حقوق شهروندی
هنر همیشه برحق بودن در خیابان
عامل نزاع پایان‌ناپذیر عابران پیاده، دوچرخه‌سواران و رانندگان چیست؟

در نزاع بین دوچرخه، اتومبیل و عابر «معمولاً استفاده از اتومبیل به‌معنی قدرت فردی بیشتر، توزیع اقتصادی بهتر و احتمالاً موقعیت اجتماعی برتر است.» اما قدرت یگانه منبع احساس استحقاق نیست؛ حق تقدم نیز مطرح است. از لحاظ منزلت اجتماعی و تقدم زمانی، اوضاع دوچرخه‌سواران وخیم‌تر از همه است. آن‌ها بازی تقدم را به عابران پیاده می‌بازند. عابران پیاده می‌توانند ادعا کنند اول از همه رسیده‌اند.


تاریخ جنگ
خصوصی‌سازی جنگ: بازگشت مزدوران نظامی
دو قرن از جایگزینی ارتش‌های ملی با جنگجویان خصوصی می‌گذرد. حالا، مزدوران به عرصه برگشته‌اند.

استخدام مزدور، روزبه‌روز بیشتر در روابط بین‌الملل به‌عنوان امری پذیرفته‌شده تلقی شود. مزدوران به عرصه بازگشته‌اند و بعید است که عرصه را خالی کنند و مجدداً به حاشیه بروند. جنگ‌افروزیِ خصوصی در طول تاریخ امری عادی بوده است و نه یک استثناء. چهارصدسال گذشته خلاف روند عادی بوده است. بازگشت مزدوران به عرصۀ سیاست و جنگ‌افروزی تبعات مهمی در پی دارد. اگر با پول بتوان نیروی جنگی خرید، شرکت‌های بزرگ و افراد بسیار ثروتمند می‌توانند به ابرقدرت‌های جدیدی بدل شوند. مزدوران جدیدی نیز برای رفع تقاضای بازار ظهور خواهند کرد و براساس قانون جنگ، سلاح‌ها روزبه‌روز کشنده‌تر می‌شوند.


کارکردهای مختلف پول در تاریخ
آیا دوران سکه و اسکناس به پایان رسیده است؟
آیا پول واقعاً از پوست تبدیل شده است به اپلیکیشن دیجیتال؟ به‌هر‌حال، پول همواره نشانه‌ای از روابط اجتماعی ما است.

واقعاً اَشکال جدید پول، کارآمدترند؟ واقعیت این است که اغلبِ آنها در نهایت نقصان‌هایی دارند. معنای کارآمدی چیست؟ کارآمد برای چه هدفی و در چه زمانی؟ کارت‌های اعتباری بسیار بی‌دردسر و سریع هستند و استفاده از آنها آسان است؛ مگر اینکه جایی گیر بیفتید که فقط پول نقد قبول می‌کنند یا وقتی‌که دستگاه کارت‌خوان فروشنده خراب باشد. می‌توان گفت کارآمدی به‌معنای سرعت است؛ اما چه بسیارند زمان‌هایی که نیاز داریم معامله را به تأخیر بیندازیم تا بتوانیم قبل از خریدی شتاب‌زده، فرصت بازاندیشی داشته باشیم یا بتوانیم مزۀ هدیه‌دادن و هدیه‌گرفتن را بچشیم. ما برای اینکه نشان دهیم هدیه‌مان منحصربه فرد است، پیوسته از دیگر اَشکال پول استفاده می‌کنیم.


مایکل والتسر انقلاب‌شناس
داستان آزادی‌بخشی ملی به کجا رسید؟
بررسی کتاب «تناقض آزادی‌بخشی: انقلاب‌های سکولار و ضدانقلاب‌های دینی» نوشتۀ مایکل والتسر

در جامعۀ امریکا، هرجای طیف چپ هم که باشید، همیشه در موضع اقلیت هستید؛ اما مایکل والتسر عموماً از این حاشیه‌نشینی خرسند بوده است. البته اگر والتسر را از زاویۀ دیگر ورانداز کنیم، چه‌بسا ببینیم که او در ایالات متحده، در مرکز سیاست قرار گرفته است اغلب، با امپریالیسم‌ستیزیِ مکانیکیِ چپ‌گراها چنان ناشکیبا است که ترجیح می‌دهد «امپریالیسم» را در گیومه بگذارد. درمقابل، به همان اندازه، در مواجهه با تزویرهای بشردوستانۀ لیبرال‌ها کم‌طاقت و بی‌حوصله است. بی‌تردید، فاصلۀ فزایندۀ والتسر با جناح چپ، جناحی که والتسر در آن منزل کرده است، محصول ادعاهای متضاد در باب عدالت اجتماعی از یک سو و وحدت گروهی از سوی دیگر است.


تندخوانی و درک‌مطلب
گزارش‌های جدید، تندخوانی را نامعتبر می‌دانند
محققان می‌گویند باید مراقب چنین وعده‌هایی باشید: افزایش سرعت مطالعه بدون کاهش درک مطلب.

