مطالعات فلسطین
ویژه‌‌نامۀ «۶۷سال مبارزه»
پیشنهادهایی برای مطالعه و پژوهش دربارۀ مسالۀ فلسطین
از ۱۹۴۸ که رسماً موجودیت کشوری به نام اسرائیل در سازمان ملل تصویب شد، اصلی‌ترین چالش سیاسی معاصر به وجود آمد. شاید هیچ یک از موضوعات سیاسی امروز به اندازۀ موضوع اسرائیل و فلسطین با اهمیت نبوده است. به طوری که خود سرمنشاء تحولات سیاسی دیگر شده باشد. در ویژه‌نامۀ حاضر علاوه بر ترجمۀ دو مصاحبه از ایلان پاپه، استاد تاریخ دانشگاه اگزتز انگلستان، که ملیت اسرائیلی دارد، معرفی کتاب چالش اعراب و اسرائیل نوشتۀ او، یادداشتی دربارۀ پیامدهای برگزاری رفراندوم سراسری در سرزمین های اشغالی با استناد به مصاحبۀ اشلومو سند، استاد دانشگاه تل‌آویو، یادداشتی دربارۀ جنگ غزه از منظرحقوق بین‌الملل‌ بشر‌دوستانه و مجموعۀ نقاشی‌های لطیفه یوسف دربارۀ غزه تقدیم می‌گردد. همچنین دکتر برهانی، استاد دپارتمان مطالعات فلسطین دانشگاه تهران با مشورت پاپه، ۱۰ کتاب برای پژوهش و ترجمه در این زمینه معرفی کرده‌اند.


اخلاق جنسی
ازدواج میان هم‌جنسان یا شجاعت ایستادن رویاروی تاریخ
درس‌هایی از بِرک و نیچه در رویارویی با تاریخ
دادگاه‌ عالی ایالات متحده ازدواج همجنس‌ها را در سراسر این کشور قانونی کرد. طرفداری از ازدواج همجنس‌ها مد زمانۀ ماست. هرکس مخالف این ماجرا باشد، متعصب است و مطرود. نویسنده این یادداشت چند روز قبل از تصویب این قانون، از فایدۀ مخالفت با آن حرف می‌زند. از شجاعتِ اخلاقی برای حرکت خلاف جریان آب.

بحران اقتصادی یونان
در یونان چه می‌گذرد؟
گفتگوی آلن بدیو و استاتیس کوولاکیس دربارۀ ریشه‌های تاریخی حزب سیریزا و گسست یونان از منطقۀ یورو
بحث‌ها دربارۀ بحران اقتصادی یونان و جدا شدن آن از اتحادیۀ اروپا بالا گرفته است. آلن بدیو، فیلسوف سیاسی و استاتیس کوولاکیس، عضو حزب چپ «سیریزا» دربارۀ گسست یونان از منطقۀ یورو به گفتگو نشسته‌اند. کوولاکیس، معتقد است کمونیسم دربارۀ تجربیات فعلی یونان حرف‌هایی برای گفتن دارد.


انواع آزادی آکادمیک
آیا استادی دانشگاه فقط یک شغل است؟
مروری بر کتاب «اشکال آزادی آکادمیک: از دانشِ حرفه‌ای تا انقلاب» نوشتۀ استنلی فیش
استنلی فیش استاد دانشگاه کالیفرنیا در کتاب «اشکال آزادی آکادمیک» از این ایده که کار آکادمیک می‌تواند بر اساس ارزش اجتماعی‌اش توجیه شود، انتقاد کرد. او معتقد است استادی دانشگاه صرفاً یک شغل است و اعتقادات شخصی در انجام فعالیت‌های حرفه‌ای آن جایگاهی ندارد. ایوان کندلی با نگاهی انتقادی کتاب فیش را بررسی می‌کند.


اقتصاد و فلسفه
تفاوت‌های اقتصاد سیاسی پیکتی با آدام اسمیت
تهی شدن اقتصاد مدرن از فلسفه و اخلاق
پیکتی با نگارش کتاب سرمایه در قرن ۲۱ به خوبی متوجه گرایش عمومی به اقتصاد سیاسی کلاسیک شده بود. به همین دلیل برخی او را آدام اسمیت قرن جدید معرفی کرده‌اند. اما آنچه اقتصاددانان کلاسیک را مهم کرد توجه آنان به مسائل فلسفی و اخلاقی بود، چیزی که پیکتی از آن غافل شد.


