تشخیص حقیقت از چرندوپرند
چرا به مزخرفات نباید خندید؟
پژوهش‌های تجربی می‌گویند ما آنقدرها هم که فکر می‌کنیم، در تشخیص یاوه‌گویی مهارت نداریم.

هری فرانکفورت، استاد ممتاز فلسفه در دانشگاه پرینستون، در کتاب خود، در باب مزخرف‌گویی، می‌گوید: «اکثر مردم به توانایی خود دربارۀ تشخیص چرندوپرند و اجتناب از آن اطمینان دارند.» بااین‌وجود، بیش از ۹۸درصد شرکت‌کنندگان در آزمون چرندوپرندپذیریِ ما حداقل به یک مورد چرندوپرند به‌عنوان موضوعی عمیق رأی دادند. ما آنقدرها هم که فکر می‌کنیم، در تشخیص یاوه‌گویی مهارت نداریم. اما چرندوپرند موضوع خنده‌داری نیست. ممکن است برخی مزخرفات شاعرانة در توییتر آنقدرها هم مسئله‌ساز نباشد؛ اما فقدان احترام به حقیقت که مشخصة یاوه‌گویی است، پیامدهای مهمی به دنبال دارد.


رشتۀ دانشگاهیِ شما دربارۀ شخصیتتان حرف می‌زند
رشته‌های دانشگاهی مختلف، خصیصه‌های شخصیتیِ خاصی را بینِ دانشجویان تقویت می‌کند

آیا فرقی می‌کند که در دانشگاه چه رشته‌ای را برای ادامۀ تحصیل انتخاب کنید؟ نتایجِ یک فراتحلیل جدید، با ترکیبِ نتایج ۱۲ تحقیق قبلی دربارۀ همبستگیِ بین رشته‌های دانشگاهی و خصیصه‌های شخصیتیِ دانشجویان، نشان می‌دهد که برنامه‌های آموزشیِ دانشکده‌های مختلف، جنبه‌های خاصی از شخصیتِ دانشجویان را تقویت می‌کند.


زندگی مخفی کودکان
با رازهای کودکان چه باید کرد؟
هر بچه‌ای به مقداری رازداری نیازمند است.

بازی‌هایی که کودکان از سنین کم به آن مشغول‌اند؛ مانند دالّی‌موشه و قایم‌باشک، بر مبنای رازداری و افشا هستند. بچه‌ها عاشق بازی‌های مخفی‌کاری هستند؛ اما همچنین تقلا می‌کنند خود را لو ندهند. خواهرزادۀ من در بازی قایم‌باشک، قبل از رسیدن به عدد شش فریاد می‌زند: «من اینجام!» بنا به گفتۀ مکس فن مانن، پدیدارشناس هلندی در کتاب رازهای کودکی (۱۹۹۶)، یکی از دلایل این کار این است که کودکان نمی‌توانند با «وجودنداشتن» کنار بیایند. مخفی‌شدن، این مفهوم پیچیده‌تر را به کودک یاد می‌دهد که هرچند کسی او را نمی‌بیند؛ او وجود دارد.


فراروریِ غذا؛ هنر و نبوغ
در ستایش غذای صنعتی
در گذشته، اندکی از مردم آنقدر فراغت داشتند که بجای پخت‌وپز غذاها به کارهایی مانند حکومت­ کردن، جنگیدن، و اندیشیدن بپردازند.

با وجود انسان، حیوان، باد یا آب به‌عنوان تنها قدرت موجود، با وجود مواد ارگانیک به‌عنوان تنها سوخت موجود، افزدون بر دامنۀ خوراکی‌های دلپذیر و مغذی، تنها به‌یُمن زحمات گروه عظیمی محقق شد که به فراوری این مواد و پخت‌وپز آن‌ها می‌پرداختند. پیش از آن اندکی از مردم آنقدر فراغت داشتند که بجای پخت‌وپز غذاها به کارهایی مانند حکومت‌کردن، جنگیدن، و اندیشیدن بپردازند. زنان، حالا دیگر بیشترِ روز را صرف رفت‌وروب خس‌وخاشاک، پِهن یا هیزم نمی‌کردند؛ آن‌ها، با رهاشدن از شر عمل مشقت‌بارِ فراوری غذا، سرگرم مشاغل جدید شدند. اکنون هر کسی می‌توانست افتخارِ خوردن نان سفید و گوشت قرمز را داشته باشد.


