فلسفهٔ حقوق
واقع‌گرایی حقوقی آمریکایی
«واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» جنبشی روشنفکری است که اوایل قرن نوزدهم توسط اساتید حقوق دانشگاه و وکلا بنیان نهاده شد. بحث اصلی واقع‌گرایان پاسخ به این سوال است که قاضی در استنباط احکام تحت تاثیر واقعیت امور است یا قواعد حقوقی؟ برایان لیتر، استاد حقوق دانشگاه شیکاگو، «واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» را بررسی می‌کند.


رسانه‌های اجتماعی
شباهت بچه‌پولدارهای اینستاگرام با نقاشی‌های اشراف‌زادگان
قدرت چشم‌انداز و چشم‌انداز قدرت در ولخرجی‌های متظاهرانۀ جدید
به رخ کشیدن ثروت با تصویر موضوعی مربوط به اینستاگرام نیست، حتی در نقاشی‌های قدیمی نیز می‌توان نمونه‌هایی از آن را یافت. اما پس از آن که رسانه‌‌ها به‌رخ‌کشیدنِ ثروت را با خشم و حسد نشان دادند پیوند ولخرجی متظاهرانه و رسانه‌های اجتماعی به بار نشست و حتی نسخه‌های محلی آن مانند بچه‌پولدارهای تهران شکوفا شدند.

فوکوپژوهی
آزادی از نگاه فوکو
گفتگوی ریچارد مارشال با یوهانا اوکسالا
«یوهانا اوکسالا» فیلسوف سیاسی و فوکوپژوه برجسته، در مصاحبه با ریچارد مارشال عنوان می‌کند به جای بحث‌های بیهوده دربارهٔ فلسفهٔ تحلیلی و فلسفهٔ قاره‌ای باید وقت خود را صرف فهم اندیشه‌های فوکو، آزادی، عقلانیت نولیبرال و معنویت سیاسی کنیم.


تاریخ سرمایه‌داری
چه چیز موجب سرمایه‌داری شد؟
بررسی سه کتاب دربارۀ منشاء سرمایه‌داری؛ «تاریخ سرمایه‌داری کمبریج»، «اقتصاد متأثر از روشنگری» و «امپراتوری پنبه»
هیچ موضوعی مانند سرمایه‌داری، نقطۀ تلاقی سه حوزۀ عمدۀ ‌زندگی روزمرۀ بشر یعنی سیاست و اجتماع و اقتصاد نیست. نگاه‌های متفاوت تاریخی به پیدایش سرمایه‌داری، واکنش‌های مختلفی برانگیخته است. طرفدارانش می‌گویند سرمایه‌داری یعنی آزادی، و مارکسیست‌ها از آن با نام استیلا یاد می‌کنند. هر طور که به موضوع نگاه کنیم سیر تاریخی این پدیده، مشترک است: منشاء سرمایه‌داری اروپا است. اما آیا ظهور سرمایه داری در اروپا از ویژگی‌های فردی اروپایی‌ها حکایت دارد یا ناشی از تلاقی تصادفیِ دولت‌های کارآمد و نفع‌شخصی خیرخواهانه است؟ جرمی آدلمن، استاد دپارتمان تاریخ دانشگاه پرینستون، تاریخچۀ سرمایه‌داری را بررسی می‌کند.


پایان عصر کتاب
آنچه عموم می‌خواهند را به مردم ندهید
با وجود بحران‌ کتاب‌‌خوانی، آیا تبلیغ میان صفحات کتاب‌ها می‌تواند پاسخی مناسب باشد؟
کتاب‌ها خوانده می‌شدند چون انسان‌ها کنجکاوند. مردم همچنان کنجکاوند اما امروزه کتاب‌ باید با رسانه‌هایی وسوسه‌انگیزتر رقابت کند. کنجکاوی انسان امری ذاتی است اما پرداخت پول برای یک کالا چنین نیست. آیا عاقلانه است که با تبلیغات در کتاب‌ها‌ دسترسی به آن را بیشتر کنیم؟‌ آیا کتاب هم به همان مسیر صنعت سرگرمی ‌می‌رود؟

سبک زندگی
زندگی در عصر حاکمیت الگوریتم‌ها
بررسی کتاب «فرمول: چگونه الگوریتم‌ها تمامی مسائل ما را حل می‌کنند» نوشتۀ لوک دورمل
امروزه شاهد افزایش نقش الگوریتم‌ها در زندگی روزمره هستیم طوری که حتی روابط اجتماعی نیز از سوی الگوریتم‌ها تعیین می‌شود. در حالیکه مفهوم «فرد مستقل و مختار» ایدۀ اصلی عصر روشنگری به شمار می‌رفت با جایگزینی الگوریتمی «مسالۀ خود» به چالش کشیده شده است.

دانشمندان واقعاً چه‌کار می‌کنند؟
عموم مردم نسبت به تحقیقات علمی چه واکنشی نشان می‌دهند؟
تحقیقات نشان می‌دهد یک‌چهارم آمریکایی‌ها نمی‌دانند زمین به دور خورشید می‌چرخد یا بالعکس. این نکته زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم سهم این کشور در انجام تحقیقات علمی از هر کشور دیگری بیشتر است. مردم از علم و یافته‌هایش چه می‌دانند؟ چگونه می‌توانیم فهم‌مان از سازوکارهای علم را افزایش دهیم؟ پریاموادا ناتاراجان، استاد فیزیک و اخترشناسی دانشگاه ییل، تلاش می‌کند با بررسی سه کتاب در این زمینه، پاسخی برای این سوال‌ها پیدا کند.

فلسفهٔ حقوق
فلسفهٔ حقوق از افلاطون تا هگل
بررسی کتاب «فلسفه حقوق از افلاطون تا هگل» نوشتهٔ هانتینگتون کرنز
اولین هدف فلسفهٔ حقوق گردآوری نظام‌مند راهکارهای فلسفی قابل اعمال در نظم حقوقی است. فلسفهٔ حقوق همچنین تلاش می‌کند تا اهداف نظم حقوقی را تعیین کند و به پرسش‌هایی از این دست که حقوق چیست؟ مالکیت چیست؟ پاسخ دهد. هانتینگتون کرنز، در کتاب خود آرای اندیشمندان برجسته و فلاسفهٔ سیاسی در این زمینه را بررسی می‌کند.