آرمان‌شهری برای واقع‌بین‌ها
گوشتان را برای شنیدن حرف‌های راتگر برِگْمن تیز کنید
آیا این جوان هلندی می‌تواند آینده‌ای را رقم بزند که در آن به ازاء کار کمتر پول بیشتر می‌گیریم

راتگر برِگْمن، جوان ۲۸ ساله‌ای است که کتابش،«آرمان‌شهر برای واقع‌بین‌ها»، غوغایی در هلند به پا کرده است. راه‌حل‌های او تقریباً ساده‌اند و جانانه علیهِ روندهای موجود موضع گرفته‌اند: درآمد پایۀ همگانی، هفتۀ کاری ۱۵ ساعته و مرزهای باز. اگر به نظرتان همۀ این‌ها بیش از اندازه خیالی است، باید گفت که برگمن برای اقامۀ دعوا، گنجینه‌ای از شواهد تجربی جمع‌آوری کرده است. علاوه‌براین در پی توصیه‌های او، همین الان شهرهایی در هلند، فنلاند، اسکاتلند، سوئیس و ... در حال انجام دوره‌های آزمایشی درآمد پایه‌اند.


امر رمانتیک و مناسبات کار
آیا عشق فایده‌ای برای زنان داشته است؟
گفت‌وگوی ناتاشا لنارد با مویرا وایگل

«پر از هراس و امیدم که هیچ حادثه‌ای/ شبیه آمدنِ عشق ناگهانی نیست» شاعرها از این دست حرف‌ها زیاد می‌زنند، مخصوصاً اگر مرد باشند. فرهنگِ رمانتیک ما می‌گوید عشق مثلِ صاعقه سراغ شما می‌آید، بنابراین وقتی پای عشق در میان باشد، کاری از دستتان ساخته نیست. این اسطوره‌پردازی‌ها دربارۀ عشق، بسیار به زنان آسیب زده است، به زنانی که وظیفۀ سنگین مراقب را بر عهده دارند و خیلی خوب می‌دانند که عشق و کار چقدر به هم پیوسته‌اند.


تاریخ برابری
ایدۀ برابریِ انسان‌ها چطور به وجود آمد؟
بررسی کتاب ابداع انسانیت نوشتۀ سیپ اشتورمن

در عمدۀ تاریخ جهانی بشریت، ایدۀ برابری انسان‌ها طرفداران چندانی نداشته است. برعکس، نظریه‌پردازانِ نابرابری مقبول و مشهور بوده‌اند. تفاوتِ برده و آزاد، تفاوت مرد و زن یا تفاوت بربر و متمدن در قلبِ بسیاری از فرهنگ‌های باستانی قرار دارد. اما امروز به‌شکلی بی‌سابقه ایدۀ برابری همه‌گیر شده است. گویی برایمان بدیهی است که برده‌داری مذموم یا نژادپرستی نادرست است. چطور این اتفاق افتاده است؟ مایکل والتسر برای پاسخ به این سؤال کتاب «ابداع انسانیت» را بررسی می‌کند.


جهان‌وطنی و تمدن غرب
تمدن غرب وجود ندارد
ارزش‌های آزادی، تساهل و پژوهش عقلانی مشخصۀ فرهنگی خاص نیستند، بلکه به همۀ انسانیت تعلق دارند

از فرهنگ دو تعبیر مختلف وجود دارد. یکی از آن‌ها فرهنگ را ادبیات و فلسفه و موسیقیِ والا می‌داند و دیگری فرهنگ را در نحوۀ زندگی روزمرۀ مردم می‌جوید. آنچه ما معمولاً به‌عنوان فرهنگ یا تمدنِ غرب می‌شناسیم، محصول تعبیرِ اول است. تعبیری که می‌گوید همۀ اندیشه‌های تراز اول بشری، از یونان شروع شده و در اروپا به شکوفایی رسیده است. اما اگر تعبیر دوم را به میان آوریم، اوضاع خیلی فرق می‌کند.


توهم معرفت
چرا تظاهر می‌کنیم بیش از حد واقعی خود می‌دانیم؟
پژوهش‌های جدید یک دانشمند علوم شناختی روشن می‌سازد که چرا ما تظاهر به دانستن می‌کنیم

چرا مردم تظاهر به دانستن می‌کنند؟ چرا میزان اعتماد به‌نفس اغلب متناسب با میزان نادانی است؟ استیون اسلومان، استاد علوم شناختی در دانشگاه براون، پاسخ‌هایی قانع‌کننده برای این پرسش‌ها دارد. اسلومان نویسندۀ کتاب «توهم معرفت: چرا ما هرگز به‌تنهایی تفکر نمی‌کنیم» است، و پژوهش‌های او متمرکز بر قضاوت، تصمیم‌گیری و استدلال است. او در این گفت‌وگو دربارۀ پیامدهای سیاسی تحقیقاتش می‌گوید، و اینکه آیا از دیدگاه او ظهور اخبار جعلی و واقعیت‌های بدیل پیش‌داوری‌های شناختی ما را تشدید کرده است یا خیر.


