تاریخچۀ جهانی المپیک
المپیک: داستان زشت سیاست‌بازی و پروپاگاندا
بررسی کتاب «بازی‌ها: تاریخچۀ جهانیِ المپیک»، آخرین اثر تاریخ‌نگار ورزشی، دیوید گلدبلت

آدولف هیتلر المپیک ۱۹۳۶ برلین را به مانور گستردۀ پروپاگاندا برای نظریه‌های نژادی‌اش تبدیل کرد، اما او خلاف موج حرکت نکرده بود؛ فقط بازی را یک مرحله جلوتر بُرده بود. ورزش هرگز مسئلۀ اصلی المپیک نبوده است؛ تاریخِ این بازی‌ها نشان می‌دهد که در واقع همیشه اهداف دیگری پشت پرده بوده است: تبلیغات سیاسی، مناسبات تجاری، یا سهم‌خواهی‌های ایدئولوژیک. تلخ‌تر و جالب‌تر آنکه این نمایش‌ها غالباً با شکست مواجه شده‌اند و نتیجه، رسوایی و ورشکستگی و خشم بیشتر بوده است.


 

نویسندۀ کتابِ جنجالی «قتل اسامه بن‌لادن» از سیاست‌های خارجی دولت آمریکا سخن می‌گوید
شورشی بر روایت رسمی از «جنگ علیه تروریسم»
گفت‌وگوی کن کلیپنشتاین با سیمور هرش

سیمور هرش، روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی و برندۀ جایزۀ پولیتزر، در مقالۀ «قتل اسامه بن‌لادن» که پیشتر آن را در ترجمان خواندید، مدعی می‌شود که پاکستان به‌خوبی از محل اختفای بن‌لادن باخبر بوده است و در واقع، عربستان به پاکستانی‌ها رشوه داده بود تا بن‌لادن را تسلیم آمریکایی‌ها نکنند. این مقاله بیش از دومیلیون بار در اینترنت دیده شد و به تازگی در قالب کتابی به همین نام به چاپ رسید. در این مصاحبه هرش از این کتاب و برخی موضوعات دیگر بحث می‌کند.


سلاح هسته‌ای و گرمایش جهانی
چامسکی: بحران بسیار عمیق‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم
سیستم سیاسی درهم‌ریختۀ آمریکا بدل به تهدیدی برای حیات تمام انسان‌ها شده است

بولتن دانشمندان هسته‌ای، ابتدای هر سال، در گزارشی موسوم به «ساعت آخرالزمان» به شکلی استعاری اعلام می‌کند تا نابودیِ جهان چقدر زمان باقی است. این بولتن، در ژانویۀ ۲۰۱۵ ساعت آخرالزمانِ مشهور خود را به سه دقیقۀ قبل از نیمه‌شب جلو برد؛ این یعنی با بی‌سابقه‌ترین تهدیدِ سی‌سالۀ اخیر مواجهیم. آنان دو تهدیدِ اصلی برای بقای نسل بشر را علت این اقدام خواندند: سلاح‌های هسته‌ای و تغییرات لجام‌گسیختۀ آب‌وهوایی.


خطاهای سیستمایتک
چرا باهوش‌ها احمق‌اند؟
خودآگاهی از پیش‌داوری‌ها معمولاً تأثیری در کاهش آن‌ها ندارد

پیش‌داوری‌ها چیستند، چگونه بر افکار و احساسات ما غالب می‌شوند و چطور می‌شود از دست آن‌ها خلاصی یافت. پاسخ دادن به این سوالات آسان نیست و نادیده‌گرفتنشان نیز فایده‌ای ندارد. پیش‌داوری‌ها موجب می‌شوند تصمیم‌های احمقانه بگیریم و بر خلاف دانسته‌هایمان رفتار کنیم. شکفت‌انگیزتر اینکه آموزش یا هوش تأثیری در این پیش‌داوری‌ها ندارد، در واقع باهوش‌ها بیشتر از بقیه درگیر پیش‌داوری‌اند.


رمان عاشقانه و زندگی روزمره
رمان‌ عاشقانه راهی مطمئن برای نابودکردن عشق است
آنچه نیاز داریم، داستان‌هایی عاشقانه است که در عین‌حال، غیررمانتیک هم باشد

اگر در زندگی‌تان عاشق شده باشید، بی‌تردید این جملۀ خفت‌بار را بارها از پدر و مادر یا دوستانتان شنیده‌اید که «عشق و عاشقگی مال تو کتاب‌ها و فیلم‌هاست». آلن دوباتن، معتقد است این جمله خالی از حقیقت نیست. در واقع، بسیاری از رمان‌ها و فیلم‌هایی که به مسئلۀ روابط عاشقانه پرداخته‌اند، از بسیاری از مهم‌ترین جوانب زندگی غفلت کرده‌اند: از کار، خستگی، بچه‌ها، روزمرگی و...


تأملات فلسفی در زبان
گرایش وسواس‌گونه به زبان
مروری بر کتاب «حیوان زبانمند» نوشتۀ چارلز تیلور

چارلز تیلور می‌گوید طی صد سالِ گذشته گرایشِ فلسفی به زبان تقریباً وسواس‌گونه شده است. این وسواس برمی‌گردد به عبارتی که ویتگنشتاین گفت: «محدودیت‌های زبان من به‌معنای محدودیت‌های جهان من است.» تیلور در طول زندگی حرفه‌ای خود در فلسفه، پیوسته به‌نفع این ایده بحث کرده است که زبان صرفاً جهان ما را ترسیم نمی‌کند؛ بلکه آن را خلق می‌کند. او در کتاب اخیرش با استفاده ازبررسی‌های تاریخی در پی استدلال به‌نفع همین ایده است.