سبک زندگی
ماجرای خودشیفتگی، از فروید تا نظریات اخیر
بررسی کتاب «آمریکایی‌کردن خودشیفتگی» نوشتۀ الیزابت لونبِک«نارسیسیسم» از نام نارسیس می‌آید؛ به معنای خودشیفتگی. اسطورۀ زیبایی که زن‌ها شیفتۀ اویند اما دلیلش را نمی‌داند. با پیشرفت روان‌شناسی، باورها دربارۀ خودشیفتگی پیچیده‌تر شد. فروید خودشیفتگی را پدیده‌ای زنانه و غیرقابل درمان می‌دانست. بعدها روان‌شناسان علمی‌تر با موضوع برخورد کردند و علائم بیرونی خودشیفتگی را بررسی کردند.
رسانه‌های اجتماعی
چندتا از دوستانتان روبات هستند؟
حاشیه‌های حضور روبات‌ها در کنار انسان‌ها در فضای مجازیدر ادبیات داستانی هست که در آن روبات‌ها در میان ما زندگی می‌کنند و تشخیص‌شان از انسان‌ها ممکن نیست. در دنیای توییتری این داستان به واقعیت پیوسته و کاربرانی که وانمود می‌کنند انسان‌اند رو به افزایش‌ هستند. این روبات‌ها چیزی جز چند خط کد برنامه‌نویسی نیستند نکتۀ ترسناک این است که ما به چه سادگی گول می‌خوریم.

فلسفه و کسب و کار
فلسفه را از پستو خارج کنید
جایگاه فلسفه در حل بحران‌ها و چالش‌های قرن بیست و یکمحل بحران‌ها و چالش‌های قرن بیست و یکم، به برنامه نیاز دارند. و فلسفه می‌تواند در مواجهه با بحران‌هایی که جهان معاصر با آن‌ها رو به رو است، به ما کمک کند. کارشناسان متخصص تک‌حوزه‌ای نمی‌توانند بحران‌های مالی، مصرفی و اقلیمی را به تنهایی حل کنند. این مشکلات از پیوندهای پیچید‌ه‌ای‌ تشکیل شده‌اند که دریافتی ویژه لازم دارد؛ دریافتی از اینکه چگونه منافع سیاسی، مالی، محیط زیستی، اخلاقی و اجتماعی بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند؟ داو سیدمن موسس و مدیرعامل شرکت LRN از تجربۀ شرکت‌اش در بهره‌گیری از فلسفه و کاربردی ساختن آن در کسب و کار می‌گوید.

سبک زندگی
روایتی روان‌شناسانه از اندوختن «خنزر پنزر»
اندوخته‌سازی؛ اختلال روانی یا عمل آنارشیک سیاسی
هر چه انسان‌ها پا به سن می‌گذارد، حرص بیشتری برای نگهداری لوازم به‌دردنخور پیدا می‌کند. به عقیدۀ اسکات هرینگ استاد دانشگاه ایندیانا آنچه مهم است نه اختلال اندوخته‌سازی که زنجیره عقاید ما دربارۀ این اختلال است. هرینگ با میشل فوکو موافق است که روان‌پزشکی ابزاری است برای کنترل جامعه.

فلسفه و اقتصاد
مصرف‌گرایی؛ انگشت اتهام به‌سوی کانت
مروری بر کتاب «جهان فراتر از ذهن شما: دربارۀ فردشدگی در عصر پریشانی» نوشتۀ متیو کرافوردکرافورد در کتاب «جهان فراتر از ذهن شما» دربارهٔ آشفتگی‌های تکنولوژیک صحبت نمی‌کند بلکه ازخدعه‌های معرفت‌شناسانه‌ای می‌گوید که از عصر روشنگری به آن‌ها معتقدیم. فردگرایی به عنوان آموزۀ روشنگری قرار بود ما را از مرجعیت قدرت آزاد سازد. اما این خودکفایی تحمیلی منجر به بردگی فرهنگ مصرفی شده است.

