سیاست و دین در دنیای مدرن
ایمان، فرهنگ و جهل مقدس
مروری بر کتاب «جهل مقدس» اثر اولیویه روآ
برخلاف تصور رایج، اولیویه روآ معتقد است سکولاریسم ادیان را منسوخ نمی‌کند بلکه خود به نوعی در پروسۀ تولید ادیان مشارکت می‌کند. اما این به معنی بازگشت ادیان نیست بلکه به معنی تحول آن است. روآ ماهیت ادیان در عصر پساسکولار را بررسی می‌کند.


سبک زندگی
سلبریتی‌ها به چه درد می‌خورند؟
چرا آمریکایی‌ها این قدر برای مفهوم شهرت هزینه می‌کنند؟
نباید نقش آدم‌های معروف را در انتخاب اولویت‌ها دست‌کم گرفت. مردم مشهور شدن یا رسیدن به سبک زندگی آدم‌های معروف را هدفی منطقی و قابل دستیابی برای خود می‌دانند. فرهنگ شهرت چیزی فرا‌تر از علاقه به آدم‌های مشهور است؛ انعکاسی از ارزش‌های جمعی ما و نمایش رابطهٔ پیچیدهٔ میان انتظارات اجتماعی و واقعیت‌های اجتماعی-اقتصادی.

فلسفه به عنوان خامیِ بزرگ
مصاحبۀ ریچارد مارشال با جِیسن استنلی
جِیسن استنلی، فیلسوف تحلیلی، در مصاحبۀ با ریچارد مارشال عنوان می‌کند: همیشه سنتی بزرگ از شک و تردید نسبت به فلسفه وجود داشته است؛ از هیوم گرفته تا نیچه. به همین دلیل دفاع از ارزش دنیوی فلسفه برای فیلسوفان امری لازم است. آیا جدایی میان فلسفه و علوم انسانی ناشی از عدم پاسخگویی به این تردیدهاست؟


وال استریت
دردسر بزرگ وال‌استریت: معاملات پرتناوب
مایکل لوییس یک سال بعد از انتشار کتابش فلش‌بویز که وال‌استریت را به لرزه درآورد از بازخوردهای آن می‌گوید.
اینکه اقلیتی در وال‌استریت با سوء استفاده از نظام مالی پر ایراد فعلی در حال ثروت اندوزی هستند چیز جدیدی نیست. اما چند نفر از افراد حرفه‌ای بازار سهام ایالات متحده ادعا می‌کنند که مشکل و منبع آن را یافته‌اند. مایکل لوییس در کتابش فلش بویز به شرح این ماجرا پرداخته و اکنون از واکنش‌های مختلف به کتابش می‌گوید.


اتوپیا و ناخرسندی‌هایش

گفتگوی «اسلاوومیر سیراکوفسکی» و «اسلاوی ژیژک»
آنچه که می‌خوانید، بخشی از گفتگوی اسلاوومیر سیراکوفسکی و اسلاوی ژیژک دربارۀ این موضوعات است: بنیادگرایی اسلامی و ربط آن به فقدان چپ سکولار در کشورهای اسلامی، آیندۀ اروپا، آیندۀ سرمایه داری، توماس پیکتی، اتوپیای چپ و مسألۀ اوکراین.

بعدظهر سگی: اختلال استرسی پس از حادثه
کیندل؛ بزرگ‌ترین اتفاق دنیای کتاب
جهانِ فراسوی عقل بشری: شکوفایی در عصر پریشانی
آرمان‌شهر پس از انسان
چطور بهروزی کالایی گران شد