فرهنگ در ابتدای هزارۀ جدید
رؤیای دانشگاه­‌های ما محیطی بدون کتاب و کاغذ است
در عصر سرمایه‌داری متأخر، فرهنگ مسئله‌ای همگانی شده است، اما در عین‌حال، به شکلی بی‌سابقه افول کرده است

تری ایگلتون از سرشناس‌ترین منتقدان ادبی دنیاست. او در کتاب جدید خود که عنوانِ کوتاه و جاه‌طلبانهٔ «فرهنگ» را برایش انتخاب کرده است، از تحولاتِ این مفهوم وسیع و چند لایه در سال‌های اخیر نوشته است. او می‌گوید فرهنگ برای زنده‌ماندن در عصری که سرمایه‌داری همه‌جا را فتح کرده است، به امر روزمره روی آورد، اما آنقدر جلو رفت که نفرت از نخبه‌گرایی را به نوعی نخبه‌گرایی جدید تبدیل کرد. برشی از این کتاب را می‌خوانید.


در بطن تنهایی، پارادوکسی وجود دارد
تنهایی جهنم است، اما ...
آیا می‌توانیم هم از رنج‌های تنهایی بگریزیم و هم لذت خلوت‌گزینی را بچشیم؟

برخی افراد از یک شب تنهاماندن هم احساس تنهایی می‌کنند؛ بعضی هم طی ماه‌ها حداقلِ ارتباط را با دیگران دارند و چنین حسی نمی‌کنند. علی‌رغم این تفاوت‌ها، «تنهایی» اولین انتخاب اکثر افراد نیست. تنهایی خودِ جهنم است ولی اگر تنهایی را به جان نخریم چه؟ آیا ممکن است با فرار از آن چیزهای ارزشمندی را از دست بدهیم؟ آیا می‌توانیم هم از رنج‌های تنهایی بگریزیم و هم لذت خلوت‌گزینی را بچشیم؟


برابری بورژوازی
ارزش‌های لیبرال ثروت می‌آورد؟
ایده‌ها بودند که جهان را تغییر دادند، نه سرمایه‌ها

اقتصاددان سرشناس، دیدری مکلاسکی می‌گوید بر خلاف نظر اقتصاددان‌ها از آدام اسمیت گرفته تا مارکس و پیکتی، انباشت سرمایه نمی‌تواند توانگری و ثروتمندی‌ کشورهای اروپای شمالی در دو قرن گذشته را تبیین کند. برای آنکه آتش راه بیفتد، باید اکسیژن باشد؛ اما اکسیژن نمی‌تواند علت آتش‌سوزی‌ باشد. آنچه باعث پیشرفت اروپا شد نه بازرگانی در هند بود و نه بانک‌داری در انگلیس، در واقع انباشت «ایده‌ها» بود که دنیای مدرن را خلق کرد.


تاریخ جنگ و مواد مخدر
ارتش مفنگی‌ها
تاریخ جنگ‌ نشان می‌دهد مصرف مواد محرک‌ برای اهداف سیاسی و نظامی اتفاق رایجی بوده است

استفاده از گیاهان دارویی با اتفاقات سیاسی و نظامی در تاریخ گره خورده است؛ حسن صباح با حشیش از سربازانش پذیرایی می‌کرد، وایکینگ‌ها معجونی را سر می‎کشیدند که باعث می‎شد موجوداتی فراانسانی به نظر آیند و هیتلر عادت به مصرف ماده‎ای داشت که شبیه به هروئین بود. با این توصیف انتشار خبر استفادۀ نیروهای داعش از مواد محرک نباید شگفت‌آور باشد.


برده‌داری و سرمایه‌داری
روزگاری که اقتصادِ آزاد برده‌داری می‌کرد
پدران اقتصاد آزاد برده‌داری را نمونه‌ای عالی از تجارت و نمایشی از آزادی می‌دانستند

امروزه یکی‌دانستن آزادی و برده‌داری عجیب و حتی مضحک به‌نظر می‌رسد؛ اما در اواسط قرن هجدهم برخی اروپایی‌ها این‌طور می‌اندیشیدند و برده‌داری را صرفاً «مدلی اقتصادی» می‌دانستند. این‌ها نه تاجران برده بودند و نه ناخداهای کشتی‌های انتقال بردگان؛ بلکه اندیشمندان اقتصادی پیشرو و تأثیرگذاری بودند که به اصول «لِسه فِر» یا همان اقتصاد آزاد پایبند بودند. پدران اقتصاد آزاد تجارت برده را نمونه‌ای عالی از تجارت جهانی می‌دانستند و به آن به‌عنوان نمایشی از آزادی می‌نگریستند.


