روابط اسلام و اروپا
روزگاری که اروپا عاشق اسلام بود
دوره‌ای که اروپاییان آغوش خود را برای اسلام گشودند از حافظه‌ها محو شده است

رابطۀ اروپا و اسلام در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیار متفاوت از رابطۀ کنونی‌شان بوده است؛ مثلاً زمانی دولت سکولار فرانسه هزینۀ ساخت مساجد مجلل را تأمین می‌کرد و آلمان نیز امکاناتی را که در اختیار مسلمانان قرار می‌داد، به رخ فرانسه و بریتانیا می‌کشید. این گذشته نشان می‌دهد مواجهۀ غرب و اسلام نه‌تنها چیز جدیدی نیست، بلکه رابطۀ آن‌ها همواره به‌شکل امروزی نبوده و احتمالاً در آینده هم این‌طور باقی نخواهد ماند.


برکسیت و بحران چپ
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
گفت‌وگو با اسلاوی ژیژک دربارۀ برکسیت، بحران چپ و آیندۀ اروپا

ژیژک می‌گوید: «بدترین غافل‌گیری این است که به آنچه می‌خواهید، برسید.» از نظر او اکنون هواداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خودشان هم غافل‌گیر شده‌ا‌ند و نشانۀ آن سردرگمی و سرخوردگی هفته‌های گذشته است. اما آنچه در این ماجرا بیش از همه مایۀ شگفتی است، سرخوردگی ژیژک از چپ‌ها یا بیزاری‌اش از دموکراسی نیست؛ برعکس، مایۀ شگفتی‌ «رؤیای مخفیانه‌ای است که در سر می‌پروراند: توافق و راه‌حلی که وَرای کنشگریِ سیاسی باشد.


دنیای پس از برکسیت
نایل فرگوسن: برکسیت شورش علیه نخبگان نبود
اکثر انتخابات‌های دوران ما بسیار پایاپای و نزدیک به هم پیش می‌روند

چند هفته پیش، هم‌زمان با همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا همه‌ جا پر از پیش‌گویی‌هایی بود که فرارسیدن آخرالزمان را خبر می‌داد. باوجوداین اکنون بازارهای مالی رفته‌رفته دارند به حالت عادی برمی‌گردند و آرامش سیاسی نیز مجدداً حاکم شده است. بنابراین شاید این بهترین فرصت برای برندگان آن همه‌پُرسی باشد که هشدارهای بازندگان را به زباله‌دان تاریخ بسپارند. مورخ بریتانیایی، نایل فرگوسن معتقد است برکسیت پایان دنیا نبود و تبعاتش هم چندان پرقوت نیست.


کهن‌سالی به‌عنوان پدیده‌ای شهری
پیرترین شهر جهان کجاست؟
انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰، جمعیت بالای ۶۵سال در کشورهای درحال‌توسعه بیش از سه برابر شود

تا سال ۲۰۲۰، جمعیت جهانیِ افراد بالای شصت سال برای اولین بار از بچه‌های زیر پنج سال بیشتر می‌شود. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۵۰، تعداد افراد بالای شصت‌سال در جهان، دومیلیارد نفر باشد؛ یعنی بسیار بیشتر از ۸۴۱میلیون نفر امروزی. بر خلاف تصورات عامیانه، این مشکل تنها برای ژاپن و اروپا نیست: آمارها می‌گوید طی پنج دهۀ آتی، ۸۰درصد افراد بالای شصت سال در کشورهای درحال‌توسعه زندگی خواهند کرد.


شیمی‌هراسی
بین محصولات ارگانیک و مواد مصنوعی فرقی نیست
محصولات «طبیعی» از هر آنچه در آزمایشگاه تولید می‌شود، مواد شیمیاییِ بیشتری دارند

امروزه تمام مواد شیمیایی صنعتی را مضر می‌دانند. این فرض به خواسته‌ای عمومی برای تولید محصولات «عاری از مواد شیمیایی» منجر شده است. مثلاً پیش‌بینی می‌شود بازار جهانیِ محصولات بهداشتی «ارگانیک» تا سال ۲۰۲۰ به نوزده‌میلیارد دلار خواهد رسید؛ هرچند، این دلیلی بر سلامت این محصولات در مقابل مشابه «مصنوعی»شان نیست. کارشناسان معتقدند قراردادن مواد طبیعی و شیمیایی در مقابل همدیگر و کج‌فهمی دراین‌باره ممکن است پیامدهای ویرانگری داشته باشد.


 

جهانی‌سازی و انتقال آزاد سرمایه
سیاست درهای باز، در شرکت‌های داخلی را می‌بندد
آیا طبقۀ متوسط باید از فقرا بترسد؟

عموما تجارت آزاد و جهانی‌سازی را سیاست‌هایی در خدمت طبقۀ متوسط می‌دانند. اما آمارهای جدید نشان‌دهندۀ روند افزایش درآمد طبقۀ متوسط در مقیاس جهانی و ثابت‌ماندن درآمد طبقۀ متوسط کشورهای ثروتمند در دودهۀ اخیر است. به‌بیانی ساده‌تر می‌گویند باید از طبقۀ متوسطِ تقریباً ثروتمند بدزدید تا به طبقۀ متوسط کشورهای فقیر بدهید. اما این همۀ ماجرا نیست چرا که در همین مدت درآمد یک‌درصدِ بالای درآمدی در جهان افزایشی قابل‌توجه داشته است.


