نوشتن یا درس‌دادن؟
اورهان پاموک: گاهی تدریس یک رمان، حسی دارد شبیهِ خیانت به ادبیات
پاموک از تجربۀ رمان‌نویسی سخن می‌گوید که از قضای روزگار در جایگاه استادی ادبیات قرار گرفته است

در سال ۱۹۵۷، ولادیمیر ناباکوف برای کرسی استادی ادبیات روسی در دانشگاه هاروارد پیشنهاد شده بود. اما رومن یاکوبسن، زبان‌شناسِ مشهور، از جملۀ مخالفین این تصمیم بود. او به همکارانش گفت «اگر قرار است ادبیات روسی را نویسندگان بزرگ روس تدریس کنند، پس فیل‌ها را هم بیاوریم تا در دانشکدۀ جانورشناسی درس بدهند.» اورهان پاموک که هم رمان‌نویس است و هم استاد ادبیات، از تفاوت‌های فیل‌بودن و استاددانشگاه‌بودن نوشته است.


چشم دوختن به ستارگان
ابداع سلبریتی: تاریخی متفاوت از عرصۀ عمومی مدرن
سلبریتی‌ها محصول عصر اینترنت نیستند، بلکه در تمام دورۀ مدرن حضور داشته‌اند

کتاب جدید آنتونی لیلتی، مورخ فرانسوی، کاوشی عمیق برای یافتنِ ریشه‌های چیزی است که گاهی فکر می‌کنیم فقط مختص زمانۀ ماست: سلبریتی‌ها. لیلتی ما را به اروپای قرون ۱۸ و ۱۹ می‌برد، تا به تماشای هیاهوی آدم‌هایی بنشینیم که گاهی واقعاً بی‌دلیل، به کانون توجهات تبدیل شده بودند. بازار داغ شایعات، مدهای عجیب و غریب، خاله‌زنک‌بازی‌های بی‌پایان و هوس‌های گذرا. فضایی که گویا در تمام دوران مدرن به حیات خود ادامه داده است.


رمانی روشنفکری در ژانر جنایی
چه کسی رولان بارت را کشت؟
بررسی کتاب «نقش هفتم زبان» نوشتۀ لوران بینه

در رمان‌های جنایی قاتل‌ معمولاً به خاطر پول، مواد، انتقام‌جویی یا اینجور چیزها آدم می‌کشد، اما مأمور مخفیِ رمان جدید بینه به دنبال قاتلی با انگیزه‌های کاملاً متفاوت است، قاتل رولان بارت. شاید رولان بارتِ نشانه‌شناس رازی زبانی با قدرتی جادویی را کشف کرده بود، رازی که برخی حاضر باشند به‌خاطرش آدم بکشند. لوران بینه، استاد ادبیات فرانسوی، رمانی روشنفکری در ژانر جنایی آفریده که شخصیت‌های اصلی‌اش نه آدم‌های معمولی که فیلسوفان برجسته‌ای چون میشل فوکو، ژاک دریدا و اومبرتو اکو هستند.


معنای مرگ
مرگ‌اندیشی در کوران پیشرفت اقتصادی
چرا کتاب یک استاد نسبتاً ناشناختۀ دانشگاه ییل دربارۀ مرگ در کرۀ جنوبی پرفروش شده است؟

نرخ خودکشی در کرۀ جنوبی بسیار بالاست، برخلاف بسیاری از فرهنگ‌ها که مخالفتِ اخلاقی شدیدی با خودکشی دارند، فرهنگ این کشور گویا خودکشی را به‌منزلۀ راهی برای جبران اشتباهات فرد پذیرفته است. شاید این یکی از دلایلی باشد که کتابی ناشناخته در آمریکا که به موضوع مرگ اختصاص داشت، ناگهان در کرۀ جنوبی موجی از توجه را به خود جلب کرد. نویسندۀ آن کتاب که استاد فلسفۀ دانشگاه ییل است، به این موضوع اندیشیده است.


چاک کلاسترمن: گزیده‌ای از مطالب پراکنده

چاک کلاسترمن نویسنده آمریکایی و دانش‌آموختۀ دانشگاه نورث داکوتاست. او مقالات و کتاب‌های متعددی دربارۀ فرهنگ آمریکا نوشته است. از او تاکنون هفت کتاب شامل پنج کتاب غیرداستانی و دو رمان منتشر شده است که همۀ آن‌ها جزء آثار پرفروش بوده‌اند. جستارها و مقالات او در «نیویورک تایمز»، «واشنگتن پست» و «گاردین» منتشر می‌شود. در این ویژه‌نامه دو بخش از کتاب «اما اگر بر خطا باشیم چه؟» از مشهورترین کتاب‌های کلاسترمن به‌همراه سه جستار دیگر از او را می‌خوانید.


مطالعۀ گفت‌وگو
کار شگفت‌انگیزی که حین گفت‌وگو انجام می‌دهیم
سکوت میان پایان سخن یک‌طرف و آغاز سخن طرف مقابل، چیزی در حدود یک‌پنجم ثانیه است

هنگامی که با اعضای خانواده یا دوستانمان مشغول گفت‌وگو هستیم، طبق الگویی ناخودآگاه نوبتِ صحبت را با هم عوض می‌کنیم، البته گاهی پیش می‌آید که ناگهان وسط حرف همدیگر می‌پریم، ولی خیلی سریع دوباره به شرایط مسلط می‌شویم. ماجرا چنان طبیعی است که هیچوقت به آن فکر نمی‌کنیم، اما چند محقق این الگوی گفتن و شنیدنِ متقابل را موضوع مطالعۀ خود ساخته‌اند و به نتایجی اعجاب‌آور رسیده‌اند.