از پشت شیشه، غم‌انگیز است
زمانی آکواریم راهی برای تأمل دربارۀ شگفتی‌های دریا بود اما اکنون به تجارتی ظالمانه تبدیل شده است.

فیلیپ هنری گوس طبیعی‌دانی انگلیسی در سدۀ نوزدهم کتابی نوشت با عنوان «آکواریوم: پرده‌برداری از شگفتی‌های اعماق دریا». این کتاب جرقۀ ایجاد میلی جنون‌آمیز به داشتن آکواریوم‌های دریایی را زد. نیم قرن بعد، پسر گوس در خاطراتش نوشت: پدر من، به سبب محبوبیتی که کتابش‌هایش به دست آورد، مسؤول مستقیم فاجعه‌ای بود که هرگز انتظارش را نمی‌کشید. این واقعیت سال‌ها پیش از آنکه وفات کند، برای خودش به اندازۀ کافی محرز شده بود و ازاین‌رو در اندوهی بزرگ فرو رفت.


فلسفه علم
دانش علمی می‌تواند عینی یا ابژکتیو باشد؟
بررسی کتاب «معنای علم» نوشتۀ تیم لیوئنس

اگر بی‌طرفی یکی از فضایلِ اصلی در حوزة علم باشد، لیوئنس یکی از مصادیق بارز این فضیلت به شمار می‌آید. او مدافعی مشتاق برای علم است؛ اما این او را از شکِ معقول در ادعاهای نسنجیده بازنمی‌دارد. او به‌درستی نگران نوعی «امپریالیسم علمی» است که می‌کوشد هر جنبه‌ای از زندگی بشر را با عبارات و اصطلاحاتِ علمی تبیین کند. کتاب او یادآور این نکته است که همواره نوعی تقسیم کار فکری وجود دارد و گرایش بیش‌ازحد به علم، آن‌هم تنها به این دلیل که سهم خود را به خوبی ایفا کرده است، احمقانه است.


نئولیبرالیسم و جنگ تریاک
گفتگوی دیوید پالومبو لئو با آمیتاو گوش دربارۀ رمان «سه‌گانۀ ایبیس»

جدیدترین و بلندپروازانه‌ترین دستاورد آمیتاو گوش، مجموعه‌ای از سه رمان تحت عنوان سه‌گانه ایبیس است. ایبیس یک کشتی بادبانی است که در طول سه رمان در سرتاسر اقیانوس هند حرکت کرده و افراد، کالاها و تفکرات را جابه‌جا می‌کند. این سه‌گانه، مهم‌تر از همه، تاریخ‌های تنگاتنگ و پیوندخوردۀ هند و چین و طرح‌های امپریالیستی و استعماری بریتانیا را بررسی می‌کند. چیزی که بیشتر از همه باعث پیوند این مردم، دولت‌ها و اقتصادهایشان می‌شود، تریاک است.


فرافلسفه
آیا فلسفه درمان است یا جست‌وجویی برای حقیقت؟
گفت‌و‌گوی نیگل واربورتون و جولز اِوَنز دربارۀ استفادۀ درمانی از فلسفه

نیگل واربورتون و جولز اِوَنز دربارۀ امکان استفادۀ درمانی از فلسفه گفت‌و‌گو کرده‌اند. از نظر واربورتون فلسفه اندیشیدن دربارۀ حقیقت است و هیچ تضمینی نیست که کشفِ حقیقت، برای ما به‌لحاظ روانی مفید باشد. اما اونز فلسفه را نوعی عمل‌گرایی می‌داند و معتقد است می‌توانیم با ترکیب فلسفه‌های باستانی با روانشناسی تجربی به مردم کمک کنیم تا رنج‌هایشان را تسکین دهند.


