز آنکه برنده شود. از زمان نیکسن جنگ‌های فرهنگی تاکتیک جمهوری‌خواهان بوده است تا بتوانند به دمکرات‌ها انگ وابستگی به گروه‌های نامطلوب بزنند؛ نظیر: اقلیت‌ها، زنان، مهاجران، فقرا، هم‌جنس‌باز‌ها. این در تضاد با مسیحیتی به نظر می‌رسد که حزب جمهوری‌خواه مدعیِ سرسخت آن است.


ریاضی و ادبیات
بیایید ادبیات را با عینک ریاضیات ببینیم
دانشمندان با بررسی آثار ادبیِ کلاسیک درصدد کشف ساختارهای ریاضیاتی آن‌ها برآمده‌اند.

جیمز جویس نویسندۀ «شب‌زنده‌داری فینیگن‌ها» می‌گوید این کتاب را نوشته است «تا منتقدان را برای سیصد سال مشغول کند». وی دربارۀ رمانش به هریت ویور گفت: «من اگر بزرگ‌ترین مهندس جهان نباشم، واقعاً یکی از مهندسان بسیار بزرگم. بماند که آهنگ‌ساز، فلسفه‌دان و چندین کارۀ دیگر هم هستم. من دارم موتوری می‌سازم که تنها یک چرخ دارد. البته پرّه هم ندارد. چرخ این موتور یک مربع کامل است.» کتاب جویس، را با صفات گوناگون وصف کرده‌اند. گاه «شاهکار» خوانده شده است و گاه «چرندی ناخواندنی». اما بنا‌بر نظر دانشمندان مؤسسۀ فیزیک هسته‌ای در لهستان، این اثر در ساختار خود تقریباً تمایز چندانی با چندفراکتالی ریاضیاتیِ محض ندارد.


نابرابریِ جنسیتی در محیط کار
«با لبخند کارکردن» چگونه به زنان آسیب می‌رساند؟
انتقال از اقتصادِ مبتنی بر تولید به اقتصادِ مبتنی بر خدمات، چگونه باعث کالایی شدن عواطف شده است.

مباحث نابرابریِ جنسیتی در محیط کار، اغلب روی مسائلی نظیر نابرابری دستمزد، تاوان مادری یا فقدان مرخصی با حقوق تمرکز دارند. نشانه‌های آشکاری که همگی از نبود توازن میان زن و مرد در محیط کار حکایت دارند. اما چیزی که سخت‌تر می‌توان به آن پرداخت و ابعادش را مشخص کرد، این است که آن چه جامعه‌شناسان «کار عاطفی» نامیده‌اند، به چه روش‌هایی موجب تقویت نابرابری جنسیتی در محیط کار می‌شود؟


اقتصادسیاسی تکنولوژی
گوشی هوشمند کالای معرّف عصر ما است
همان‌طور که خودرو کالای معرّف قرن بیستم بود، گوشی هوشمند نیز کالای معرّف عصر ما است.

گوشی‌های هوشمند، محل کار را ازلحاظ فضا و زمان گسترده‌تر می‌کنند. می‌توان پیام‌های ایمیل را هنگام صرف صبحانه پاسخ داد، برخی کارها را هنگام برگشت به خانه در مترو بررسی کرد و جلسه‌های روز بعد را شب، قبل از خواب مشخص کرد. اینترنت به محل کار تبدیل می‌شود و دفتر کار فقط نقطه‌ای کوچک روی نقشه‌ای پهناور از فضاهای کاری ممکن خواهد بود. این روزها مردم در کنار گوشی می‌خوابند، آن را به حمام و دستشویی می‌برند و در طول روز دائماً به گوشی خود سر می‌زنند. حتی طی تحقیقی، بیست‌درصد جوانان اقرار کردند که در حین رابطۀ جنسی هم به‌سراغ گوشی‌شان می‌روند.


 تببین فیزیکیِ پدیده‌های اجتماعی
آیا فیزیک می‌تواند رفتار اجتماعی را توضیح بدهد؟
نه‌تنها زبان فیزیک وارد تفکر ما شده، بلکه بسیاری از مدل‌های رفتار اجتماعی نیز بر استعاره‌های فیزیکی بنا شده‌اند.

ما نمی‌توانیم برای اندازه‌گیری هرکدام از «نیروهای اجتماعی» از روش‌های اندزه‌گیریِ جاذبه یا نیروی ربایش مغناطیسی استفاده کنیم. اما نه‌تنها زبان فیزیک وارد تفکر ما شده، بلکه بسیاری از مدل‌های مهم رفتار اجتماعی ما نیز بر این استعاره‌ها بنا شده‌اند؛ از مدل‌های رفتار اقتصادی گرفته تا مدل‌های روان‌شناسی. دراین میان عده‌‌ای از دانشمندان با بکاربردن این ایده به‌ویژه در علم اقتصاد مخالفت ورزیده‌اند. فیلیپ بال نویسندۀ کتاب «نامرئی: جذبۀ خطرناک عالمِ غیب» می‌کوشد بایسته‌ها و نیز محدودیت‌های استفاده از این ایده را روشن سازد.


هزینه‌های پنهان همدلی والدین
والدین خوب بودن باعث نابودی فیزیولوژیکی شما می‌شود
پژوهشگران طی تحقیقاتی رابطۀ سلامت روان فرزندان را با سلامت جسم والدینشان بررسی کرده‌اند.

