تعویق پدرکشی
مکتب فرانکفورت تجسم نوعی پارادوکس است
بررسی کتاب «هتل بزرگ پرتگاه: زندگانی متفکران مکتب فرانکفورت» نوشتۀ استوارت جفریز

در ۱۹۲۳ یکی از جاسوس‌های شوروی به راه‌اندازی کتابخانۀ اندیشکده‌ای جدید در فرانکفورت آلمان کمک کرد. پیدایش این اندیشکده ماجرای عجیب‌وغریبی دارد: به پژوهش مارکسیستی اختصاص داشت، بودجه‌اش را فردی سرمایه‌دار می‌داد و ساختمانش را یکی از نازی‌ها تهیه کرده بود. استورات جفریز در روایت تاریخی جدید خود از «مکتب فرانکفورت» آن را تجسم نوعی پارادوکس می‌داند. اصرار بر این نظریه، اثر جفریز را از دیگر مطالعات مربوط به این مکتب متمایز می‌کند.


آیا فلسفه می‌تواند ما را از گرداب خشم نجات دهد؟
هیچ احساسی به‌اندازۀ خشم نیازمند بازاندیشی نیست
تنبیه به‌عنوان کیفری بازدارنده به کار می‌رود و نه به‌عنوان عملی انتقام‌جویانه و از روی خشم

مارتا نوسبام، استاد حقوق و اخلاق دانشگاه شیکاگو، معتقد است، در میان تمام احساساتمان، هیچ احساسی به‌اندازۀ خشم نیازمند بازاندیشیِ جدی و روشن نیست. از نظر او، خشم هر روز اکثر ما را در چنگالش اسیر می‌کند: در روابط شخصی‌مان، در محل کار، و البته در زندگی سیاسی‌مان. نوسبام در کتاب جدیدش، «خشم و گذشت»، به بررسی خشم در زندگی روزمره و سیاست می‌پردازد. او به‌دنبال راه‌حلی است که در تصمیم‌گیری‌های دشوار اخلاقی ما را از گرداب خشم نجات دهد.


تاریخچۀ خستگی
خستگی محصول دوران مدرن نیست
در تاریخ، بسیاری از دوره‌ها «فرساینده‌ترین عصر» معرفی شده‌اند

بسیاری از جامعه‌شناسان و روان‌شناسان معتقدند که گسترش خستگی از عواقبِ مدرنیته‌ و چالش‌های آن است. بسیاری از مردم هم بر این باورند که زندگی در گذشته ساده‌تر، آهسته‌تر و بهتر بوده است. آنا کاترینا شافنر در کتاب «تاریخچۀ خستگی» می‌گوید نه‌تنها سندروم‌های خستگی مختص عصر حاضر نیست، بلکه بالعکس: خستگی و تأثیراتش از دوران باستان جزء دغدغه‌های متفکران بوده است. در تاریخ، بسیاری از دوره‌ها «فرساینده‌ترین عصر» معرفی شده‌اند.


برده‌داری و سرمایه‌داری
بردگی انسان‌ها چگونه سرمایه‌داری را آفرید؟
تاریخ‌نگاری‌ جدید سرمایه‌داری با دنیای امروز خوب جور درمی‌آید

پرسش‌ از رابطۀ برده‌داری و سرمایه‌داری در ایالات متحده تاریخ‌نگاران را به تکاپو انداخته‌ است. در چند سال اخیر، تاریخ‌نگاران موجی از پژوهش‌ها تولید کرده‌اند که می‌گوید: برده‌داری هم عمیقاً سرمایه‌دارانه بود و هم نقش‌آفرینی بنیادینی در دنیای صنعتی نوظهور داشت. از نظر آن‌ها روابط بازار شاخصۀ برده‌داری در آمریکا بود. باوجوداین، جای تعجب نیست که این حوزۀ پژوهشْ دانشگاهیان و عامّۀ مردم را به یک اندازه برآشفته است.


سیاست‌گذاری‌های خانواده در اروپا و امریکا
سیاست‌گذاری عمومی و خانواده‌ها
دولت‌ها نهایتاً به جواب مشخصی نرسیده‌اند که آیا باید از کار زنان استقبال کرد یا نه

پس از جنگ جهانیِ دوم، دولت‌های رفاه تلاش کردند تا با سیاست‌گذاری‌های اجتماعی به زندگی خانوادگی مردمشان کمک کنند. این سیاست‌گذاری‌ها معمولاً شامل حمایت‌های مالی به نان‌آورِ خانواده می‌شد؛ اما هم‌زمان مشکل دیگری وجود داشت: کمبود نیروی کار. بنابراین همین دولت‌ها به‌شکلِ روزافزونی زنان را به ورود به بازار کار تشویق کردند. با افزایش اشتغال زنان، خانواده‌ها با معضل تازه‌ای رو‌به‌رو شدند: چه کسی باید از بچه‌ها مراقبت کند و به کارهای خانه برسد؟


