نظام رسانه‌ای و سرمایه‌داری
ژورنالیسم زرد، رئیس‌جمهور نارنجی
ماهیت تجاری رسانه‌های آمریکا برای کسب‌وکارْ عالی و برای دموکراسی فاجعه‌بار است

تاریخ ژورنالیسم در ایالات متحده با دیگر لیبرال‌دموکراسی‌ها تفاوت‌های فاحش دارد. رسانه‌های آمریکایی تقریباً از هر کمک دولتی محروم بودند و بدین سبب، مجبور شدند برای جذب تبلیغات به کمپانی‌های اقتصادی روی آورند. این ماجرا از روزنامه شروع شد، در رادیو تداوم یافت و در عصر تلویزیون به اوج خود رسید. بدین طریق، رسانه‌ها می‌بایست به فکر حامیان مالیِ خود باشند، نه منافع عمومیِ مردم. پس جای تعجب نبود که برای ترامپ سرودست می‌شکستند.


برنامۀ سوم: شرایط بین‌المللی اشتغال زنان و زنجیره جهانی مراقبت
ترجمان در برنامۀ جیوگی
گروه سردبیری ترجمان، به فراخور موضوع هر هفتۀ جیوگی، گزارشی از کتاب‌ها و مطبوعات خارجی ارائه می‌کند

مدتی پیش از تولید فصل دوم، جیوگی از گروه سردبیری وب‌سایت ترجمان علوم انسانی برای همکاری با این برنامه دعوت کرد. نتیجۀ همکاری ما اختصاص بخشی است با عنوان «میز ترجمان» که از این پس هر هفته تا پایان زمستان ادامه خواهد داشت.


 

وقتی کودکی به جنگ می‌رود
کودک‌سرباز؛ قربانی یا سلحشور
اسطوره‌های ما سرشار از قهرمانان نوجوان است، اما رسانه‌ها آنان را قربانیان جنگ می‌‌خوانند

اغلب ما٬ وقتی به کودکان سرباز فکر می‌کنیم، تصویر کودکی سیاه‌پوست به ذهنمان خطور می‌کند که او را ربوده‌اند، مغزش را شست‌وشو داده‌ند، معتادش کرده‌اند و کاری کرده‌اند که وادار به ارتکاب جنایت‌ شود. این دقیقاً همان تصویری است که سازمان‌‌های بشردوست بین‌المللی و سازمان ملل از این کودکان ارائه می‌کند٬ تصویری تک‌ساحتی از کودکانی فاقد اراده‌ که قربانی شرایط محیطشان شده‌اند. اما آیا اینْ همۀ حقیقت دربارۀ سربازکودکان است؟


استراحت به مثابه فعالیتی پربازده
چرا وقتی کمتر کار می‌کنیم کارِ بیشتری می‌کنیم
گفت‌وگو با الکس سوجانگ کیم پَنگ نویسندۀ کتاب «استراحت؛ چرا وقتی کمتر کار می‌کنی کارِ بیشتری می‌کنی»

فرض‌‌کنید کُلی کار روی سرتان ریخته و کسی به شما پیشنهاد کند برای انجامشان چُرت کوتاهی بزنید یا کمی پیاده‌روی کنید. ولی آخر کدام آدمِ عاقلی با آن‌همه کار استراحت می‌کند؟ پاسخ این است: اکثرِ آدم‌های عاقل. برخلاف انتظار ما، افراد موفق معمولاً کسانی هستند که، با فعالیتی محدود و استراحتی مفید و مولّد، دست به کارهای بزرگ می‌زنند. چطور؟ کیم‌پَنگ در کتاب «استراحت؛ چرا وقتی کمتر کار می‌کنی کارِ بیشتری می‌کنی» این موضوع را توضیح می‌دهد.


اقتصاد تبلیغ در وب
تاجرانِ توجه هر جا باشی پیدایت می‌کنند
مروری بر دو کتاب «تاجران توجه؛ تلاشی حماسی برای ورود به مغزها» و «میمون‌های آشوب؛ ثروت کثیف و شکست تصادفی

مؤسسان موتور جست‌وجوی گوگل، در ابتدای کارشان، شدیداً با هر نوع تبلیغات در کارشان مخالف بودند. مؤسس فیس‌بوک هم از منتقدان جدی تبلیغات در سایت خود بود. آن‌ها برای سال‌ها همۀ تلاششان را برای جذب و وابستگیِ بیشتر کاربرانشان خرج کرده بودند. آنچه برایشان مهم بود توجه مخاطب بود نه پولِ حاصل از تبلیغات. اما امروزه گوگل و فیس‌بوک پادشاهِ قلمرو تبلیغات در جهان‌اند. چطور چنین اتفاقی افتاد؟