سیاست و دین در دنیای مدرن
رابطۀ دین و خشونت مذهبی
آیا جوهره‌ای از خشونت‌طلبی در دین وجود دارد که ناگزیر هر درگیری را رادیکالیزه می‌کند؟
کارن آرمسترانگ می‌گوید جنگ و خشونت همواره ویژگی‌ سیاست بوده ، اما ما را به این نتیجه رسانده که جدا کردن دین از دولت پیش‌شرط صلح است. شاید زمان آن باشد که بپرسیم چگونه در غرب دیدگاه‌مان را دربارۀ دین به عنوان امری صرفاً شخصی توسعه دادیم که از تمام فعالیت‌های انسانی به‌ویژه از سیاست جداست.
فلسفۀ تکنولوژی
سیر تاریخی رابطۀ انسان و تکنیک
«کاربران ابزار» در مقابل «هومو ساپینس» و «مگاماشین»به لطف ماشین‌های پیشرفته انسان بر طبیعت مسلط شده و حتی قادر است محیط ارگانیک خود را ترک کند. با این حال برخی از منفعل و بی‌هدف شدن انسان به دست مگاتکنیک‌های یکپارچه سخن می‌گویند. لوییس مامفورد در مقالۀ خود تلاش می‌کند نظریاتی را که دربارۀ نقش ابزارها و ماشین‌ها در پیشرفت انسانی اغراق می‌کنند نقد کند.

فلسفۀ رمانتیک
دربارهٔ رمانتیسیسم
مصاحبهٔ ریچارد مارشال با دالیا نَسَر
دالیا نسر وقتی به عمقِ رمانتیسیسم آلمانی می‌رود؛ دربارۀ ایدۀ اساسی کانتی فکر می‌کند و بر این است که بهترین راه برای فهم رمانتیسیسم این است که در آن پرسش‌های متافیزیکی و معرفت‌شناختی را به هم مرتبط بدانیم. او همچنین به رمانتیک‌های ینا، نوالیس، شلگل و شلینگ، فکر می‌کند و به رابطۀ بین رمانتیسیسم و ایده‌آلیسم، رابطۀ میان ایده‌آلیسم و طبیعت و این‌که چرا با خوانش مانفرد فرنک از ارتباط بین رمانتیک‌ها و ایده‌آلیسم موافق نیست می‌اندیشد. نسر در مصاحبه با ریچارد مارشال از دلایل مخالفتش با عقیدۀ فردریک بایزر مبنی بر اینکه شلینگ نقطۀ اوج رمانتیسیسم است سخن‌ می‌گوید و به این ادعا که رمانتیسیسم نظام‌ها را رد کرده است پاسخ می‌دهد.
روش تحقیق
چگونه پایان‌نامه بنویسیم
مروری بر کتاب «چگونگی نگارش پایان‌نامه» نوشتۀ اومبرتو اکو«چگونگی نگارش پایان‌نامه» اثر اومبرتو اکو، با چندین مرتبه تجدید چاپ و ترجمه به زبان‌های مختلف به اثری کلاسیک در روش پژوهش تبدیل شده است. اکو علاوه بر ارایۀ نکته‌های بدیع از بنیاد‌های تحقیق می‌گوید. این بررسی کتاب به بهانۀ ترجمۀ اثر به زبان انگلیسی است که با چهار دهه تاخیر رخ داده است.

تکنولوژی و هوش
چگونه باید از جامعه در برابر تکنولوژی دفاع کرد
مجموعه یادداشت‌های تیم وو، در نیویورکر دربارهٔ تکنولوژی و هوش
تیم وو، ستون‌نویس ثابت نیویورکر، در پنچ یادداشت از تکنولوژی و تاثیر آن بر سبک زندگی انسان و تغییراتی که در قوهٔ ذهن آدمی پدید می‌آورد سخن می‌گوید. وو معتقد است اگرچه زندگی بشر آسان‌تر شده اما این بدین معنی نیست که از مشکلات زندگی کاسته شده است.