نزاع متفکران دربارۀ هایدگر
یک هایدگریِ خوب، هرگز نمی‌گوید متأسفم
چند پاسخ به مقالۀ گرگوری فرید دربارۀ «دفترچه‌های سیاه» هایدگر که جنجال بی‌پایانی به راه انداخته است

انتشار «دفترچه‌های سیاه» هایدگر هنگامه‌ای در عالم فلسفه به‌پا کرده است. علت جاروجنجال‌ها این است که خطوطی پُر رنگ از یهودستیزیِ هایدگر در یادداشت‌ها مندرج است. گرگوری فِرِید، در مقاله‌ای که ترجمۀ آن را پیش از این در ترجمان منتشر کردیم، «دفترچه‌های سیاه» را بررسی کرد. نوشتۀ او واکنش‌های متعددی که برانگیخت که اینجا پاسخ پنج نفر از اساتید فلسفه و جامعه‌شناسی به این یادداشت را می‌خوانید.


منافع ملی و جهانی‌شدن
از جاذبۀ ناسیونالیسم چیزی کاسته نشده است
در عصری جهانی‌شده، حتی کشوری به‌بزرگی امریکا ممکن است احساس کوچکی کند

ناسیونالیسم بازگشته است؛ گویی هرگز از تب‌وتاب نیفتاده بود. و اکنون با خود حیرت و سردرگمی آورده است. تحلیلگران می‌پرسند که این رفتارهای نامعقول در «جهانِ جهانی‌شده» چه توضیحی دارد. آیا طرف‌داران طرحِ خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا نمی‌فهمند که ناسیونالیسم دیوانه‌وار است؟ هواداران ترامپ و مارین لوپن چطور؟ برای فهمِ ناسیونالیسم باید به کتاب درخشانی برگردیم که بندیکت اندرسون، سی‌سال پیش نوشت و چندی پیش ترجمۀ فارسی آن نیز چاپ شده است: «جماعت‌های تصوری».


زنجیره‌های جهانی مراقبت
خانواده‌های فراملی
مهاجرت چنان عمومی شده است که دیگر باید یکی از موضوعاتِ مطالعات خانواده باشد

کودکی را تصور کنید که در کشوری عقب‌مانده در آمریکای لاتین زندگی می‌کند و مسئولیتِ بزرگ‌کردن او را به مادربزرگش سپرده‌اند. مادر این کودک در ایتالیا از پیرمردی تنها مراقبت می‌کند، زیرا فرزندانِ پیرمرد در استرالیا زندگی می‌کنند. این وضعیت پیچیدگیِ مسئلۀ «مراقبت» در جهانِ نابرابر و جهانی‌شدۀ ما را نشان می‌دهد. این خانواده‌های دور از هم را چطور باید فهمید؟ برای مطالعۀ آن‌ها چه مفاهیمی لازم است؟ و آیندۀ آن‌ها به کدام سو می‌رود؟


ژرفای زندگی در عصر دیجیتال
حوالی ۲۰۱۰ شخصیت انسان تغییر کرد
بررسی شش کتاب دربارۀ عصر اینترنت

با آغاز عصر دیجیتال، زندگی روزبه‌روز عمومی‌تر، بازتر، بی‌واسطه‌تر و نمایان‌تر شده است. اخیراً کتاب‌های پژوهشی زیادی به معنابخشی به زندگی روان‌شناختی در عصر دیجیتال کمک کرده‌اند. برخی از آن‌ها به بررسی سطح بی‌سابقۀ شنود و پایش شهروندان عادی می‌پردازند، برخی دیگر انتخاب جمعی و بی‌سابقۀ آن شهروندان، در نمایان‌کردن زندگی خود را بررسی می‌کنند. ادوارد مِندلسن، استاد مدرسۀ علوم انسانی دانشگاه کلمبیا، با بررسی شش کتاب مهم لایه‌های ژرف زندگی در عصر دیجیتال را بررسی کرده است.


دیگر چیزی روی زمین گم نمی‌شود
بیا گُم بشویم
بررسی کتاب «مکان‌نما: جی‌پی‌اس چطور زندگی ما را تغییر می‌دهد» اثر گِرِگ میلنِر

میل بشر به اینکه دقیقاً بداند کجای سیارۀ زمین است، و مهم‌تر اینکه چطور به خانه برسد، تاریخی طولانی دارد: از کرنومترِ معروف جان هریسن «که سلطۀ بریتانیا بر اقیانوس‌ها را تسهیل می‌کرد» تا ابداعات متنوعی که به‌خاطر مسائل نظامی شتاب می‌گرفتند. ماجرای جی‌پی‌اس و تغییرات بی‌سابقه‌ای که در زندگی روزمره و هویتمان ایجاد کرده، نیز، هم جذاب است و هم اضطراب‌آور. ظاهراً دیگر این ایدۀ وسوسه‌انگیز رمانتیک که «بیا گم بشویم» به‌راحتی قابل‌دستیابی نیست.