فرانسه ۲۰۲۲: هجویۀ ضد فرانسوی وِلبک
بررسی رمان پرفروش و جنجال برانگیز «تسلیم» اثر میشل وِلبک
موضوع رمان پرفروش «تسلیم» اثر میشل وِلبک، حزب سیاسیِ اسلام‌گرایی است که در ۲۰۲۲ در فرانسه به قدرت می‌رسد. او دربارۀ چگونگی رفتار اروپایی‌ها با مسلمانان و یا پاسخ آنها به ترورهای بنیادگرایان، حرفی نمی‌زند. او معتقد است فرانسه تصویر خویش را از دست داده است؛ و این‌ها، تنها نشانه‌های بحرانی هستند که دو قرن قبل آغاز شد.


گزارشی از سه کتاب جدید دربارۀ اسپینوزا
سه اسپینوزای معاصر
اسپینوزا از فیلسوفانی است که پس از مرگ بارها زاده شده و به ویژه در دهه‌های اخیر مکرر در قالب‌هایی تازه ظهوری دوباره یافته است. ورگافت برای مروری بر تفاسیر معاصر دربارۀ اسپینوزا سه کتاب جدید را برگزیده است که در هر یک از آن‌ها با چهره‌ای متفاوت از اسپینوزا رویارو هستیم و پاسخ‌های متفاوتی را در خصوص سیاست از او می‌شنویم.

تاریخچهٔ آمازون (۵)
آمازون؛ رقیبی برای هالیوود
پس از کتاب این‌بار نوبت سینما بود. آمازون هم‌زمان با پروژۀ کیندل، تلاش کرد فروشگاهی برای پخش موسیقی و ویدئو راه‌اندازی کند. استودیوهای آمازون این‌دفعه تلاش می‌کردند هالیوود را کنار بزنند.


علم کمیابی
فقر احمق می‌کند!
پروفسور «سندیل مولایناتان» استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد و «الدار شفیر» استاد روانشناسی دانشگاه تاد در کتابی با عنوان «کمیابی» این طرز فکر قدیمی را تغییر داده‌اند که افراد فقیر به این خاطر فقیر هستند که تصمیمات بدی می‌گیرند. در واقع افراد به این خاطر تصمیمات بدی می‌گیرند که فقیر هستند.

دربارۀ نسبت روایی
تکنولوژی به منزلۀ مفهوم
فلسفهٔ لایتر