ترامپ و مکتب فرانکفورت
فرهنگ در ماهیت خود تمامیت‌خواه است
گفت‌وگوی شان ایلینگ با استوارت جفریز

نظریه‌پردازان مکتب فرانکفورت فکر می‌کردند قرار است انقلابی سوسیالیستی در آلمان رخ بدهد، اما در عوض در دام فاشیسمِ حزب نازی افتادند. آن‌ها می‌خواستند بفهمند چطور این اتفاق ممکن شده است؟ و همین کوشش‌ها آن‌ها را به اهمیت منحصربه‌فرد «فرهنگ» رساند. فرهنگ بود که قدرتِ نقادی و مقاومت مردم را از آن‌ها می‌گرفت و آرامشان می‌کرد. حالا، با روی کار آمدنِ ترامپ، شاید موقعیت مناسبی باشد برای توجه دوباره به نقدهای فرهنگی مکتب فرانکفورت.نظارت و اعتراف
شرم کن
وقتی سفرۀ دل‌مان را در فضای مجازی باز می‌کنیم به ما حس رهایی می‌دهد. اما آیا این حس واقعاً رهایی‌بخش است؟

این‌روزها اینترنت بسیار شبیه به سراسربین معروف جرمی بنتام شده است. تقریباً همه می‌دانند که تک‌تک کلیک‌هایشان در اینترنت ثبت و نظارت می‌شود، اما باز مشتاقانه دربارۀ زندگی‌شان اطلاعات می‌دهند. مردم در شبکه‌های اجتماعی دربارۀ چیزهایی حرف می‌زنند که آدم‌ها پیش از این عصر، از گفتن آن‌ها به خودشان هم شرم داشتند. پس چه اتفاقی افتاده است؟ آزادی بیان ما به نهایت رسیده، یا دنبال چیز دیگری هستیم؟ایگو دشمن اصلی است
آیا خودپرست هستید؟
گفت‌وگو با رایان هالیدی، نویسندۀ کتاب ایگو دشمن اصلی است

رایان هالیدی کارآفرین، استراتژیست بازاریابی و نویسندۀ کتاب‌هایی همچون «مانع همان راه است» و «به من اعتماد کن، دارم دروغ می‌گویم» است. تازه‌ترین کتاب او، «ایگو دشمن اصلی است»، شاید جالب‌ترین کتابی باشد که تابه‌حال نوشته است. هالیدی مخاطرات خودپرستی را تشریح می‌کند و می‌گوید: همه ما تصور می‌کنیم که زندگی قهرمانانه‌ای را از سر می‌گذرانیم که ستارۀ آن هستیم و دیگران همگی نقش‌های مکمل را برعهده دارند، اما حقیقت این است که اغلبِ موفقیت‌های بزرگ شروع‌های حقیری داشته‌اند.آموزگار سیاست فریب‌کارانه یا راهنمای آزادی؟
تصور ما از ماکیاوللی به‌کلی نادرست است
اریکا بنر دربارۀ ایدۀ اصلی کتاب جدیش، همچون روباه باش: جست‌وجوی همیشگی ماکیاوللی برای آزادی، می‌گوید

ماکیاوللی اغلب به‌عنوان نخستین آموزگار صادق سیاست فریب‌کارانه به تصویر کشیده می‌شود. بیشتر مردم تصور می‌کنند که ماکیاوللی تنها روش‌های سیاستمداران را توصیف نکرده است، او این روش‌ها را توصیه می‌کند، یعنی اینکه خود ماکیاوللی نخستین انسان «ماکیاوللیایی» بوده است. اما اگر این کارگزار ایتالیایی، می‌کوشیده است تا به ما دربارۀ حاکمان خودکامه هشدار دهد، نه اینکه آن‌ها را راهنمایی کند، آنگاه چه باید گفت؟ یا اگر ما در حال نادیده انگاشتن پیام‌های کمتر واضح ماکیاوللی باشیم، آنگاه چه؟


آیا فلسفه می‌تواند ما را از گرداب خشم نجات دهد؟
پرونده کتاب: خشم و بخشش؛ کینه، بلندنظری، عدالت
بررسی کتاب خشم و بخشش؛ کینه، بلندنظری، عدالت نوشتۀ مارتا نوسبام

وقتی فیلسوفی کتابی می‌نویسد که عنوان شش‌کلمه‌ایِ آن از پنج لغت انتزاعی تشکیل شده است، طبیعی است که آدمْ کتابی قطور و دشوار با تحلیل‌های خشک منطقی را به ذهن بیاورد. بااین‌حال وقتی نویسندهْ مارتا نوسبام باشد می‌توانید آسوده‌خاطر باشید. آخرین اثر او ، خشم و بخشش؛ کینه، بلندنظری، عدالت، اهمیت خشم و بخشش در عوالم سیاسی و شخصی و همچنین قلمروِ میان این دو عالم را بررسی کرده است، قلمرویی که ما در آن با یکدیگر به‌مثابۀ همکار، آشنا و همشهری ارتباط برقرار می‌کنیم.


