سامانۀ اشتراک و فروش آنلاین فصلنامۀ «ترجمان» راه‌اندازی شد

دسترسی آسان، سریع و ارزان به نسخۀ کاغذی فصلنامۀ ترجمان
سامانۀ اشتراک و فروش آنلاین فصلنامۀ «ترجمان» راه‌اندازی شد
در همه جای ایران فصلنامۀ ترجمان را با ارسال رایگان دریافت کنید و از تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید

با همکاری بازار اینترنتی کاروژ سامانۀ اشتراک و فروش آنلاین فصلنامۀ «ترجمان علوم انسانی» راه‌اندازی شد. از این پس می‌توانید هم مشترک شماره‌های سال آینده ترجمان شوید و هم شماره‌هایی که تاکنون منتشر شده‌اند را خریداری نمایید و از ارسال رایگان و تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوید.


به من گفتند تنها بیا: اولین زنی که با یک فرماندۀ ارشد داعش مصاحبه کرد و زنده ماند

پشت خطوط جهادگرایی
به من گفتند تنها بیا: اولین زنی که با یک فرماندۀ ارشد داعش مصاحبه کرد و زنده ماند
نمی‌دانستم رهبری که قرار است ملاقات کنم، مدیر برنامۀ گروگان‌گیری داعش است

سعاد مخنت درخواست کرده بود تا با یکی از رهبران داعش مصاحبه کند. تقاضای او برای مصاحبه در طول روز و در مکانی عمومی رد شد، به‌جای آن باید ساعت ۱۱:۳۰ شب، در مرز ترکیه و سوریه، سوار ماشینی می‌شد که یکی از فرماندهان ارشد داعش در آن نشسته بود. مخنت بر تردیدهایش غلبه کرد و برای مصاحبه رفت و با مرد جوانِ تحصیل‌کرده‌ای مواجه شد که از خیلی جهات او را یاد برادر کوچک خودش می‌انداخت.


تصویرساز: بن وایزمن.

چرا ارزش‌گذاری بیت‌کوین چنین دیوانه‌وار شده است؟
بیت‌کوین توهمی است که می‌تواند دنیا را فتح کند
ماهیت بیت‌کوین و اوج‌گیری قیمت آن بسیاری از افراد را متعجب و سردرگم کرده است

بیت‌کوین در اواخر سال ۲۰۰۸ به دنیا آمد؛ به ۲۰۱۳ که رسید، یک بیت‌کوین ۱۲ دلار می‌ارزید. حدود بیست روز پیش که درک تامپسون، تحلیلگر اقتصادی مجلۀ آتلانتیک، این گزارش را می‌نوشت، ارزش آن بیش از ده هزار دلار بود. و امروز که شما این مطلب را می‌خوانید ارزشش از هجده هزار دلار نیز گذشته است. اگرچه تا به امروز خیلی‌ها پول دیجیتال را نادیده می‌گرفتند، اما حالا همان‌ها می‌خواهند بدانند که بیت‌کوین دقیقاً چیست تا از قافلۀ این سرمایه‌گذاری پرسود جا نمانند.


عکاس: انریکو کارپی.

صخرۀ سنکا موج‌های خشم را می‌شکند
خشم جنون زودگذر است: رواقیان می‌دانستند که چطور مهارش کنند
حکایت خشمِ معتدلْ حکایت خوک‌های پرنده است: چنین چیزی در عالم وجود ندارد

در ترافیکی مرگبار، رانندۀ جلویی مثل آدم‌های کودن حرکت می‌کند، پشتِ‌سری دائم بوق می‌زند و، در همین اوضاع و احوال، یک موتوری از کنارتان رد می‌شود و آینۀ بغلتان را می‌شکند. کمترین چیزی که حق شرایط را ادا می‌کند یک ناسزای آبدار است، و شاید چنانچه خشمتان کمی بیشتر باشد، اندکی زدوخورد هم چاشنی ماجرا شود. اگر چنین اوضاعی برای سنکا، فیلسوفِ قرن نخست میلادی، پیش می‌آمد، به این فکر می‌افتاد که باید در برابر خشم مثل مجسمه بی‌اعتنا بود: گویا هیچ اتفاقی نیفتاده.


عکس: کیتال مک‌ناتون.

ملی‌گرایی هندی
آیا دولت هند تاج‌محل را تخریب خواهد کرد؟
چالش در هویت هندیِ تاج‌محل چالشی است که از تضادهای هویتیِ گسترده‌تری خبر می‌دهد

هند معروف است به سرزمین قوم‌ها و ادیان گوناگونی که با صلح و آرامش کنار هم زندگی می‌کنند. بااین‌حال، طی دهه‌های گذشته نزاع‌های هویتی، علی‌الخصوص علیه مسلمانان رو به افزایش بوده است. سیاست‌مداران حزب حاکم بر هند، دوران اسلامی این کشور را همچون دوران استعمار بریتانیا، دورۀ دیگری از اسارت می‌بینند که باید نشانه‌های آن را زدود. تاج‌محل، که روزگاری تاگور آن را «قطرۀ اشکی بر گونۀ زمان» توصیف کرده بود، نیز از این ماجرا مستثنا نیست.


تصویرساز: ایکر آیستران.

برابری درآمد یا برابری فرصت
چرا افرادْ جوامع نابرابر را ترجیح می‌دهند؟
در پژوهشی جدید، سه استاد دانشگاه ییل از اهمیت بیشتر انصاف نسبت‌به نابرابری می‌گویند

جست‌وجوی واژۀ نابرابری در گوگل اسکالر دریایی از مقالات و کتاب‌ها در این زمینه را پیش رویتان می‌گذارد. بااین‌وجود، محققانی در دانشگاه ییل دربارۀ نتایج این پژوهش‌ها تردیدهایی جدی دارند. آن‌ها با استناد به سایر مطالعات و پژوهش‌های مهم در این حوزه به این سؤال می‌پردازند که آیا افراد به‌واقع سیستمی برابر را ترجیح می‌دهند یا سیستمی منصفانه؟ در حقیقت برابری درآمد است که اهمیت دارد یا برابری فرصت؟


تصویرساز: لورنت ریبک.

اعتماد در دورۀ پساحقیقت
در شبکه‌های اجتماعی بازنشردهندگان بیش از پدیدآوران مطالب اهمیت دارند
آدم‌ها منبع اصلی خبر را فراموش می‌کنند، اما بازنشرکنندۀ آن را به یاد می‌آورند

یک مطالعۀ جدید دربارۀ شیوۀ برخورد خوانندگان با خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود نشان داد که افراد، وقتی می‌خواهند به درستی یک خبر اعتماد کنند، بیشتر از آنکه منبع اصلی خبر برایشان اهمیت داشته باشد، کسی که آن را بازنشر کرده برایشان مهم است. این نشانۀ دیگری است از اهمیتِ روزافزون شبکه‌های اجتماعی در ساختارِ اعتماد ما انسان‌ها. نشانه‌ای که شبکه‌های اجتماعی باید بیش از پیش به آن توجه کنند.