راز شهرت؛ از مونا لیزا تا دونالد ترامپ
چطور چیزها مشهور، محبوب یا پرطرفدار می‌شود؟
بررسی کتاب «شهرت‌آفرینان: دانش شهرت در عصر سرگردانی» نوشتۀ درک تامپسون

راز شهرت و محبوبیت فیلم‌ها، کتاب‌ها، موسیقی‌ها و بسیاری از دیگر چیزهایی که هر روز با آن‌ها روبرو می‌شویم در چیست؟ چرا تابلوی مونا لیزا اینقدر معروف است؟ آیا واقعاً از بقیه آثار هنری موزه لوور خیلی بهتر است؟ «شهرت‌آفرینان»، کتاب جدید درک تامپسون، پر است از چنین داستان‌هایی؛ قصه‌های کوچکی از محصولات و آثاری که به شهرت دست یافتند، در حالی که برای همتایان‌شان آب از آب تکان نخورد و در گمنامی ‌پوسیدند. تامپسون در پی این است که اثری مشهور چگونه مشهور می‌شود؟


آیا از نقطه نظر یک اقتصاددان سرعت‌گیرها اساساً فکر خوبی هستند؟
هشدار: به سرعت‌گیر نزدیک می‌شوید
گزارشی جدید پیشنهاد می‌کند سرعت‌گیرها را بردارند تا عبور وسایل نقلیه تسهیل بشود و تولید کربن کاهش بیابد

در شهرهای بزرگ فقط سرعت‌گیرها اینقدر قدرت دارند که بیش از ترافیک اعصاب‌خرد‌کن باشند. با‌اینحال خودمان هم چندان تکلیفمان را با آن‌ها نمی‌دانیم. از یک طرف سرعت عبورومرور را کم می‌کنند و جان افراد بیشتری حفظ می‌شود. از طرف دیگر خیلی از راننده‌ها آن‌ها را دور می‌زنند و خطر بیشتری ایجاد می‌کنند. صدای دائمی «بوم بوم» یا صدای ناهنجار ترمزها نیز همیشه سوهان روح است. با همه این‌ها محاسبه مزایا و معایب سرعت‌گیرها آنقدرها هم آسان نیست.


فراموش‌شدگان علم
مخالفت با گالیله علمی بود، نه اینکه صرفاً مذهبی باشد
گالیله در دورۀ خود با مخالفت‌هایی علمی روبرو بود که تاریخ آن‌ها را فراموش کرده است

روایت‌های عامه‌پسند از تاریخ علم، برای ما گالیله‌ای را تصویر می‌کنند که مثل یک قهرمان اسطوره‌ای در برابر متحجران مذهبی عصر خود شورید و چیزی نمانده بود که جان خود را به‌پای حقیقت از دست بدهد. این روایت تا حدودی ناشی از نحوۀ بازنمایی منتقدان در نوشته‌های خود او نیز هست. گالیله مخالفانش را کاریکاتورگونه و جاهل و جزم‌اندیش معرفی می‌کند، اما بازخوانی مجادلات علمی آن دوران چیزهای دیگری می‌گوید.


نقد ادبی
سنت ادبی سیاهپوستان آمریکا
مروری بر کتاب «یافتن چیزی جدید: دگرگونی‌های ادبیات ویکتوریایی توسط آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار» نوشتۀ دنیل هک

ادبیات اغلب از آن جهت ارزشمند شمرده می‌شود که معنای تعلق به فرهنگی خاص را ابراز می‌کند و در نتیجه هویت فرهنگی را مشروعیت می‌بخشد. در دوره‌ای طولانی، فرهنگ اساساً در مناسبات ملی درک می‌شد، ولی امروزه این اصطلاح برای توصیف هر گونه گروه با هویتی مجزا و سنت مخصوص خود، روش زندگی، و تاریخ مشترکی آکنده از پیروزی و مصیبت، به کار می‌رود. جوزف رزک استادیار زبان انگلیسی در دانشگاه بوستون، در این نوشتار سنت ادبی آمریکاییان آفریقای‌تبار را می‌کاود.