اهمیت منحصربه‌فرد بودن
اسم من توی گینس ثبت شده
سالانه تنها ۵ درصد از متقاضیانی که فرم گینس را پرمی‌کنند، موفق به ثبتِ رکورد خود می‌شوند. ملاک تصمیم‌گیری چیست؟

مردم برای آنکه به فهرست رکوردهای جهانی گینس راه پیدا کنند، در وضعیت‌های فوق‌العاده خطرناک، از خود شجاعت نشان می‌دهند. غذاهایی در اندازه‌های غول‌پیکر درست می‌کنند و کارهای خارق‌العاده‌ای با موی صورتشان می‌کنند. اما، جذابیت بهترین‌شدن در رقابت‌های اختیاری در چیست؟


ارتباطات میان‌رسانه‌ای
درهم‌آمیختن فرهنگ عامه و فرهنگ والا
بررسی کتاب «کشتارگاه ۹۰۲۱۰» نوشتۀ ماریس کریزمن

کتاب «کشتارگاه ۹۰۲۱۰» احساسات و داستان‌هایی از قرن‌های مختلف را با ظرافت و شوخ‌طبعی به هم پیوند می‌دهد. مثلاً تصویری از ساموئل ال. جکسون در فیلم پالپ‌فیکشن در حال بلعیدن چیزبرگر در کنار این نوشته از رمان «تصویر دوریان گری» آمده است: «لحظه‌هایی بود که او به مسئلۀ شر به‌عنوان راهی برای درک مفهوم زیبایی نگاه می‌کرد.» برخی اوقات این تصویر، برشی از صحنه‌هایی است که در تلویزیون دیده‌ایم؛ نه تصویری از فیلم‌های نمایشی؛ مثلاً تصویری از بیل کلینتون زمانی که مونیکا لوینسکی را در میان جمع درآغوش گرفته، درحالی‌که این جمله از رمان تئاتر «سباث» اثر فیلیپ راث پشت سرش نقش بسته است: «بسیاری از معاملاتِ مضحک، غیرمنطقی و ‌درک‌نشدنی، از جنون شهوت ناشی می‌شوند.»


بوروکراسی و بازار
لذت‌های پنهانیِ بوروکراسی
بررسی کتاب «آرمان‌شهر ِقانون‌ها: دربارۀ فناوری، حماقت و لذت‌های پنهانیِ بوروکراسی» نوشتۀ دیوید گریبر

آرمان‌شهر ِقانون‌ها، کتابی است سرشار از نظریه‌های چپ‌گرایانه و مشاهدات و نمونه‌هایی که حساسیت خواننده را برمی‌انگیزند. این کتاب، با ارائۀ نمونه‌های مختلف، به‌دنبال افسون‌زدایی از کلیشه‌ها و آداب‌ورسوم جهان معاصر است. این نمونه‌ها دربرگیرندۀ چنین مواردی است: از تحلیل‌های طنزآمیز کتاب‌های کمدی تا بحث‌های عمیق بر سر فناوری‌هایی با قابلیت تغییر جهان، اما ناتوان از آن. بوروکراسی مدرن این پیش‌فرض را درون خود دارد که جهان اساساً عقلانی است؛ اما به عقیدۀ گریبر، ریشه‌های چنین دیدگاهی را می‌توان در فلسفۀ فیثاغورثی یافت.


پروندۀ فرافلسفه
متااُنتولوژی
آیا رویکردهای فرگه‌ای و کواینی به انتولوژی به عنوان محور مرکزی فلسفۀ تحلیلی کارآمد است؟

متاانتولوژی (مطالعۀ ماهیتِ مسائل انتولوژیک) در سال‌های اخیر رشد کرده است. تمرکز این مقاله بر برخی دیدگاه‌ها و استدلال‌ها خواهد بود که در مباحث امروزی نقشی محوری دارند. یک موضوع این خواهد بود که انتولوژی را چقدر باید جدی بگیریم: آیا دلیلی وجود دارد تا رویکردی شکاکانه یا انقباضی نسبت به مدعیات انتولوژیک داشته باشیم؟ این موضعی است که رودلف کارنپ، هیلاری پاتنم و الی هِرش به طرق مختلف از آن دفاع کرده‌اند. موضوعِ دیگرْ کارآمدیِ رویکردهای فرگه‌ای و کواینی به انتولوژی است که، هم در گذشته و هم در حال حاضر، در فلسفۀ تحلیلی اهمیتی اساسی داشته‌اند.