بانکداری و بحران اقتصادی
پایان کیمیاگری: بانک‌داری و آیندۀ اقتصاد جهانی
بررسی کتاب «پایان کیمیاگری: پول، بانک‌داری و آیندۀ اقتصاد جهانی» نوشتۀ مروین کینگ

در امریکا و انگلستان، معمولاً بانک‌دارانْ بانک مرکزی را اداره می‌کنند، نه دانشگاهیان. اما در دهۀ گذشته تغییر بزرگی اتفاق افتاد و دو استاد دانشگاه، بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را در بحران اقتصادی مدیریت کردند: بِن بِرنَنکی، اقتصاددان پولی و مِروین کینگ، استاد پیشین مدرسۀ اقتصاد لندن. چندی پیش برننکی خاطراتش از مدیریت بحران مالی را منتشر کرد و حالا کینگ، رئیس سابق بانک انگلستان نیز کتابی نوشته که برگرفته از تجربه‌های اوست. پل کروگمن بررسی می‌کند.


تله‌ای به نام استعداد
چرا تلاش، تلاش و تلاشِ مجدد کلید رسیدن به موفقیت نیست
مروری انتقادی بر کتاب «عزم، پشتکار و علم موفقیت» نوشتۀ روان‌شناسی آمریکایی، آنجلا داک‌ورت

استعداد مهم‌تر است یا پشتکار؟ این سوال به اندازۀ همان سوال کلیشه‌ای علم بهتر است یا ثروت، بی‌جواب است. نمونه‌های فراوانی داریم از کسانی که لاقید و خوشگذران بوده‌اند، اما به موفقیت‌هایی عظیم رسیده‌اند، و زیادند کسانی که با تلاش موفق شده‌اند. اما یک چیز روشن است و آن اینکه، این روزها پشتکار یک شعار اخلاقی شده است، شعاری که تحقیقات علمی چندان تأییدش نمی‌کنند.


ظرفیتِ معنایی واژگان در زبان
Great؛ واژه‌ای مهم و بی‌معنا
واژه‌ای که طی قرن‌ها به معیاری برای تکامل واژگان تبدیل شده است

«great» واژه‌ای است با تاریخی بلند و پیچیده که در طول سفرِ معناییِ خود همواره با مفهومِ بزرگ‌بودن در ارتباط بوده است: ابتدا بزرگیِ مادی و بعد بزرگیِ مجازی. این واژه اکنون مثل طنابی است که از بس از آن در معانی مختلف کار کشیده‌اند، به باریکی نخی شده است. آیا کثرت استعمال چنین واژگانی دلیلی است بر قدرتشان یا عاملی است برای بی‌معنا شدنشان؟ آیا واژه‌ای که بی‌معنا شد، بی‌فایده هم می‌شود؟


روایت‌های شخصی از مذهب
جست‌و‌جوی ایمان در عصر خشونت مقدس
مروری بر چهارکتاب تازه انتشاریافته دربارۀ دین که محورِ روایت خود را کنش‌های مذهبی قرار داده‌اند

پژوهش‌های متعدد خبر از زوال تدریجی دین‌‌داری در دنیا داده‌اند. اما همیشه گوشه‌های مهمی از زندگیِ واقعی انسان‌ها از چشم پژوهش‌ها دور می‌ماند. از جمله اینکه همزمان با زوال شکل‌های سنتی دین‌داری، روش‌های تازۀ دین‌داری بین مردم به وجود می‌آید. نویسندگانِ مختلفی تلاش کرده‌اند تا روایتی دست اول، نزدیک و شخصی از مواجهۀ پیچیدۀ انسان‌ها با مذهب در جهانِ پرهیاهوی امروز ارائه دهند. روایت‌هایی که در آن‌ها «کنش» مذهبی پررنگ‌‌تر از «باور» دینی است.


نابرابری‌های نژادی در تحصیلات
تصورات کلیشه‌ای دانشجویان سفیدپوست دربارۀ سایر نژادها
دانشجویان سفیدپوست معتقدند آسیایی‌ها توانمندترند و سیاه‌پوستان و امریکای لاتینی‌ها باید بیشتر تلاش کنند

دانشجویان آسیایی‌امریکایی «روحیۀ سردی دارند، اما توانمندند»؛ و «دانشجویان اهل امریکای لاتین و سیاه‌پوستان باید بیشتر تلاش کنند». این دیدگاهی است که حداقل برخی از دانشجویانِ سفیدپوستِ دانشگاه‌های امریکا دارند. در پژوهشی جدید، پژوهشگران دانشگاه بِیلر از ۸۹۸ نفر از دانشجویان جدیدالورودِ سفیدپوست در ۲۷ دانشگاهِ صاحب‌نام امریکایی خواستند که دانشجویانِ آسیایی، سیاه‌پوست و امریکای لاتینی را از نظر اخلاق کاری، هوش و پشتکار ارزیابی کنند. پژوهشگران می‌خواستند معلوم کنند آیا دربارۀ این اقلیت‌ها، تصورات کلیشه‌ای وجود دارد؟