تفکر، امر عمومی و امر خصوصی
روشن‌فکران در زمانۀ مردم‌مداری
روشن‌فکر در میانۀ علم و سیاست است و موقعیتِ تناقض‌بار او از همین ناشی می‌شود

روشن‌فکر کیست؟ این سؤال در بحث‌و‌جدل‌هایی بی‌پایان مطرح شده است. حالا به این مفهومِ مبهم جزء دیگری هم افزوده شده است که مسئله را پیچیده‌‌تر از قبل کرده: روشن‌فکر مردم‌مدار. روشن‌فکر مردم‌مدار آدمی است با تحصیلات غنی، درک شهودیِ بالا و آگاهی سیاسی که مردم را مخاطب می‌سازد تا از ساده‌اندیشی و جهل بیرونشان بیاورد. پس احتمالاً هانا آرنت یکی از بهترین مثال‌هاست. اما مسئله اینجاست که آرنت روشن‌فکرها را مسخره می‌کرد و خود را روشن‌فکر نمی‌دانست.


امیال به‌جای تصمیمات
چقدر از زندگیِ ما با تصمیم‌های خودمان پیش رفته است؟
مروری بر کتاب «پروژۀ خنثی‌سازی» نوشتۀ مایکل لوئیس

مایکل لوئیس در کتاب جدیدش، به‌سنت همیشگی، به‌سراغ دو نفر از افرادی رفته که دنیای پیرامونِ ما را تغییر داده‌اند: دَنیل کانمن و آموس تورسکی، بنیان‌گذارانِ اقتصادِ رفتاری. دیوید بروکس، ستون‌نویس ثابت نیویورک‌تایمز، در نوشتار پیشِ رو، علاوه‌بر توضیحی اجمالی دربارۀ کتاب جدیدِ لوئیس، سعی می‌کند دیدگاهِ کانمن و تورسکی دربارۀ اهمیت تصمیم‌گیری را به چالش بکشد.


رشدِ خوب؛ رشدی به سودِ همه
رشد کِی خوب است و کِی بد؟
باید منتظر بحران بعدی ماند و، با استفاده از آن، رشد خوب را جایگزین رشد بد کرد

این روزها در محافل اقتصادی بحث اولویت یا عدم‌اولویت رشدْ بسیار داغ است. نکته‌ای که در این میان مغفول مانده نوع این رشد است. رشد بد، به‌عنوانِ رشدی که تنها به عده‌ای سود رسانده و محیط‌زیست را نابود می‌کند، محتوم به شکست است. در مقابل، رشد خوب، به عنوانِ رشدی که سودش نصیبِ همۀ جامعه‌ شده و از محیط‌زیست هم محافظت می‌کند، می‌تواند نویدبخش باشد.


تحصیل حقوق
آیا حقوق رشته‌ای خسته‌کننده است؟
مطالعات حقوقی هماهنگ با نیازهای اجتماعی توسعه پیدا می‌کنند

اغلب، حقوق را به‌شکل رشته‌ای کسل‌کننده به تصویر می‌کشند، اما گری اسلپر، حقوق‌دان برجستۀ بریتانیایی، معتقد است این رشته به‌طرز خیره‌کننده‌ای پویاست و شامل موضوعات متنوع و مهیج است. اسلپر پرونده‌های حقوقی را سرشار از درام‌های انسانیِ جالب و غیرعادی‌ می‌داند که خواندن آن‌ها به‌هیچ‌وجه خسته‌کننده نیست. از نظر او مطالعات حقوقی هماهنگ با نیازهای اجتماعی توسعه پیدا می‌کنند.


بحران تغییرات آب‌وهوایی
آیا تغییرات آب‌وهوایی علاج سرمایه‌داری است؟
سیستم اقتصادی امروز ما اکنون در حال جنگ با سیستم جهانی است

بسیاری از کشورهای صنعتی در پاسخ به این پرسش که در مواجهه با تغییرات آب‌و‌هوایی چه کاری از دست ما ساخته است؟، از این بحث می‌کنند که می‌توان بدون دست‌زدن به وضعیت فعلی به مقابلۀ با این مشکل پرداخت. آنچه ما لازم داریم، صرفاً تغییرات سیاستیِ هوشمندانه است. با این تغییرات فرصت‌های جدید اشتغال ایجاد می‌شود و اقتصاد روندی رو به رشد دارد. اما نائومی کلاین در کتاب تحسین‌برانگیزش٬ سرمایه‌داری در برابر آب‌و‌هوا٬ علیه این نظر استدلال کرده است.