ویژه‌نامه: جایزۀ نوبل اقتصاد ۲۰۱۶
اُلیور هارت و بِنت هولمستروم، به‌واسطهٔ کار بر روی «نظریهٔ قرارداد»، جایزۀ نوبل اقتصاد را دریافت کردند

امسال نوبل اقتصاد، به اُلیور هارت و بِنت هولمستروم تعلق گرفت. جایزهٔ امسال از دو جهت اهمیت دارد: اول، این جایزه بار دیگر به مطالعه‌ای در اقتصادِ خُرد اعطا شد و دیگر اینکه، برخلاف آنچه این روزها در علم اقتصاد معمول است، یافته‌های این نظریه انتزاعی نبوده و در کسب‌وکارهای روزمره قابل استفاده است. آنچه در این ویژه‌نامه می‌خوانید: جریانِ شکل‌گیری نوبل اقتصاد، دلیل اقبالِ انجمن نوبلْ به اقتصاد خُرد، و چگونگیِ استفاده از نظریهٔ قرارداد برای حل مسائل اقتصادی.


اندیشیدن علیهِ خشونت
چگونه می‌شود مخالف خشونت بود؟
مصاحبۀ ناتاشا لنارد با براد اوانز

انتشارِ وسیع تصاویری از قربانیان خشونت چه فایده‌ای دارد؟ آیلان، کودک سوری را به یاد بیاورید که جسد بی‌جان او در ساحل دریا هزاران بار در رسانه‌ها بازنشر شد... یا عمران پنج‌ساله را که، آکنده از خاک و خون، روی صندلی نشسته بود. آیا این نحوه از بازنماییِ خشونت به کاهش خشونت می‌انجامد؟ برد اوانز می‌گوید قضیه برعکس است. او، که مدت‌هاست دربارۀ چرخۀ خشونت در جهان امروز می‌اندیشد، می‌گوید این بازنمایی‌ها تقویت‌کنندۀ خشونت‌های بعدی است.


خون در آب
آتیکا، آتیکا؛ داستان شورشی افسانه‌ای در زندان
مروری بر کتاب «خون در آب: شورش زندانیان آتیکا در ۱۹۷۱ و میراث آن» نوشتۀ هیتر آن تامپسون

در فیلم «بعدازظهر سگی»، آل پاچینو، با سردادن نغمۀ «آتیکا، آتیکا» به رویارویی با پلیس می‌پردازد. ناز، خوانندۀ رپ، در یکی از آثار کلاسیکش وعده می‌دهد که «تمامی سلول‌های زندان آتیکا را می‌گشاید و زندانیان را روانۀ آفریقا می‌کند». افزون‌براین‌ها، زمانی پوسترهای آتیکا در خانه‌های اغلب ناسیونالیست‌های سیاه‌پوست وجود داشت. «آتیکا»؛ این نام برای مدت‌هایی مدید حکایت از مقاومت در برابر بدرفتاری در زندان و خشونت دولتی داشته است.


گزارش ۲۰۱۶ شادیِ جهانی
نابرابریِ شادی چیست و چرا اهمیت دارد؟
گزارشی جدید نشان می‌دهد که، افزون‌بر نابرابری درآمدی، باید نگران نابرابری‌های دیگری نیز باشیم

بنا بر گزارش ۲۰۱۶ شادیِ جهانی، نابرابری شادی رو به افزایش است. اما نابرابری شادی چیست و چرا اهمیت دارد؟ نابرابریِ شادی، به‌لحاظ روان‌‌شناختی، هم‌ارز نابرابریِ درآمدی است و از سال ۲۰۱۲، گزارش شادی جهانیْ مؤید این ایده بوده است که «شادی»، نسبت‌به شاخص‌هایی همچون ثروت، تحصیلات یا تندرستی، سنجۀ مناسب‌تری برای ارزیابی رفاه انسان است. البته جای شکرش باقی است که برای ترویج شادی نیازی نیست آن را از برخی گرفت و به دیگران بخشید.


پزشکی و صنعت
صنعت قند با خریدن دانشمندان، تقصیرها را گردن چربی انداخت
وقتی دانشمندان از صنعت پول بگیرند، نه از دولت، امکان دست‌کاری در تحقیقات بالا می‌رود

یک دانشجوی پست‌دکتری در دانشگاه هاروارد، با بررسی انبوهی از اسناد مربوط به تحقیقات پزشکی در سال‌های دهۀ ۷۰، فهمید تبانیِ بزرگی میان مدیران صنعت قند و دانشمندانِ این دانشگاه در جریان بوده است. در واقع، صنعت قند به این پژوهشگران پول می‌داد تا اثبات کنند دلیلِ اصلی بیماری‌های قلبی چربی است و قند نقشی در این میان ندارد. برای ده‌ها سال، این تحقیقاتِ دست‌کاری‌شده مبنای برنامه‌های تعذیه‌ای بوده است.


