چرا لیبرالیسمِ سکولارْ لیبرال نیست
پیش‌تر جان گِرِی در مقاله‌ای دوستانِ ملحد خود را متهم کرد به اینکه بسیار مذهبی‌اند. مقالۀ او پس از بحثی مشابه میان سم هریس با هایدت منتشر شده است. هایدت با استفاده از مطالعات جدیدش اعتقادِ هریس را غلط می‌داند. این گزارشی است از مباحث شکل‌گرفته با نظر به کار نظریه‌پردازِ ادبی، رنه ژیرار دربارۀ بازگشت دین قبیله‌ای.

دلایل برتری ترجمه بر متن اصلی
هدف مترجم ایجاد متنی بهبودیافته‌تر از متن اصلی است. این چیزی نیست که والتر بنیامین می‌گوید. از نظر او ترجمۀ خوب همان تأکیدی را بر زبان مقصد دارد که متن اصلی بر زبان مبدأ دارد، بنابراین ترجمۀ هر متن در میان خطوط همان متن نهفته است. نوشتاری از پلوف مترجم و استاد دانشگاه میشیگان در مجلۀ «نیشن».

قدرت، جنسیت و کفش پاشنه بلند
چندی پیش در جشنوارۀ کن، بدلیل نپوشیدن کفش پاشنه بلند از ورود برخی خانم‌ها جلوگیری شد! در اینباره در نوشتاری خواندنی در نیویورک‌تایمز می‌خوانیم: پوشش‌ زنان در فرش قرمز، با تصورات دربارۀ جنسیت، هرزه‌نگاری و جایگاه زن در جامعه ارتباط دارد. کفش پاشنه‌دار بدل به نماد جاذبه و قدرت زنانه شده اما معنی این قدرت چیست؟

آیا اقتصاددانان به چپ متمایل‌اند؟
چندی پیش نوا اسمیث در مقاله‌ای از گرایش اقتصاددانان مطرح معاصر به اردوگاه چپ سخن گفت. پیتر باتکی، اقتصاددان آمریکایی معتقد است اگرچه اقتصاددانان معاصر به عقاید چپ تمایل پیدا کرده‌اند اما همانطور که آدام اسمیت در واقعیت بیرونی نشان داده است بازارها خیلی بیشتر از ادعای چپ‌گرایان قدرتمند هستند.


مطالعه و تکنولوژی‌های نو
مغز برای خواندن ساخته نشده است
مطالعه از نسخه‌های چاپی به سمت ابزارهای دیجیتالی رفته‌ است. اما آیا عملکرد مغز، میان دریافت اطلاعات از کتاب چاپی یا نسخهٔ الکترونیکی، تغییری می‌کند؟ آیا با این تغییر تفاوتی در مهارت یا تجربه خواندن ایجاد می‌شود؟ در چهارمین قسمت از مجموعهٔ مباحث «آیا مغز مطالعۀ کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارد؟»، ماریان ولف پاسخ می‌دهد.


فلسفۀ اسلامی
سه دلیل برای خواندن فیلسوفان مسلمان کلاسیک
ابراهیم کالین، عضو مرکز آشنایی با اسلام-مسیحیت دانشگاه جورج‌تاون معتقد است بازشناسی بصیرت‌های اساسی سنت فلسفهٔ اسلامی می‌تواند منافع و مواهب فراوانی برای جهان سرگشتۀ ما به ارمغان بیاورد. به زعم او رویکرد کلی‌نگر، انتقال پارادایمیک مفاهیم از یونان و پاسخ به پرسش‌های دیرپای فلسفه مزایای بهره‌گیری از فلسفۀ اسلامی است.
سبک زندگی
عصر اینستاگرام: ترس از عقب افتادن
در گذشته مالکیت بیشتر از تبادل تجربه‌های هیجان‌انگیز منزلت می‌آورد. اما امروزه ترجیح تجربه‌های جالب بر اجناس از نظر اجتماعی پذیرفته شده و به جریانِ اصلی بدل شده است. به لطفِ رسانه‌های اجتماعی با تجارب سایرین چشم‌وهم‌چشمی می‌کنیم. ولی آیا به اندازۀ دوستانمان تجربۀ هیجان‌انگیز داریم؟ این نگرانی جدید ماست.
نگاه جدید فلسفۀ آزمایشگاهی به مسائل قدیمی
فلسفه کل واقعیت است
مدت‌هاست که فلسفه مسئول تفکر انتزاعی است و این کار را با لمیدن در پشت میز انجام داده است. آیا روش‌های آزمایشگاهی موسوم به فلسفه آزمایشگاهی می‌تواند بسترهای جدیدی برای مسائل قدیمی ارایه دهند؟ در چهارمین قسمت از مجموعه مباحث «فلسفۀ آزمایشگاهی، فلسفۀ کلاسیک و آینده»، تیم مادلین استاد فلسفۀ داشگاه راتگرز پاسخ می‌دهد.