ان جونز شش بار قهرمان مسابقات جهانی تندخوانی شده است. او در سال ۲۰۰۷ در ۴۷ دقیقه آخرین کتاب هری پاتر را قورت داد. جونز سال گذشته «برو دیدبانی بگمار» هارپر لی را تندخوانی کرد و بلافاصله، گفت‌وگوهای عمیقی دربارۀ آن با روزنامه‌نگاران انجام داد. اما تحقیقی جدید با بررسی شیوه‌های مختلف تندخوانی نشان می‌دهد که نمونه‌هایی مثل جونز استثنا هستند و توازنی میان سرعت و دقت برقرار است.


ایدئالیسم آلمانی و فلسفۀ سیاسی: فیشته و روسو
گفت‌وگوی ریچارد مارشال با دیوید جیمز

دیوید جیمز یک فیشته‌ایِ دوآتشه است که عمیقاً به فیشته، ایدئالیسمِ آلمانی، روسو، کانت و مانند آن‌ها مشغول است. او به ایدئالیسمِ آلمانی به‌مثابۀ یک گروه نگاه می‌کند و علاوه‌برآن علاقه دارد تا دربارۀ فیشته و بازشناسی بیندیشد، همین‌طور دربارۀ اینکه چرا دیدگاه‌های فیشته دربارۀ حقوق طبیعی همان دیدگاه‌های لیبرالیسمِ مدرن نیست، و دربارۀ نظمِ سیاسیِ فیشته و دیدگاه او دربارۀ حق طبیعی. همین‌طور، او دلمشغولِ تأثیر روسو بر ایدئالیسمِ آلمانی، ایده‌های او دربارۀ کمال‌پذیریِ بشری، ایده‌های او در موردِ مالکیت و برابری و دربارۀ فرض‌های ظاهراً کلامیِ برنامۀ ایدئالیسمِ آلمانی است. دیوید جیمز به سرچشمه رفته است.


یک شیء در چه صورتی جزء شیء دیگری است؟
پاسخ مناسب به پرسش خاصِ ترکیب پاسخی اعتدالی است.

فرض کنید مجسمه‌سازی در روز شنبه یک کُپه گِل در اختیار دارد – اجازه دهید نام آن را «کپه» بنهیم. این مجسمه‌ساز در روز یکشنبه از این کپه گل، مجسمه‌ای به شکل بودا می‌سازد و نام آن را «بودا» می‌گذارد. به نظر می‌رسد در روز یکشنبه تنها یک شیء در دستان مجسمه‌ساز وجود دارد، «کپه» درواقع همان «بودا» است. اما به نظر می‌رسد این این‌همانی مشکلاتی دارد. از جمله، کپه و بودا ویژگی‌های متفاوتی دارند و به نظر می‌رسد نمی‌شود شیئی با شیء دیگر این‌همان باشد، اما ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند. اما کپه و بودا ویژگی‌های متفاوتی دارند، مثلاً کپه در روز شنبه وجود داشته اما بودا وجود نداشته است. همین‌طور می‌توان گفت در روز سه‌شنبه مجسمه‌ساز بودا را له می‌کند و آن را دوباره به شکل کپه گل درمی‌آورد. در این صورت هم کپه در روز سه‌شنبه وجود دارد اما بودا نه. پرسش پیتر ون‌اینواگن، فیلسوف تحلیلی امریکایی این است که چه می‌توان کرد تا از چند شیء، یک شیء واحد ترکیب کرد.


به مناسبت سالروز آغاز نبرد وردن
گزارش تصویری: خونین‌ترین نبرد جنگ جهانی اول

۲۱ فوریه ۱۹۱۶ نبردی میان نیروهای آلمان و فرانسه در جنگ جهانی اول شکل گرفت که خونین‌ترین نبرد این جنگ لقب گرفت. این نبرد ۹ ماهه که به کشته و زخمی شدن نزدیک به یک میلیون نفر انجامید در منطقهٔ وردن در شمال شرق فرانسه به وقوع پیوست و به همین نام مشهور شد.


فلسفهٔ اخلاق
اخلاق بدون زیست‌شناسی
چرا هیچ‌کس یک نظریۀ زیست‌شناختی دربارۀ ریاضیات عرضه نکرده است؟

نظریۀ اخلاقی و کوشش برای کشفِ اخلاقی، نه‌تنها ازلحاظ اجتماعی، نمودی کمتر از اخلاقیات رفتاریِ رایج دارد؛ بلکه میزان اختلاف نظر دربارۀ اخلاق در هر دو سطح، چنین شکی را به وجود آورده است: آیا اساساً این حوزه، زمینه‌ای برای کاوش عقلانی است یا نه؟ شاید با چنین وسایلی عقلانی چیزی برای کشف‌کردن در این باره وجود نداشته باشد و تنها اخلاق می‌تواند به‌عنوان یک ویژگی روان‌شناختی و اجتماعی در زندگی انسان فهم شود. در چنین حالتی، زیست‌شناسی بنیان محکمی مهیا خواهد ساخت؛ گرچه روان‌شناسی و جامعه‌شناسی نیز مهم خواهند بود. در این مقاله می‌خواهم واقعیت اخلاق را به‌عنوان موضوعی نظری توضیح دهم.