سیاست‌های منطقه‌ایِ رژیم صهیونیستی
تونی جات: تهران بیش از تل‌آویو در معرض تهدید هسته‌ای است
آخرین حرف‌های مورخ سرشناسِ انگلیسی دربارۀ آیندۀ اسرائیل

تونی جات، جستارنویس و مورخ سرشناس انگلیسی، به‌عنوان متخصص تاریخ اروپا شهرتی جهانی داشت. او که در جوانی صهیونیستی مارکسیست بود، تنها بعد از دو سال زندگی در اسرائیل تصمیم به ترک آنجا گرفت و تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۰ هیچ‌گاه از نقد آن دست نکشید. گفت‌وگوی پیش‌ِ رو یک ماه پیش از مرگ جات انجام شده است و بیانگر آخرین دیدگاه او است دربارۀ موقعیت اسرائیل در جهان و سیاست‌های منطقه‌ایِ این کشور؛ به‌ویژه درقبال ایران.


نگاهی به اوضاع جهانی خانواده
هفت نظامِ اصلی خانواده در دنیا
آیا نظام‌های خانواده در جهان هم‌گرا و هم‌شکل شده‌اند؟

آیا در پی طوفان بی‌امان جهانی‌سازی،خانواده و مسائل و مشکلات آن نیز در سراسرِ جهان شبیهِ هم شده است؟ پژوهش‌های کلان جهانی در جامعه‌شناسی خانواده این مسئله را تأیید نمی‌کنند. خانواده‌ها با سرعتِ زیاد در حال دگرگونی‌اند، اما هنوز تفاوت‌های شایان‌توجهی در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. گوران تربورن، متخصص تاریخ خانواده، در این مقاله هفت نظامِ اصلی خانواده را در جهان از هم تمایز داده است و اصلی‌ترین خصیصه‌های آن‌ها را برشمرده است.اسلام و مدرنیسم
بازخوانی اسلام سنی با هرمنوتیک قرآنی
بررسی کتاب مسائل معاصر اسلام نوشتۀ اسما افسرالدین

اسما افسرالدین از روشنفکران مسلمان است که می‌گوید در طولِ تاریخ اسلام، بسیاری از آیات قرآن به شکلی نادرست تفسیر و فهم شده‌اند. به نظر او خیلی از وجوهِ نابرابری‌گرایانه‌ای که تصور می‌شود جزء اسلام است، در واقع برخاسته از تفاسیر نابرابری‌گرایانه از قرآن است. او در کتاب جدید خود کوشیده با بررسی نظرات روشنفکران مسلمان نوگرای سنی و اهلِ خاورمیانه، روایتی سازگار با آزادی‌خواهی از اسلام ارائه دهد. اما چنین تفسیری نیز ضعف‌های خاص خود را دارد.


غذا به‌مثابۀ درمان
هر غذایی فلسفۀ خودش را دارد
غذا مثل موسیقی بی‌واسطه است و بدون نیاز به زبان ملال‌آور روزمره، چیزهای مهمی می‌گوید

درحال‌حاضر غذا نزد ما بسیار محترم و مهم شمرده می‌شود. آشپزهای معروف، رژیم‌های غذایی، رستوران‌های جدید و برنامه‌های آشپزی توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. به نظر می‌رسد همۀ ما به آنچه می‌خوریم، حسّاس‌تر شده‌ایم؛ اما کمتر از خود پرسیده‌ایم غذا، به‌جز توان فیزیکی، چه چیزهای دیگری به ما می‌رساند؟ آلن دوباتن معتقد است غذا در تأمین نیازهای روانی ما نیز مؤثر است و نوعی خاصیت شفابخشی دارد.


فواید مشاورۀ فلسفی
بیرون از دانشگاه چه سرنوشتی در انتظار فلسفه است؟
فلسفه از زمانی که رختِ خدمت به انسانیت را از تن بیرون کرد، راه خود را نیز گم کرد.

یکی از معضلاتی که دانش‌آموختگان فلسفه با آن مواجه‌اند، کم‌بودنِ فرصت‌های شغلی است. مشاغل ویژۀ دانش‌آموختگان فلسفه، در بهترین حالت، محدود می‌شود به تدریس در مراکز آموزشی. حال آنکه فلسفه در بدو تولدش در یونان، روشِ نوین زندگی‌کردن یا ابزاری برای بهبودبخشی به زندگی بود. چه شد که فلسفه اینچنین رنگ و بوی مدرسی‌گری به خود گرفت؟ اگر فلسفه‌ نتواند اندیشۀ مردم را دربارۀ سؤالات سرنوشت‌ساز در جهان بهبود ببخشد، چه فایده‌ای دارد؟


شهر و روستا
فضیلت روستا و پلیدی شهر
بررسی کتاب روستا و شهر اثر کلاسیک ریموند ویلیامز

روستا وشهر، اثر کلاسیک ریموند ویلیامز روایتی است از یکی از مضامین همیشگی فرهنگ اروپا: فضیلت روستا و پلیدی شهر یا سادگی روستایی در برابر تمدن شهری. دستاورد موفق ویلیامز این است که نشان می‌دهد برای شناخت فرهنگ بی‌نهایت پیچیده، متلاطم و دووجهیِ شهر و روستا بهترین راهنمای ما ادبیات است. کتاب او چهل سال پس از چاپ اولش همچنان از وضعیت پیشروی ما سخن می‌گوید.


دگراندیشی در علوم اجتماعی
زمان و مکان دو بعد مستقل از هم نیستند
بررسی کتاب علوم اجتماعی نیندیشیدنی نوشتۀ ایمانوئل والرشتاین

علوم اجتماعی در قرن بیستم قوام گرفته است، اما بسیاری از مفاهیم و مقولاتِ اصلیِ آن محصولِ قرن هجدهم‌اند. از جملۀ آن‌ها مفهومِ «دولت-ملت» های مجزا و مستقل ازهم است. والرشتاین، جامعه‌شناس مشهورِ آمریکایی معتقد است برای فهمِ واقعیت‌های اجتماعی امروز، باید این مقولات قرن هجدهمی را کنار گذاشت. او با ترکیب ایده‌های مارکس و برودل درصدد برنامه‌ریزی برای پارادایم جدیدی در علوم اجتماعی است.

 


روان‌تحلیلگریِ دستشویی‌نوشت‌ها
در پسِ دستشویی‌نوشت‌ها
چه دلیلی، به جز تفریح، موجب می‌شود افراد دیوار دستشویی‌ها را خط‌خطی کنند؟

 

لابد شما هم در دستشویی‌های عمومی با پدیدۀ «دستشویی‌نوشته» مواجه شده‌اید. سابقۀ این نوع دیوارنگاری به قرن اول میلادی برمی‌گردد و پژوهشگران معتقدند در میانِ انواع دیوارنگاری‌ها، آنچه دیوارنگاری دستشویی را متمایز می‌کند، محل خاصِ نوشتن افراد است؛ چون دستشویی‌های عمومی مکان‌های عجیب‌وغریبی هستند. جولی بِک، نویسندۀ بخش سلامت آتلانتیک، در یادداشت پیش‌رو نتایج مطالعات روان‌شناختی روی این دیوارنگاری‌ها را بررسی می‌کند.