دشواری‌های تعریف تمدن
برخورد تمدن‌ها؛ مدلی برای توسعۀ تاریخی؟
تمدن همیشه مفهومی صلح‌آمیز بوده است؛ پس چطور مدلِ برخورد تمدن‌ها ساخته شده است؟

هانتیگتون معتقد است تاریخ بشر، تاریخ تمدن‌ها بوده است. اما تصور او از تمدن‌ها، موجودیت‌هایی یک‌پارچه و سازمان‌یافته است که با هویتی همگن دست به کنشگری می‌زنند. در حالی که تمدن‌ها هیچ‌گاه چنین متمرکز و یکپارچه نبوده‌اند، حتی معمولاً نمی‌توان سرزمین مشخصی را به آن‌ها منتسب کرد. در واقع هانتیگتون الگوی دولت-ملت را با تمدن خلط کرده و گمان برده است تمدن‌ها هم مثلِ دولت‌ها ارتش دارند و جنگ راه می‌اندازند.


فلسفه سیاسی
گفت‌وگوهای گری گاتینگ با فیسلوفان سیاسی
مجموعه‌ای‌ شامل نه گفت‌وگو در فلسفۀ سیاسی

گری گاتینگ، استاد فلسفۀ دانشگاه نوتردام، مجموعه مصاحبه‌هایی را با متخصصان فلسفۀ سیاسی ترتیب داده است که در ستون «استونِ» نیویورک تایمز منتشر شده است. او در هر مصاحبه‌، موضوعی چالش‌برانگیز را پیش کشیده است و سراغ چهره‌ای سرشناس رفته است. حاصل تلاش گاتینگ مجموعه‌ای است شامل نُه گفت‌وگو در موضوعات متنوعی چون جرم‌انگاری مصرف مواد مخدر، جواز اخلاقی شکنجه‌گری، توانایی‌ها و ناتوانی‌های علم اقتصاد، تغییرات آب‌و‌هوایی، نابرابری، فمینیسم، جنگ مشروع و اخلاق جنگ، اختلاف نظر سیاسی و بحران مهاجرت.


دین در اندیشۀ ماکس وبر
بررسی کتاب «ماکس وبر و نظام اخلاقی پروتستان» نوشتۀ پیتر گُش

فرضیۀ سکولاریزاسیون، طی بیست‌سال گذشته به‌شدت واکاوی شده است. اصلی که زمانی بدیهی می‌نمود، اکنون چیزی نیست جز فرضی ایدئولوژیک که در پس نظریه‌ای تاریخی‌اجتماعی پنهان شده است. این دگرگونی، چهرۀ پرآوازه‌ترین بنیان‌گذار این فرضیه، ماکس وبر، را نیز متأثر ساخته است. پیتر گُش در ماکس وبر و نظام اخلاقی پروتستان، با بلندپروازانه‌ترین خوانش از آثار وبر، «دین» را محور فعالیت‌های فکری او معرفی می‌کند. در این وضعیت، دیگر ‌دشوار بتوان وبر را نظریه‌پرداز سکولاریزاسیون به حساب آورد.


برشی از زندگی لودویگ ویتگنشتاین
خاطرات هایک از مراوداتش با ویتگنشتاین
هایک یکی از اولین خوانندگان تراکتاتوس و به‌شدت تحت‌تأثیر ویتگنشتاین بود

آخرین روز آگوست ۱۹۱۸ در محوطۀ ایستگاه راه‌آهنِ باد ایشل، دو سرباز در نگاه هم آشنا آمدند: فردریش هایک و لودویگ ویتگنشتاین. هایک، اقتصاددانان و نظریه‌پرداز اجتماعی، نوۀ دایی ویتگنشتاین و ده سال از او کوچک‌تر بود. آن‌ها پس از آشنایی بارها با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. این دیدارها هایک را، به‌قول خودش، به یکی از اولین خوانندگان تراکتاتوس تبدیل کرد و تحت‌تأثیر ویتگنشتاین قرار داد.


دین و خانواده در تاریخ
دین، عشق رمانتیک و خانواده
ادیان ابراهیمی همیشه به مسائل خانوادگی اهمیت فراوان داده‌اند

ادیان ابراهیمی پیوندی ناگسستنی با مفاهیم خانواده، نسل و تولیدمثل دارند که در هستۀ الهیات آنها قرار می‌گیرند. این ادیان عمیقاً پدرسالار هستند و لذا دگرگونی معاصر خانواده، زندگی و جایگاه زنان اثرات عمیقی بر رویه‌های رسمی دینی داشته‌اند. همچنین، تغییرات اجتماعی و تکنولوژیک شرایط مساعد را برای گونه‌های جدیدی از روابط خانوادگی، جنسی و تولیدمثلی خلق کرده‌اند که چالشی رادیکال هم برای ادیان سنتی و هم برای شکل‌های متعارف خانواده محسوب می‌شوند.