ابرغذای ناشناخته
شیر مادر برای تغذیۀ میکروب‌ها طراحی شده است
برشی از کتابِ تحسین‌شدۀ «من انبوهه‌هایی در خود دارم: میکروب‌های درون ما و نمایی بزرگ‌تر از زندگی»

تعداد پژوهش‌هایی که روی هر کدام از مایعات بدنی مانند خون، عرق یا حتی ادرار انجام شده، بیشتر از مطالعاتی است که به شیر اختصاص یافته‌اند. به همین دلیل، ناشناخته‌های زیادی دربارۀ آن باقی است. شیمی‌دانی برجسته، طی آزمایش‌های خود دریافت که شیر مادر، حاوی بیش از دویست قندِ پیچیده است که بدنِ کودک قابلیت هضم آن‌ها را ندارد. اگر اینطور باشد، پس فایدۀ این مواد چیست؟


نقش دانشگاه‌های محلی
دانشگاهِ محلی می‌تواند ناجی شهرهای شکست‌خورده شود
بریده‌ای از کتاب «باهوش‌ترین نقاط کرۀ زمین؛ چرا مناطق درحال‌افولْ کانون‌های نوظهور نوآوری جهانی می‌شوند؟»

اکرون شهری است در ایالتِ اوهایو، واقع در شمال شرقی آمریکا. این شهر، که قبلاً در تولید غلات و سیلوداری فعال بود، پس از تحولات اقتصادی سال‌های ۱۹۷۰ به شهری فقیر و مأیوس تبدیل شده بود. اما تصمیمی که رئیس جدید دانشگاه این شهر برای تبدیل اکرون به مرکز تحقیقات پلیمر در جهان گرفت حال‌وروز آن را عوض کرد. امروز اکرون از مخروبه به پایتخت پلیمر جهان تبدیل شده است.


دنیای خیال‌انگیز رنگ‌ها
چرا هنگام طلوع و غروب همه‌چیز آبی است؟
اختلالی در کارکرد سلول‌های بینایی ما دریافت‌های خارق‌العاده‌ای از رنگ‌ها برای ما فراهم می‌کند

رنگ‌ها بخشِ جدانشدنیِ درک ما از جهانند. رنگ یکی از ملاک‌های ما برای تشخیص و تمایز است، اما امروزه ما از واقعیتی تلخ آگاهیم: اینکه در جهان رنگی وجود ندارد. درواقع این دریافت‌های ذهنی ماست که بر دنیا رنگ‌های گوناگون می‌نشاند. در فرایندِ پیچیدۀ این ادراک‌ها گاهی اختلالاتی جالب رخ می‌دهد که منجر می‌شود به خلقِ منظره‌هایی با رنگ‌های شگفت‌انگیز. یکی از این نمونه‌ها، وقتی است که هنگام غروب یا طلوع آفتاب، همه‌چیز را آبی می‌بینیم.


پرسه‌زنی در شهر
اسکوتر برقی؛ ولخرجی متظاهرانه یا نگاهی به آینده؟
اسکوترسوارْ خودخواهیِ منحصربه‌فردی دارد و بی‌توجهی‌اش را به‌شکل سیار به نمایش می‌گذارد

ممکن است عابران متوجه ساعت مچی اَپل یا کفش‌های ورزشی گران‌قیمتتان نشوند، اما بعید است وقتی روی «اسکوتر برقی» سُر می‌خورید و از کنارشان رد می‌شوید متوجه شما نشوند. آشفتگی خیابان‌ها کم بود، افرادی سوار بر اسکوتر برقی هم به آن افزوده شد.این اسکوترها شاید نمود چیزی باشد که یک قرن پیش وبلن، جامعه‌شناس و اقتصاددان آمریکایی، از آن به‌عنوان «ولخرجی متظاهرانه» یاد کرد.


پل بیتی برندۀ جایزۀ من‌بوکر ۲۰۱۶ شد
معنای سیاه‌پوست‌بودن
پل بیتی، برندۀ جایزۀ من‌بوکر ۲۰۱۶، از رمزورازها و ماجراهای نوشتن رمان فروش کامل می‌گوید

پل بیتی، برای رمان «فروش کامل» برندۀ جایزۀ من‌بوکر ۲۰۱۶ شد. نویسندۀ پنجاه‌وچهارسالۀ اهل لوس‌ انجلس، اولین رمان‌نویس آمریکایی است که برای هجویه‌ای تلخ و گزنده دربارۀ سیاست‌های نژادی آمریکا برندۀ جایزۀ من‌بوکر شده است. از نظر داوران، رمان «فروش کاملْ» پل بیتی را در ردیف کسانی چون مارک تواین و جاناتان سویفت قرار می‌دهد. پل بیتی در این نوشتار رمزورازها و ماجراهایی را روایت می‌کند که الهام‌بخش او در نوشتن رمانش بوده‌اند.