فراخوان

دعوت به همکاری با ترجمان

سایت ترجمان از مترجمین و علاقه‌مندان علوم‌انسانی دعوت به همکاری می‌کند.

3 بهمن 1394 ساعت 10:29

سایت ترجمان از مترجمین و علاقه‌مندان علوم‌انسانی دعوت به همکاری می‌کند. شما می‌توانید در دو بخش با ما همکاری کنید: «ترجمه» و «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی».


سایت ترجمان از مترجمین و علاقه‌مندان علوم‌انسانی دعوت به همکاری می‌کند. شما می‌توانید در دو بخش با ما همکاری کنید: «ترجمه» و «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی».

الف) ترجمه
فعالیت‌های ترجمان در دو بخش «انتشارات ترجمان علوم انسانی» و «سایت ترجمان» تعریف می‌شود. متقاضیان می‌توانند در سه زمینه به‌عنوان مترجم با ما همکاری کنند: ۱- ترجمۀ مطالب روزانۀ «سایت ترجمان»، ۲- ترجمۀ مقالات تخصصی و ۳- ترجمۀ کتاب برای «انتشارات ترجمان علوم انسانی».

سایت ترجمان، روزانه، با مطالبی متنوع از رشته‌های مختلف در قالب نوشتار، بررسی کتاب و گفت‌وگو به‌روز می‌شود. مطالب روزانۀ سایت را از میان بررسی کتاب‌ها و نوشتارهای صفحات اندیشه مجلات و سایت‌های معتبر انتخاب می‌کنیم؛ در عین‌حال، این مطالب ساختاری ژورنالیستی دارند و به موضوعات عام می‌پردازند.

مقاله‌های تخصصی به‌صورت فصلی و در قالب پرونده‌ای موضوعی تنظیم می‌شوند. مقاله‌های تخصصی، عمدتاً، ساختاری شبیه مقالات علمی-پژوهشی دارند، طولانی‌تر از یادداشت‌ها هستند و در فصلنامه‌های دانشگاهی معتبر منتشر شده‌اند. ترجمۀ این مقاله‌ها ابتدا بر روی سایت ترجمان بارگذاری می‌شوند و پس از آن، نسخۀ نهایی «مجموعه مقاله‌ها»، در قالب کتاب منتشر می‌شود. علاوه بر این‌ها، هر سال، انتشارات ترجمان علوم انسانی تعدادی کتاب نیز ترجمه و منتشر می‌کند.

تعداد مقالات تخصصیِ سایت و کتاب‌هایی که انتشارات چاپ می‌کند کمتر از مطالب عمومی سایت است. همچنین ترجمۀ مقاله‌های تخصصی و کتاب‌ها دانش، دقت و مهارت بیشتری را می‌طلبد. بنابراین، در این بخش‌ها بیشتر تمایل به همکاری با کسانی را داریم که پیش از این، به‌طور مستمر، با سایت ترجمان همکاری کرده‌اند و از این طریق با علائق و سلائق ما آشنا هستند. بنابراین، نخست، از مترجمین و علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا با «سایت ترجمان» به‌طور مستمر همکاری کنند؛ امیدواریم این همکاری به ترجمۀ مقالات تخصصی در قالب پرونده‌ها و یا ترجمۀ کتاب منجر شود.

چند نکته برای همکاری در بخش ترجمه:
۱- اکثر مطالبی که ترجمه می‌شوند مطالبی عمومی در حوزۀ علوم انسانی هستند. بنابراین، اولویت با کسانی خواهد بود که توانایی ترجمه در چندین رشته یا ترجمۀ متون بین‌رشته‌ای در حیطۀ علوم انسانی را داشته باشند. البته در سفارش ترجمه، علاقه‌مندی و تحصیلات مترجم را هم در نظر می‌گیریم. همچنین، اگر مترجمی تمایل به ترجمه در رشتۀ خاصی را داشته باشد، تعداد کمتری متن به او سفارش داده می‌شود.
۲- مترجمانی که توانایی ترجمۀ مستمر را دارا باشند (حداقل ده هزار کلمه در ماه) نسبت به کسانی که کمتر از این میزان می‌توانند ترجمه کنند اولویت دارند. سقف سفارش ترجمه به مترجم وجود ندارد، بنابراین، حداکثر میزان ترجمه‌ای که به مترجم سفارش داده می‌شود بستگی به تقاضا، توانایی و کیفیت ترجمۀ او دارد.
۳- همۀ مترجمانی که پیش از این تقاضای همکاری با سایت را داشته‌اند یا در آزمون‌های گذشته موفق نشده‌اند، می‌توانند مجدداً در این آزمون شرکت کنند.
۴- همکاری با سایت ترجمان به‌صورت دورکاری (غالباً از طریق ایمیل) است. بنابراین برای همکاری نیازی به سکونت در تهران یا حضور در دفتر سایت نیست.
۵- دربارۀ حق‌الترجمه و سایر مسائل مالی پس از آزمون با پذیرفته‌شدگان مکاتبه خواهد شد.

