فلسفۀ ترجمه
ترجمۀ واژگان ترجمه‌ناپذیر
بررسی کتاب «فرهنگ واژگان ترجمه ناپذیر: لغت‌نامه‌ای فلسفی» ویراستۀ باربارا کاسین
ترجمه هیچ‌گاه نمی‌تواند تبدیلی سرراست باشد. لذا مثل بسیاری از موضوعات فلسفی، نظریه‌پردازی دربارۀ ترجمه و مفهوم معنا نیز بین دوگانه‌ای در نوسان است. برخی، ترجمه را همانیِ لفظی معنا می‌دانند و دیگران، آن را ناممکن می‌شمارند. دریدا می‌گوید به یک معنا، هیچ‌چیز ترجمه‌ناپذیر نیست، اما به معنایی، همه‌چیز ترجمه‌ناپذیر است.

آموزش فلسفه
فلسفهٔ غرب چه نیازی به فلسفه‌های غیرغربی دارد؟
دربارهٔ لزوم تدریس فلسفه‌های غیرغربی در سرفصل‌های دروس فلسفه سنت روشنفکری غرب فلسفۀ اروپایی را به کلی از دیگر سنت‌های فلسفی جدا می‌داند، اما رویکردهای مقابلش هر دو فلسفه را صورت‌های مختلف پدیده‌ای جهانی می‌داند. به نظر آن‌ها اگر فلسفه را تأمل نظام‌مند دربارهٔ ذات واقعیت بدانیم روشن است که اروپا زادگاه فلسفه نبوده است. جاستین اسمیت استاد دانشگاه کنکوردیا این ادعا را بررسی می‌کند.


تاریخ‌نگاری اروپا
وسواسِ جزئیات در تاریخ‌نگاری
بررسی کتاب‌های «شهر فرنگِ اروپا» نوشتۀ اوئورژدنیک و «گذشتۀ تحریف‌شده: تفسیر دوبارۀ اروپا» نوشتۀ فونتانا
جزئیات تا کجا به تاریخ‌نویسی کمک می‌کنند؟ آیا توجهِ وسواس‌گونه به جزئیات، روایتِ تاریخی را بی‌معنا نمی‌کند؟ محمد ملاعباسی، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی‌ و عضو تحریریۀ ترجمان در مرور دو کتاب تازه منتشرشده‌، «شهر فرنگِ اروپا» نوشتۀ اوئورژدنیک و «گذشتۀ تحریف‌شده» نوشتۀ فونتانا، این مسئله را بررسی کرده است.


سیاست و رسانه
تطهیر امپریالیسم
رسانه‌ها با پاک کردنِ جنایاتِ امپریالیسم، احتمالِ تکرار فجایع را بیشتر می‌کنند.جنایاتِ علیه بشریت در آمریکای لاتین، بنگلادش یا تیمور شرقی را خیلی‌ها به ياد نمی‌آورند. به همین دلیل این وقایع به عنوان اشتباهاتِ بزرگ تاریخ ثبت نشده‌ است و عاملان آن‌‌ شخصیت‌های بدنامی در تاریخ نیستند. این فراموشی در انزوایِ مطلق رخ نمی‌دهد بلکه محصول فشارهای ساختاریِ صنعت رسانه است. معیارهای سردبیران حاصلِ نیازهای بازار است؛ بنابراین روایتی که ارزش بازاری ندارد، به حاشیه رانده می‌شود.


عدالت اقتصادی
دیدگاهی عملی برای جامعه‌ای برابر
بررسی کتاب «نابرابری: چه می‌توان کرد؟» نوشتۀ آنتونی بی. اتکینسن
آنتونی اتکینسن در بین اقتصاددانان جایگاهی منحصر به فرد دارد. او در اعتراض به روند غالب علم اقتصاد مسئلهٔ نابرابری را در صدر کارهایش قرار داده و نشان می‌دهد اقتصاد بیش از هر علمی اخلاقی و اجتماعی است. او در کتاب جدیدش، نابرابری، برخی اصلاحات رادیکال را پیشنهاد می‌کند. توماس پیکتی اثر اتکینسن را بررسی می‌کند.


الهیات و محیط‌ زیست
پاپ تحت‌تاثیر کدام متفکر است؟
دربارۀ رومانو گواردینی، فیلسوفی که پاپ در نامۀ اخیرش ارجاعات متعددی به آثارش داشته است.
نامۀ اخیر پاپ فرانسیس دربارۀ بحران محیط زیست و معضلات جهانی توجهی عمومی را به خود جلب کرد. پاپ در این نامه علاوه بر ارجاع به دو پاپ قبل از خود، ژان پل دوم و بندیکت شانزدهم، ارجاعات متعددی به رومانو گواردینی، فیلسوف کمتر شناخته شده آلمانی، داشته است. متیو اشمیتز در نوشتاری برای واشنگتن‌پست تأثیر این شخصیت غریب را بر شورانگیزترین سند پاپی در سال‌های اخیر بررسی کرده است.


