فوتبال و اخلاق
تبهکاران فوتبال
تمارض چگونه گناه کبیرۀ فوتبال و نشانۀ عصیانگری اخلاقی شد؟

از دهۀ نود فوتبال خیلی تغییر کرده است. انگار بنگاهی خصوصی این ورزش را خریده و رنگ کرده تا برای خریدار بعدی جذاب باشد. بازی‌ها سریع، تاکتیکی و صد البته «جوانمردانه» شده‌اند. در این نظم نوین، دیگر تمارض جایی ندارد. چنین ظاهرسازی‌هایی با این نسخۀ به‌روز و تمیز از ورزش فوتبال تعارض دارد. منتقد برزیلی، الخاندرو چاکوف، مجازات تمارض را به دادگاهی نمایشی تشبیه می‌کند که در آن تخم‌مرغ دزد را به‌جای شتر دزد محاکمه می‌کنند.دین‌داری در قرن بیست‌و یکم
دین‌داری رو به زوال است، اما اسلام رشد خواهد کرد
در تاریخ جهان اولین بار است که تعداد جوامعی که سکولار می‌شوند، از تعداد جوامعی که دین‌دار می‌شوند، پیشی می‌گیرد

بسیاری از پژوهش‌های اخیر همگی یک چیز را نشان می‌دهند: دین‌داری رو به زوال است. از اسکاندیناوی تا جنوب آمریکا و از ونکوور تا سئول، جهان درحال تجربۀ موج غیرمنتظره‌ای از سکولاریسم است. در تاریخ جهان اولین‌‌بار است که تعداد جوامعی که سکولار می‌شوند، از تعداد جوامعی که دین‌دار می‌شوند، پیشی می‌گیرد. درواقع، براساس گزارش جدید نشنال جئوگرافیک جدید‌ترین دین دنیا بی‌دینی است.


حقیقتِ ما انسان است یا ماشین؟
همۀ آنچه می‌بینیم توهمی بزرگ است
دنیایی که ادراکمان به ما ارائه می‌کند، هیچ شباهتی به واقعیت ندارد

ما انسان‌ها علاقه‌مندیم فرض کنیم که ادراکمان از مناظر، صداها، سطوح و مزه‌ها، تجسمی دقیق و درست از جهان واقعی است. حتی وقتی در مواجهه با خطاهای ادراک در این ایده شک می‌کنیم و به ایدۀ «شبیه‌سازیِ مغز از واقعیتِ خارجی» روی می‌آوریم، همچنان معتقدیم که شبیه‌سازیِ مغز تا حد معقولی بجا و مناسب است. دونالد هافمن، استاد علومِ شناختی دانشگاه کالیفرنیا، با دستیابی به مدل ریاضیاتیِ خودآگاهی، هر دو باور مذکور را رد می‌کند.


چرخۀ اقتصادی صنعت نشر
آشفته‌بازار نشر دانشگاهی
آرمانِ پژوهش با الگوی اقتصادیِ تجارت مغایرت دارد

مدیر انتشارات دانشگاه هاروارد، دربارۀ ترجمه و انتشار کتاب توماس پیکتی، سرمایه در قرن ۲۱، می‌گوید: می‌دانستیم این کتاب جایگاه مهمی دارد اما تقریباً انتظار چندانی دربارۀ موفقیتش نداشتیم. کتاب پیکتی واقعاً غیرقابل پیش‌بینی و حیرت‌انگیز است. زیرا فروش این کتاب به ۳۰ زبان در سراسر جهان همچنان ادامه دارد. شاید با دیدن شمارگان کتاب پیکتی، خیال کنیم نشر دانشگاهی پررونق است؛ اما واقعیت این است که کتاب‌ پیکتی استثناست.برکسیت
توماس پیکتی حزب کارگر را ترک کرد
پس از خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا، مشاوران اقتصادی سرشناس همکاریشان را با حزب کارگر پایان دادند.

