استاد دانشگاه به چه دردی می‌خورد؟
سی سال پیش بعید بود نمرۀ الف در کارنامۀ دانشجویی پیدا کنید یا به ندرت به دانشجویانی برمی‌خوردید که با استاد خود ارتباط رودررو نداشته باشد. اما امروز اوضاع خیلی فرق کرده است. حالا نمرۀ الف گرفتن و ارتباط ایمیلی با اساتید وضعی رایج در دانشگاه‌هاست. باوئرلین، استاد دانشگاه اموری، از وظیفۀ اخلاقی استاد دانشگاه می‌گوید.


تکنولوژی و هوش
جهانی که هیچ چیز در آن گم نمی‌شود
زندگی در سرزمین آرزوها به لطف جی.پی.اس، اینترنت و تلفن‌های هوشمند غیرممکن به نظر نمی‌رسد، جایی که در آن گم‌کردن اشیاء و یا ناپدیدشدن انسان‌ها تجربه‌ای همگانی نباشد. در سرزمین آرزوها تا ابزارهایمان را از دست ندهیم گم نخواهیم شد، اما امان از روزی که ابزارهایمان را از دست بدهیم.


کانت و شکاکیت
شکاکیت از مهم‌ترین موضوعات فلسفهٔ کانت است. در این میان شکاکیت هیومی و شکاکیت پیرهونی به وضوح سبب نگرانی کانت شده بود. مایکل فوستر، استاد دانشگاه بن، در کتاب «کانت و شکاکیت»، انواع شکاکیت را از نگاه کانت واکاوی می‌کند. آنتونی بروکنر استاد دانشگاه کالیفرنیا کتاب فوستر را نقد و بررسی کرده است.‎


تهی شدن اقتصاد مدرن از فلسفه و اخلاق

پیکتی با نگارش کتاب سرمایه در قرن ۲۱ به خوبی متوجه گرایش عمومی به اقتصاد سیاسی کلاسیک شده بود. به همین دلیل برخی او را آدام اسمیت قرن جدید معرفی کرده‌اند. اما آنچه اقتصاددانان کلاسیک را مهم کرد توجه آنان به مسائل فلسفی و اخلاقی بود، چیزی که پیکتی از آن غافل شد.

دانشجویان، اینترنت را رها کنید

ادعای مارک باورلاین، استاد دانشگاه ایموری، مبنی بر ورشکستگی اخلاقی اساتید دانشگاه با واکنش تند همکارانش مواجه شد. باورلاین در مصاحبه با اریک کافمن به این واکنش‌ها پاسخ می‌دهد و با نگاهی انتقادی ساختار دانشگاهی را بررسی می‌کند.


غروب کتاب: زندگی در جامعه‌ٔ شفاهی
زندگی پس از مرگِ مطالعه چگونه خواهد بود؟ جامعه‌ی شفاهی چه تفاوتی با جامعه‌ی نوشتاری خواهد داشت؟ هفته‌نامه‌ی نیویورکر تبعات کاهش شدید خواندن کتاب و مطبوعات را بر مغز و روان افراد، و فرهنگ و سیاستِ جامعه بررسی می‌کند.

و ناگهان نئولیبرالیسم مدافع جمع‌گرایی شد
شرکت‌ها و دولت‌ها برای رسیدن به اهدافشان از ابزار روابط اجتماعی استفاده یا سوءاستفاده می‌کنند. در این شرایط برخلاف همیشه که نئولیبرالیسم فردگرایی را ارج می‌نهاد به سمت جمع‌گرایی متمایل شد. شاید بتوان نام آنچه امروز شاهدیم را «سوسیالیسم نئولیبرال» گذاشت.
نگاه جدید فلسفۀ آزمایشگاهی به مسائل قدیمی
از پذیرش فیلسوف معذوریم!
مدت‌هاست که فلسفه مسئول تفکر انتزاعی است و این کار را با لمیدن در پشت میز انجام داده است. آیا روش‌های آزمایشگاهی موسوم به فلسفه آزمایشگاهی می‌تواند بسترهای جدیدی برای مسائل قدیمی ارایه دهند؟ در پنجمین قسمت از مجموعه مباحث «فلسفۀ آزمایشگاهی، فلسفۀ کلاسیک و آینده»، برایان لایتر پاسخ می‌دهد.

علم ملال‌آور
چگونه اقتصاد بر علوم اجتماعی مسلط شد؟
بررسی آرشیو نشریات نشان می‌دهد اقتصاد به ملکهٔ علوم اجتماعی تبدیل شده است. از سال‌های ۱۹۸۹ تا امروز اقتصاددانان پرارجاع‌ترین دانشمندان در بحث‌های کنگرهٔ امریکا بوده‌اند. واقعیت موجود نشان می‌دهد اقتصاد راه‌حل بسیاری از موضوعات علوم اجتماعی است. ژوستین وولفرز استاد دانشگاه میشیگان از دلایل شهرت اقتصاد اقتصاد می‌گوید.

مناظره‌ای فلسفی دربارۀ فلسفه
مدت‌هاست که فلسفه مسئول تفکر انتزاعی است و این کار را با لمیدن در پشت میز انجام داده است. آیا روش‌های آزمایشگاهی موسوم به فلسفه آزمایشگاهی می‌تواند بسترهای جدیدی برای مسائل قدیمی ارایه دهند؟ در ششمین قسمت از مجموعه مباحث «فلسفۀ آزمایشگاهی، فلسفۀ کلاسیک و آینده»، ارنست سوسا پاسخ می‌دهد.