فقط حقیقت خنده‌دار است
برگرفته ازبخشی از کتاب «جهان فراتر از ذهن شما: دربارۀ فردشدگی در عصر پریشانی» نوشتۀ متیو کرافورد
برخلاف کارتون‌های قدیمی انیمیشن‌های امروزی دنیایی را به تصویر می‌کشند که در آن همه چیز تابع محض ارادهٔ ما است و فشارهای فیزیکی نمی‌توانند چیزی را بر ما تحمیل کنند. این فرایند یادآور ایده‌ای کانتی است: تلاش برای تضمین آزادی انسان به وسیلهٔ تصفیۀ واقعیت مادی از راه انتزاعات.

فلسفۀ حقوق
مکاتب فلسفی معاصر چه برداشتی از مباحث حقوقی دارند؟
مقدمۀ پروندۀ فلسفۀ حقوقادبیات فلسفۀ حقوق در کشور ما نحیف است. کتاب‌های مهمی که در این حوزه چاپ شده‌اند فاقد جامعیت لازم‌ و تنها از یک منظر به موضوعات فلسفۀ حقوق پرداخته‌اند. این ضعف ما را بر آن داشت تا علاوه بر پرداختن به همه مکاتب معاصر فلسفۀ حقوق از معرفی اجمالی آن‌ها فراتر برویم.


دین و سیاست
انقلاب پدرانش را می‌بلعد
بررسی کتاب «تناقض آزادی‌بخشی: انقلاب‌های سکولار و ضدانقلاب‌های دینی» اثر مایکل والزر
دانشگاه ییل در ۸۰ سالگی مایکل والزر بزرگ‌ترین فیلسوف سیاسی آمریکا پس از جان راولز مجموعه‌ای از سخنرانی‌هایش را با عنوان «تناقض آزادی‌بخشی» منتشر کرده است. والزر با بررسی روندهای سیاسی در اسرائیل، هند و الجزایر درصدد پیدا کردن پاسخی برای این پرسش است که چطور جنبش‌های ضداستعماری و سکولار پس از به نتیجه رسیدن به دگمانیسم گرایش پیدا کرد و زمینه را برای تعصب دینی فراهم کرد.


ارتباطات
اخبار چگونه وارد زندگی عامه شد؟
این همه اخبار به چه دردمان می‌خورد؟
با رشد تکنولوژی ارتباطات اخبار و اطلاعات در حجم وسیع تولید و به سرعت به کل جهان مخابره می‌شود. اما این سیل اخبار و اطلاعات به چه دردی می‌خورد؟ گردش آزاد اطلاعات اگرچه لازمۀ دموکراسی است اما در برخی شرایط کار را برای دیکتاتورها آسان می‌کند. امروزه دیگر مثل گذشته رهبران مستبد نیاز به سانسور ندارند بلکه با انتشار حجم وسیعی از اخبار سبب سردرگمی شهرواندنان خواهند شد. آلن دو باتن نویسنده و فیسلوف سوئیسی تاثیر انتشار سیل اخبار و اطلاعات را در زندگی اجتماعی بررسی می‌کند.


رومانو گواردینی و از هم گسیختگی فرهنگ غرب

بررسی کتاب «پایان جهان مدرن» نوشتۀ رومانو گواردینی
گواردینی فیلسوف آلمانی، در «پایان جهان مدرن» مدرنیته را به مثابۀ ایده و نه عصر بررسی می‌کند. او معتقد است تاثیرات سیاسی و معنوی مدرنیته ناشی از تبدیل امپراطوری مقدس مسیحی به حکومت سکولار است. به عقیدۀ وی سکولاریزم زمانی به نیرویی پیش‌رو تبدیل شد که روشنگری دوره‌بندی تاریخ را با نوعی خودپرستی سامان داد.


الهیات و فرهنگ
تاثیر ایدۀ گناه ازلی بر فرهنگ مغرب‌زمین
بررسی کتاب «بَدزاده: گناه ازلی و شکل‌گیری جهان غرب» نوشتۀ جمیز بویسجیمز بویس در کتاب جدیدش ادعا می‌کند ذهن غربی با ایدۀ گناه ازلی پیوند خورده است. هابز، هیوم، اسمیت و دیگران همگی انسان را شرور می‌دانستند و ریشه‌های این تفکر به آگوستین بازمی‌گردد. اندیشه‌ای که معتقد است در هبوط آدم، همۀ بشریت مرتکب گناه شدیم. مایکل دیردا در واشنگتن‌پست اثر بویس را بررسی می‌کند.


رسانه‌های اجتماعی
توی اینترنت، هیچ کس نمی‌فهمد که تو سگ هستی
آیا امکان نظردهی به صورت ناشناس، نظرات اینترنتی را سطحی و مبتذل کرده است؟
برخی معتقدند نظرات ناشناس اینترنتی، استحکام علمی مطالب را پایین می‌آورد، فرهنگی تهاجمی را ترویج می‌کند و مانع گفتگویی واقعی‌ است. واکنش به نظرات دیگران همواره بخشی از گفتمان عمومی بوده است. اما در عصر اینترنت قطع ارتباط هویت نویسنده و سخنش سبب نگرانی جامعه‌شناسان شده است. ماریا کونیکووا دارای مدرک دکتری در رشتۀ روان‌شناسی از دانشگاه کلمبیا این مطالعات را بررسی کرده است.