ب) «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی»
نزدیک به یک سال از راه‌اندازی وبلاگ «کتابخوان» می‌گذرد. کتابخوان نام وبلاگ ترجمان است که با هدف اطلاع رسانی دربارۀ کتاب‌ها و مجلات روز دنیا شروع به‌کار کرد. از آنجا که بسیاری از این مطالب، کتاب‌ها و مجلات به فارسی ترجمه نمی‌شود، ابتدا در کتابخوان به نسخه‌های زبان اصلی آنان ارجاع داده می‌شد. اما با توجه به نیاز و تقاضای روزافزون علاقه‌مندان، در دور جدید فعالیت کتابخوان، قالب‌های متنوع دیگری نیز در دستور کار ترجمان قرار گرفت. یکی از این قالب‌های جدید معرفی مختصرکتاب‌های جدید و ارائۀ گزارش و خلاصه‌نویسی از برخی مطالب مهم است. اکنون ترجمان برای گسترش کمی و کیفی فعالیت‌های وبلاگ کتابخوان از علاقه‌مندان برای «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی» دعوت به همکاری می‌کند. شیوۀ کار اینطور است که، به‌عنوان مثال، مطلبی (به زبان انگلیسی) از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه به مترجم تحویل می‌دهیم و او باید چکیده‌ای از مهم‌ترین نکات متن را با نثری روان و خوشخوان و در ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه ارائه کند.

چند نکته برای همکاری در بخش ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی:
۱- صرفاً کسانی پذیرفته خواهند شد که توانایی «ترجمه و تلخیص» در چندین رشته یا «ترجمه و تلخیص» متون بین‌رشته‌ای را داشته باشند.
۲- علاوه بر توانایی ترجمه، توانایی خلاصه‌نویسی، مهارت در روان‌نویسی و زیبانویسی نیز ملاک خواهد بود.
۳- اولویت با کسانی است که بتوانند مستمر کار کنند. (تلخیص حداقل ۸ مطلب در ماه). سقف سفارش مطلب وجود ندارد بنابراین حداکثر کاری که به مترجم سفارش داده می‌شود بستگی به تقاضا، توانایی و مهارت او دارد.
۴- همکاری با سایت ترجمان بصورت دورکاری (غالباً از طریق ایمیل) است. بنابراین برای همکاری نیازی به سکونت در تهران یا حضور در دفتر سایت نیست.
۵- این آزمون فقط در زمینۀ ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی انجام خواهد شد. لطفاً پیشنهادهایتان برای همکاری با وبلاگ در قالب‌های جدید یا الگوهای دیگر را از طریق بخش «ارتباط» به اطلاع ما برسانید.
۶- دربارۀ حق‌التحریر و سایر مسائل مالی، پس از آزمون، با پذیرفته‌شدگان مکاتبه خواهد شد.

شیوۀ درخواست همکاری:
ابتدا از قسمت بالای سایت وارد بخش «همکاری» شوید. پس از آن اطلاعات شخصی و تحصیلی‌تان را وارد کنید. سپس با دقت، قسمت مربوط به حیطۀ تخصصی، علاقه‌مندی و رزومه کاری (اگر موجود است) را پر کنید و روی گزینۀ ارسال کلیک کنید (در حال حاضر نیازی به ارسال نمونه کار نیست اما اگر سابقۀ کار ترجمه دارید حتماً در رزومۀ کاری‌تان بنویسید). اگر مایل به همکاری با وبلاگ برای «ترجمه-تلخیص و گزارش‌نویسی» هستید حتماً در قسمت علاقه‌مندی این نکته را قید کنید. پس از این، آزمونِ مختصری به ایمیل شما ارسال خواهد شد (آزمون به‌صورت خودکار ارسال نمی‌شود، بنابراین در دریافت آزمون عجله نکنید). ما برای این آزمون زمانی در نظر نگرفته‌ایم. شما می‌توانید متن آزمون را با حوصله و دقت ترجمه کنید و آن را مجدداً به ایمیل سایت ارسال کنید. فقط توجه داشته باشید که اولویت با کسانی است که زودتر اقدام می‌کنند.


کد مطلب: 7789

آدرس مطلب: http://tarjomaan.com/neveshtar/7789/

ترجمان
  http://tarjomaan.com