گرامشی و روسیه
از عشق و انقلاب؛ آنتونیو گرامشی از زبان نوه‌اش
زندگی‌نامۀ آنتونیو گرامشی دستخوش افسانه‌پردازی‌های فراوانی شده است

زندگی آنتونیو گرامشی، به گفتۀ نوۀ او قربانیِ همان چیزی شده است که عمدۀ شهرت گرامشی بابت صورت‌بندی آن است: هژمونی. گرامشی رابطه‌ای طولانی و پیچیده با خاندانِ روسیِ شوخت داشت. خانواده‌ای ثروتمند اما انقلابی که یکی از دخترانش همسر او و یکی دیگر از آن‌ها، حداقل برای مدتی، معشوقۀ او به شمار می‌رفت. سال‌ها پس از مرگ تراژیک گرامشی در زندان، حالا نوۀ او با پژوهش‌های گستردۀ اسنادی دست به بازسازی تاریخی این روابط زده است.


دربارۀ خشونت و شر
خشونت هم می‌کُشد و هم زندگی می‌بخشد
گفت‌وگوی برد اِوانز با سیمونا فورتی

آیا خشونت شر است؟ به هر شکل و روی هر کس که اجرا شده باشد؟ احتمالاً جواب ما به این سوالات مثبت است. اما سیمونا فورتی، فیلسوفی که در صدد است تا نظریۀ ابتذالِ شر هانا آرنت را به منتهای خود برساند، معتقد است نباید به سادگی به آن سوالات جواب مثبت داد. زیرا موضع «قربانی» مستعد پروراندنِ شکل وخیمی از خشونت است که خود را خشونتی غیرخشونت‌آمیز و مشروع جلوه می‌دهد.


حقوق بشردوستانه
چرا مداخلات نظامی بشردوستانه به بیراهه می‌روند؟
دکترین مسئولیت حمایت، دستاویزی برای سرنگونی دولت‌ها و تغییر رژیم‌های سیاسی

اسناد و برنامه‌های بین‌المللی حمایت از افراد در برابر کشتار و ظلم و تعدی آکنده از نقایص عملی و سیاسی‌ا‌ند. واژه‌پردازی با‌شکوه اسناد حقوق بشری دست دولت‌ها را در تفسیر مطابق میل خود بازمی‌گذارد و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که به‌راحتی بتوانند در معنای متن خدشه وارد کنند. فقدان مکانیسم اجرایی در توافقات حقوق بشری را به‌سختی می‌توان ناشی از سهو و غفلت دانست.


نجات‌دادن مارکس از مارکسیسم
مروری بر کتاب کارل مارکس، عظمت و توهم نوشتۀ گرث استدمن جونز

برای بسیاری از افراد سیاست‌ها و شیوۀ حکومت رهبران بلوک شرق معیاری اساسی و مهم برای قضاوت دربارۀ کارل مارکس و اندیشه‌های او است. تا یک نسل پیش، دانشوران همچنان بار این سؤال را بر دوش خود احساس می‌کردند که آیا می‌توان تا اندازه‌ای مارکس را به‌خاطر جنایات استالین مسئول دانست؟ گرث استدمن جونز، تاریخ‌دان بریتانیایی، بیوگرافی جدیدی دربارۀ مارکس نوشته است که بیشتر بر خودِ «کارلْ» متمرکز است و نه مارکسیسم.


ناامید از فهرست­‌ها
شصت کتاب از نویسندگان زن که هر مردی باید بخواند
کتاب­‌های خوب بیشتر از آن چیزی هستند که هرگز فرصت خواندن آن‌ها را پیدا کنید

فهرست کتاب یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های نقد ادبی است. فهرست‌های کتاب به ما می‌گوید آن را نخوانید، این را بخوانید. همین سادگی جذبه‌ای مقاومت‌ناپذیر دارد. شما به فراست نقادانه‌ای اعتماد می‌کنید که در پس تهیۀ این فهرست‌ها نهفته است. هرچند اغلب معلوم می‌شود فراست یک خواننده همتای تعصب کورکورانۀ دیگری است. نباید همه را برای گذراندن دوره‌ای مشابه در مطالعه تحت فشار گذاشت. شاید این فهرست‌ها فقط کمک کنند که فهرست خودتان را بیابید.