در پی عملکرد ضعیف حزب کارگر در ماجرای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تعدادی از مشاوران اقتصادی سرشناس همکاریشان با این حزب را پایان دادند. توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی، با تأیید کنارکشیدنش از شورای مشاوران حزب کارگر، از «کارزار ضعیف» جرمی کوربین برای ماندن بریتانیا در اتحادیۀ اروپا انتقاد کرد. این استعفاها ضربۀ محکمی به رهبر حزب کارگر است که پس از نگرفتن رأی اعتماد سعی دارد منصب خود را حفظ کند.


اوضاع صنعت نشر دانشگاهی
کتاب‌هایی که برای نخواندن منتشر می‌شود
بعضی ناشران، دانشگاهیان را فریب می‌دهند تا کتاب‌هایی بنویسند که هیچ‌کس نمی‌تواند بخرد

چندی پیش سردبیر یکی از ناشران دانشگاهی تماس گرفت و گفت می‌توانم دربارۀ هر موضوعی که می‌خواهم کتابی بنویسم؛ او حتی نمی‌دانست من پیش‌ازاین چیزی نوشته‌ام یا نه. مهم نبود. او بی قیدوشرط سیصد نسخه از کتابم را به قیمتی گزاف می‌فروخت. بسیاری از همکارانم را می‌شناسم که به چنین پیشنهاداتی پاسخ مثبت داده‌اند. حاصل این کار فقط این بوده که کتاب‌هایشان در قفسۀ یکی از کتابخانه‌های دانشگاهی در نقطه‌ای دورافتاده از جهان خاک خورده است.


بار معنایی و احساسی کلمات
به‌لحاظ اُنتولوژیک، تو هم نمی‌دانی اپیستمولوژیک یعنی چه
چرا اینقدر تلاش می‌کنیم از کلمات قلمبه‌سلمبه‌ای استفاده کنیم که معنایشان را نمی‌دانیم؟

صاحب دو جایزۀ پولیتزر و هجونویس واشنگتن‌پست، جین واینگارتن می‌گوید: «در بیست‌وپنج سال گذشته، صفات معرفت‌شناختی و وجودشناختی را در نوشته‌های خود به یک معنی و به‌جای هم استفاده کرده‌ام و جالب اینجاست که معنی هیچ‌کدام از آن‌ها را هم به‌درستی نمی‌دانم. اما نکتۀ جالب اینکه در این مدت حتی یک نفر هم در این‌ باره به من اعتراض نکرده است. بنابراین تنها یک نتیجه می‌توان گرفت و آن اینکه: هیچ‌کس دیگری نیز معنی این کلمات را نمی‌داند.»


اصل سادگی در علم
آیا هرچه نظریۀ علمی ساده‌تر باشد بهتر است؟
اصل اوکام سادگی را ارزش علمی می‌داند؛ اما توجیه فلسفی این اصل بسیار دشوار است

اینشتین زمانی گفته بود: «هدف اصلی نظریۀ علمی این است که عناصر پایه را تا جایی که ممکن است، ساده و کم کند»؛ امروزه اغلب اندیشمندان این حرف او را تأیید می‌کنند. بنابراین با پیچیده‌شدنِ نظریه‌ها، دانشمندان دست‌به‌دامان تیغ اوکام یا اصل صرفه‌جویی می‌شوند تا آن‌ها را اصلاح کنند. این اصل می‌گوید نظریه‌ای که اشیا، فرایندها یا عللِ کمتری را فرض می‌کند، بهتر از نظریه‌ای است که تعداد بیشتری را فرض می‌کند. اما «بهتر» یعنی چه؟


سرمایه‌داری، سیاست و نابرابری
چامسکی: ترامپ صدای ناقوس مرگ است
گفت‌وگوی گاردین با نوام چامسکی به‌بهانۀ حضورش در مستند «شکاف»

نوام چامسکی، فیلسوف و نظریه‌پرداز امریکایی، اخیراً در مستند انگلیسیِ «شکاف» حضور پیدا کرده است. لئو بندیکتوس از گاردین، به بهانۀ اظهارات چامسکی در این مستند با او درموارد زیر به گفت‌و‌گو نشسته است: چرا جداشدنِ بریتانیا از اتحادیۀ اروپا مهم نیست، چرا انکارِ تغییراتِ آب‌وهوایی توسط ترامپ فاجعه‌بار است و چرا انقلاب ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیم؟