روش‌های خانواده‌درمانی، معمولاً به والدین یاد می‌دهند که چگونه هرچه‌بیشتر با فرزندانشان همدلی کنند. همدلی‌کردن ما را مجبور می‌کند احساسات خود را کنار بزنیم و توجهمان را به احساسات دیگران معطوف کنیم. گروهی از پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن هزینه‌های پنهان همدلی والدین را بررسی کرده‌اند. گویا زمان آن رسیده است که والدین دریابند برای داشتن خانواده‌ای از هرلحاظ سالم، همدلی به‌تنهایی کافی نیست.


روش‌های نوین احراز هویت
آیا هویت بَنکسی، دیوارنگار دردسرساز، برملا می‌شود؟
تحلیل‌های آماری به کشف چهره رازآلود بنکسی، هنرمند بریتانیایی، کمک می‌کنند.

اخیرا محققان بریتانیایی برای کشف هویت دیوارنگار دردسرساز، بنکسی، از مختصاتِ جغرافیایی آثار او استفاده کرده‌اند؛ درست مثل فناوری‌ای که در شناسایی مجرمان یا مشخص‌ساختن محل‌های مستعدِ شیوع بیماری‌ها بکار می‌برند. وکلای بنکسی دربارۀ نحوۀ انتشار نتایج این مطالعات و احتمال برچسب‌زدن به موکلشان ابراز نگرانی کرده‌اند. گرچه این فناوری می‌تواند جرائم جدی و حتی تروریسم را کاهش دهد، اما خالی از نقد هم نیست.


آیا اوباما از رسانه متنفر است؟
خبرنگاران باید میوۀ گندیده به سوی اوباما پرت کنند
در دوران ریاست جمهوری اوباما، دسترسی روزنامه‌نگاران به اطلاعات با دشواری‌های فراوان مواجه شد.

چند روز پیش، اوباما هنگامِ حضور در مراسم اعطای یک جایزۀ مطبوعاتی در دانشگاه سیراکیوز، ستایشِ فراوانی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای کرد. همین ستایش‌ها بهانه‌ای برای تازه شدنِ داغِ روزنامه‌‌نگارانی شد که در دورۀ ریاست‌جمهوری او با انواع و اقسامِ محدویت‌ها مواجه شده‌اند.


سیاست و تغییراتِ آب‌و‌هوایی
دانشمندی که نمی‌خواهد زمین به دوزخ تبدیل شود
دربارۀ جیمز هنسن، پدرِ علم تغییرات آب‌وهوایی و کسی که ما را از فاجعۀ پیش رویمان مطلع کرد.

هنسن مردی است با چشم‌هایی سبزرنگ و موهای تُنُک قهوه‌ای و سرووضعی پریشان. گویی همین الان کیفِ پولش را گم کرده است. به‌واقع نیز هنسن مردی است که به‌کرات وسایلش را گم می‌کند و گاه‌گداری حتی اتومبیلش را. او سی سال پیش یکی از مدل‌های اولیۀ آب‌وهواییِ جهان را صورت‌بندی کرد که «مدلِ صفر» لقب‌گرفته است. بر اساسِ همین مدل قریب‌به‌اتفاقِ رخدادهای آب‌وهواییِ این مدت را پیش‌بینی کرده بود. گاهی وقت‌ها او را «پدرِ گرمایشِ جهانی» خطاب می‌کنند و گاهی پدربزرگ آن.


سیاست و تاریخ
شباهت‌های ابوبکر بغدادی و اشراف‌زادۀ یاغیِ روس
وقتی داعش داستان فراموش‌شدۀ اشراف‌زادۀ سفاک روسی را بازخوانی می‌کند.

اونگرن اشترنبرک اسیران را زنده‌زنده دفن می‌کرد، بر تیرکی چوبی بسته و می‌سوزاند و به درون دیگ بخار قطارها می‌انداخت. در دوران معاصر زندگینامه‌نویسان کوشیدند از درون شایعات و منابع نامطمئن، تصویری قابل اعتماد از او استخراج و ترسیم کنند اما هرگز موفق به تبرئۀ وی نشدند. از سفاکی‌های اشترنبرک داستان‌های بسیاری نقل شده است؛ نویسنده‌ای به نام پیتر هاپکرک برخی از نمونه‌های بسیار مهیج این داستان‌ها را گرد آورده است. اشترنبرک به نوع عجیبی از بودیسم عرفانی معتقد بود. تفسیر وی از ایمان بودایی، احتمالاً همان اندازه برای اغلب بوداییان غریب بود که امروزه اسلامِ افراطی داعش برای مسلمانان عجیب است.


راستی‌آزمایی تحلیل‌های اقتصادی
آیا مجلات معتبر اقتصادی از راستی‌آزمایی سربلند بیرون می‌آیند؟
تحقیقات انجام شده روی صحت آمارهای سه مجلۀ معتبر اقتصادی، باعث نگرانی سیاست‌گذاران شده است.

به‌تازگی در امریکن ایکانامیک ژورنال مقاله‌ای چاپ شده است که میزان صحت و سقم نتایج تحقیقاتِ منتشر شده در سه مجلۀ معتبر اقتصادی را بررسی می‌کند. این مقاله با عنوان «جنگ ستارگان؛ تجربه‌گرایان انتقام می‌گیرند» پنجاه‌هزار آزمایش بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ را تحلیل می‌کند و در پایان انواع روش‌های جلوگیری از دست‌کاری در نتایج تحقیقات و راهکارهای کشف این تقلب‌ها را معرفی می‌کند.