در جست‌وجوی آموزشِ اندیشه‌محور

نسخهٔ صوتی: زندگیِ آزمون‌زده

مدرسۀ ایدئال جایی است که در آن اجباری به شنیدن جوابی ناخواسته به سؤالی نپرسیده نباشد

aeon , 31 فروردين 1396 ساعت 11:03

مولف : جان تیلور

مترجم : علی امیــری

از کلاس‌های مدرسه کدام یک در خاطرتان باقی مانده است؟ آن‌هایی که شما را به تفکر و تبادلِ نظر فرا می‌خوانْد یا آن‌هایی که مطالبِ موردنیاز برای آزمون را به خوردتان می‌داد؟ نظامِ آموزشی در سرتاسر جهان هر روز بیشتر از اندیشیدن فاصله گرفته و به‌سوی آزمون‌محوری حرکت می‌کند. این در حالی است که، در تفکر سقراطی، آموزش با طرح سؤال آغاز می‌شود، با پرسشگری ادامه می‌یابد و به‌سوی فهمی عمیق‌تر حرکت می‌کند.


آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از جان تیلور که پیش از این با عنوانِ «زندگیِ آزمون‌زده»، منتشر شده است. نوشتار این نسخه صوتی را در اینجا بخوانید.

بیایید با هم کلاس درس ایدئالِ من را تصور کنیم. وارد که می‌شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند چیدمان کلاس است. خبری از ردیف میز و نیمکت‌ها در مقابل یک تخته‌سیاه نیست و، به‌جای آن، صندلی‌هایی راحت به‌شکل دایره‌ای بزرگ چیده شده‌اند. این چیدمان پیامی در خود دارد: اینجا فضایی برای بحث و تبادل آزادِ آراست. روی دیوار پوستری از برتراند راسل و این نقل‌قول از او وجود دارد: «اکثر مردم ترجیح می‌دهند بمیرند تا اینکه بیندیشند و اکثرشان هم می‌میرند و نمی‌اندیشند.»

فایل صوتی نوشتار «زندگیِ آزمون‌زده» را گوش کنید.


کد مطلب: 8418

آدرس مطلب: http://tarjomaan.com/sound/8418/

ترجمان
  http://tarjomaan.com