سبک زندگی
هیچ کس نمی‌خواهد با آیپدش دفن شود
بررسی کتاب «جهان فراتر از ذهن شما: دربارۀ فردشدگی در عصر پریشانی» نوشتۀ متیو کرافورد تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که زندگی کردن واقعاً چه معنایی دارد؟ متیو کرافورد، فیلسوف و نویسندۀ کتاب «جهانِ فراتر از ذهن شما»، پاسخ کاملاً مشخصی دارد. برای او معنای واقعی زندگی و آزاد بودن، کنار گذاشتن گزینه‌های فراوان و مواجهۀ ماهرانه با محدودیت‌های جهان مادی است. تیم وو کتاب اخیر کرافورد را بررسی کرده است.

الهیات و محیط‌ زیست
ده بخش کلیدی از نامه پاپ دربارهٔ محیط زیست
گفتگوی اکولوژیک پاپ فرانسیس با مومنان جهانپاپ فرانسیس اخیراً در نامه‌ای سرگشاده دربارۀ محیط زیست، مومنان را به «گفتگوی اکولوژیک» فراخوانده است. او در این نامه دربارۀ نابودی پرندگان و مسالۀ زباله‌های صنعتی بیم داده و خواستار بهره‌وری در مصرف انرژی و حفاظت از انرژی‌های تجدیدپذیر شده است. این نوشتار ترجمۀ برخی از بخش‌های کلیدی این نامه است.

فلسفهٔ حقوق
نظریۀ حقوق طبیعی
وجود قانون‌های والاتر این امکان را به پژوهشگران خواهد داد تا دربارۀ قوانین و هنجارهای حقوقی قضاوت کنند. برایان بیکس استاد دپارتمان فلسفۀ دانشگاه مینوسِتا، نظریه‌های سنتی و مدرن قوانین والاتر را بررسی می‌کند.
رسانه‌های اجتماعی
فیس‌بوک و دشواری‌های قوانین آزادی بیان
آیا لایک کردن مطالب دیگران در فیس‌بوک رفتاری با بار حقوقی است؟
جنیفر پترسون استاد مطالعات رسانۀ دانشگاه ویرجینیا در یادداشتی در وبسایت فالو، از دشواری‌هایی نوشته است که گسترش رسانه‌های اجتماعی مخصوصا فیس‌بوک بر سر راه قانون‌گذاری گذاشته است. در واقع مسالۀ اصلی اینجاست که آیا لایک کردن یک مطلب در فیس‌بوک بیان‌گر یک عمل و یا یک بیان است یا خیر؟ این امر زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که گاهی لایک کردن دلالتی کافی بر عملی که حاکی از ارادۀ انسان باشد ندارد و دال بر یک تفکر واقعی نیست بلکه به ارتباط فرد با نویسندۀ مطلب ارتباط دارد.

فلسفهٔ حقوق
فلسفه حقوق به ما چه می‌آموزد؟
مصاحبۀ با برایان لیتر، استاد دانشگاه شیکاگوبرایان لیتر، استاد دانشگاه تگزاس، از مهمترین مسائل فلسفهٔ حقوق و آیندهٔ آن سخن می‌گوید. لیتر معتقد است دورکین پژوهش‌های فکری صادقانه در حوزۀ فلسفۀ حقوق عام را از شکل انداخته است . دورکین با ارایهٔ بد و اغلب بی‌فایدۀ دیدگاه‌های اثبات‌گرایی حقوقی سبب زوال بخشی از فلسفهٔ حقوق عام شده است.

آیندۀ زمین
تمدنی بدون سوخت فسیلی
آیا می‌توانیم بدون وجود سوخت‌های فسیلی و از میان خاکسترها تمدن فعلی را بازآفرینی کنیم؟اگر فرض کنبم تمدن فعلی ما همین فردا به پایان خواهد رسید، آیا بازسازی این تمدن و استقرار مجدد نظم و صلح ممکن خواهد بود؟ آیا این جامعهٔ باقی‌مانده شانسی برای بازآفرینی تمدن فناورانهٔ موجود را خواهد داشت؟ ساختن تمدنی بدون سوخت فسیلی دست کم غیرممکن نخواهد بود هر چند کار بسیار دشواری است. شاید با استفاده از انرژی زغال‌چوب و انرژی خورشیدی بتوان این تمدن نوین را ساخت.

فلسفهٔ حقوق
اثبات‌گرایی حقوقی
«اثبات‌گراییِ حقوقی»، یکی از دو سنتِ بزرگِ فلسفۀ حقوق است. اثبات‌گرایان حقوقی در دو اندیشه هم‌نظرند: اول، هرآنچه در جامعه‌ای به مثابۀ قانون باشد، واقعیتی اجتماعی یا عرفی است و دوم اینکه هیچ ارتباطِ ضروری بینِ قانون و اخلاق وجود ندارد. جالس کُلمن و برایان لِیتِر آرای حقوق‌دانان برجستۀ این زمینه را بررسی می‌کنند.