گردش به چپ ستاره‌های اقتصاد
نوا اسمیث در بلومبرگ‌ویو نوشت بعضی در مقابل استفادهٔ مفرط از ریاضی در اقتصاد به اعتراض برخاسته‌اند. ولی آنچه می‌خواهند هیچ ربطی به روش‌شناسی ندارد، آن‌ها می‌خواهند اقتصاد به چپ متمایل شود؛ اما چند دهه‌ای هست که آرزویشان محقق شده است! در طرف راست طیف چه اقتصادان محبوبی می‌تواند با کروگمن و پیکتی برابری کنند.

مجموعه نقاشی
روسینا بوسیو: زنان بدون لبخند
روسینا بوسیو زنان را به عنوان پروتاگونیست‌های تاریخ ارتباطات تصویری و نماد زیبایی نگاه می‌کند. اما زیبایی‌ای که با کلیشه‌های شکل‌گرفته توسط فرهنگ عامه و قواعد تجاری و تبلیغاتی تفاوت دارد و آنها را به چالش می‌گیرد.

مطالعه و تکنولوژی‌های نو
رسانه پیام نیست
مطالعه از نسخه‌های چاپی به سمت ابزارهای دیجیتالی رفته‌ است. اما آیا عملکرد مغز، میان دریافت اطلاعات از کتاب چاپی یا نسخهٔ الکترونیکی، تغییری می‌کند؟ آیا با این تغییر تفاوتی در مهارت یا تجربه خواندن ایجاد می‌شود؟ در چهارمین قسمت از مباحث «آیا مغز مطالعۀ کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارد؟» دیوید گلرنتر پاسخ می‌دهد.

تکنولوژی و جاودانگی ذهن
میل به جاودانگی این سوال را مطرح کرد که آیا تکنولوژی می‌تواند ذهن ما را جاودانه کند؟ تحقیقات فراوانی برای تبدیل محتوای ذهن به داده‌های کامپیوتری انجام شده است. اما آیا ذخیره شدن اطلاعات ذهن بدون جسم مفید خواهد بود؟

چگونه اقتصاد بر علوم اجتماعی مسلط شد؟
بررسی آرشیو نشریات نشان می‌دهد اقتصاد به ملکهٔ علوم اجتماعی تبدیل شده است. از سال‌های ۱۹۸۹ تا امروز اقتصاددانان پرارجاع‌ترین دانشمندان در بحث‌های کنگرهٔ امریکا بوده‌اند. واقعیت موجود نشان می‌دهد اقتصاد راه‌حل بسیاری از موضوعات علوم اجتماعی است. ژوستین وولفرز استاد دانشگاه میشیگان از دلایل شهرت اقتصاد سخن می‌گوید.

کانت و شکاکیت
شکاکیت از مهم‌ترین موضوعات فلسفهٔ کانت است. در این میان شکاکیت هیومی و شکاکیت پیرهونی به وضوح سبب نگرانی کانت شده بود. مایکل فوستر استاد دانشگاه بن، در کتاب «کانت و شکاکیت» انواع شکاکیت از نگاه او را با تاکید بر کتاب مشهور کانت، نقد اول، بررسی کرده است. بروکنر استاد دانشگاه کالیفرنیا کتاب فوستر را ارزیابی می‌کند.