رسانه‌های اجتماعی
فیس‌بوک به دنبال یکدست کردن گفتمان سیاسی است؟
مکرر می‌شنویم که رسانه‌های اجتماعی فقط مطالبی را به کاربران ارایه می‌کند که مطابق نظراتشان باشد. همچنین محققان بر این باورند که افراد مایل‌اند دیدگاه‌های خودشان را دوباره ببینند. گروهی از دانشمندان با تحلیل رفتار ۱۰ میلیون کاربر فیسبوک بررسی کردند که شبکه‌های اجتماعی چطور دسترسی عمومی به اخبار را تعیین می‌کنند.
الهیات و فرهنگ
تاثیر ایدۀ گناه ازلی بر فرهنگ مغرب‌زمین
بررسی کتاب «بَدزاده: گناه ازلی و شکل‌گیری جهان غرب» نوشتۀ جمیز بویس
جیمز بویس در کتاب جدیدش ادعا می‌کند ذهن غربی با ایدۀ گناه ازلی پیوند خورده است. هابز، هیوم، اسمیت و دیگران همگی انسان را شرور می‌دانستند و ریشه‌های این تفکر به آگوستین بازمی‌گردد. اندیشه‌ای که معتقد است در هبوط آدم، همۀ بشریت مرتکب گناه شدیم. مایکل دیردا در واشنگتن‌پست اثر بویس را بررسی می‌کند.
فلسفۀ تکنولوژی
تعریف تکنولوژی و علوم مهندسی
تعریف موضوعات مختلف، از چالشی‌ترین مباحث فلسفه است. دشواری تعریف گاه ناشی از اختلافات بنیادین مکاتب فلسفی است و گاه ناشی از ترجمه. در این مقاله پس از بررسی سیر تاریخی تعاریف تکنولوژی و کاربردهای متنوع آن، به نفع تمایزاتی استدلال خواهد شد که کاربرد رایج در زبان و پدیده‌های جهان واقعی را بازتاب می‌دهند.
پدیدارشناسی هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود
مصاحبۀ ریچارد مارشال با سوزانا سیگل
سوزانا سیگل فیلسوف ذهن‌گرا، در مصاحبه با ریچارد مارشال دربارۀ پدیدارشناسی فلسفی، تنزل معرفتی، اینکه چگونه مسائل را می‌توان از سنن گوناگون بررسی کرد و اینکه دربارۀ جنسیت‌گرایی در فلسفۀ دانشگاهی چه باید بکنیم، سخن می‌گوید.

سبک زندگی
سرمایه‌داری علیه آب و هوا
روند اقتصاد جهانی با تغییراتی که در سبک زندگی انسان ایجاد کرده است، سبب بحران در محیط زیست شده است. برخی برای حل این بحران تغییرات سیاستی هوشمندانه را پیشنهاد می‌کنند. نائومی کلاین معتقد است اگرچه تغییرات آب و هوایی خطری بالفعل تلقی می‌شود اما فرصتی است برای اصلاح سبک زندگی.

مطالعه و تکنولوژی‌های نو
آیا مغز مطالعۀ کتاب‌های الکترونیکی را دوست دارد؟
مزایا و معایب مطالعه با تبلت‌ها و کتاب‌خوان‌ها
مطالعه از نسخه‌های چاپی به سمت ابزارهای دیجیتالی رفته‌ است. آیا عملکرد مغز، میان دریافت اطلاعات از کتاب چاپی یا نسخهٔ الکترونیکی، تغییری می‌کند؟ آیا با این تغییر تفاوتی در مهارت خواندن ایجاد می‌شود؟ پنج کارشناس و استاد دانشگاه در اتاق گفتگوی نیویورک‌تایمز به این سؤالات در قالب مجموعه‌ای از نوشتار-مباحثه پاسخ داده‌اند.

فلسفۀ سیاسی
۵ اثر مهم و کلاسیک در فلسفۀ سیاسی
بررسی پنج کتاب فلسفۀ سیاسی در گفتگو با جاناتان ولف
جاناتان ولف، استاد فلسفۀ یونیورسیتی کالج لندن، پنج کتاب تاثیرگذاری را معرفی می‌کند که فلسفۀ سیاسی را شکل داده‌اند. ولف زمینه‌هایی را می‌کاود که بر کار آن‌ها تأثیر گذاشته و معتقد است فیلسوفانی که دربارۀ تاریخ خودشان و آنچه آن‌ها را به دیدگاه‌های فعلیشان رسانده سخن بگویند به ندرت یافت می‌شوند.