فروپاشی اقتصادی نوعی آخرالزمان است
داستانِ فروپاشی اقتصاد آمریکا
بررسی رمان «خانوادۀ مندبل؛ از ۲۰۹۰ تا ۲۰۴۷» نوشتۀ لایونل شریور

رمان یکی از اصلی‌ترین قالب‌هایی است که نویسندگان با آن بیم‌های خود از آیندۀ پیش رو را به تصویر کشیده‌اند؛ از ۱۹۸۴ جورج اورل تا رمانِ جدید لایونل شریور، «خانوادۀ مندبل». شریور در این کتاب جسورانه، بحران‌های اقتصادی امروز آمریکا را تا حد نهایی خود تخیل کرده است. روزگاری که دولت آمریکا، تمام ذخیرۀ طلای مردم، حتی حلقه‌های ازدواجشان، را مصادره کرده است و مکزیک برای جلوگیری از ورود پناه‌جویان آمریکایی دور مرزهایش دیوار ساخته است.


فیلم و فلسفه
هفت فیلسوف از فیلم‌های محبوبشان می‌نویسند
فیلسوفان معتقدند فیلم‌ها می‌توانند راهی برای بیان مسائل فلسفی باشند

این روزها آمدنِ نام فیلم‌ها در کتاب‌های فلسفی نامعمول نیست. سینما به مادۀ خام پرقدرتی برای طرح بسیاری از مسائل فلسفی تبدیل شده است. البته در این زمینه فیلسوفان جنجالی‌ای مثل اسلاوی ژیژک شناخته‌شده‌تر از بقیه‌اند. در این گزارش، ژیژک و شش فیلسوف دیگر، در یادداشت‌هایی کوتاه فیلم‌هایی را معرفی کرده‌اند که از نظر آن‌ها راهی برای اندیشیدن برای مسائل فلسفی‌اند.


نقش شکست در علم
شکست علم چه فایده‌هایی دارد؟
در علم، شکست به‌اندازۀ موفقیت موجب پیشرفت می‌شود

داستان مشهوری دربارۀ ادیسون وجود دارد که می‌گوید او ده هزار بار در ساختنِ لامپ شکست خورد تا بالاخره به پیروزی رسید. این ماجرا دستمایۀ خیلی‌ها بوده تا شعار کلیشه‌ای «شکست پل پیروزی است» را تکرار کنند. ولی شکست‌خوردن در علم، متفاوت از شکست در دیگر عرصه‌هاست. علم به شکست نیاز دارد. به عبارت بهتر، علم باید روی شکست تمرکز کند، تا جسارت قدم‌گذاشتن به حیطه‌های ناشناخته را به دست آورد. اما آیا می‌شود برای شکست برنامه‌ریزی کرد؟


رمان بی‌سابقۀ هنرمند چینی
شکلک‌ها، داستان‌های مصور و آیندۀ رمان
با گسترش بی‌سابقۀ گوشی‌های هوشمند، شکلک‌ها به بخشی مهم از ارتباط ما با دیگران تبدیل شده‌اند

ما روزانه در گوشی‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی رنگارنگ صدها پیام برای همدیگر می‌فرستیم، اگر کسی این پیام‌ها را چاپ کند و آن‌ها را پنجاه سال عقب ببرد و به دیگران نشان دهد، حتماً از او خواهند پرسید این شکلک‌ها دیگر چیست؟ اما اگر همین پیام‌ها را به پنجاه سال آینده ببریم، شاید از ما بپرسند این حروفِ الفبایی مزاحم چیستند؟ در واقع، ما همین الان هم کتاب‌هایی داریم که فقط با اموجی روایت می‌شوند.