جامعۀ فرسوده

نسخهٔ صوتی: در ستایش فراغت

مروری بر کتاب «جامعۀ فرسوده» نوشتۀ بیونگ چول هان

3quarksdaily , 14 مرداد 1395 ساعت 0:57

مولف : جلیس رحمان

مترجم : علی حاتمیان

ما در زمانه‌ای از خستگی و فرسودگی زندگی می‌کنیم که با اجبار مداوم به انجام‌دادن ایجاد شده است. این یکی از مضامین اصلی کتاب «جامعۀ فرسوده» نوشتۀ فیلسوف آلمانی، «بیونگ چول هان» است. هان استاد دانشگاه هنر برلین و یکی از فیلسوفانی است که آثارش با اقبال گسترده‌ای مواجه شده است. انتشار «جامعۀ فرسوده» او رابه چهره‌ای مشهور در آلمان بدل ساخت.


آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از جلیس رحمان که پیش از این با عنوانِ «در ستایش فراغت»، منتشر شده است. نوشتار این نسخه صوتی را در اینجا بخوانید.

کتاب با دو استعاره از علم پزشکی برای توصیف قرن بیستم و بیست‌ویکم آغاز می‌شود. از دید هان قرن بیستم دوران سیستمِ ایمنی بود. در مقابل، قرن بیست‌ویکم دورانی از اختلالات روانی است. در بیماری‌های عصرِ سیستم ایمنی، تمایز روشنی میان دشمنان خارجی و خودی‌ها وجود داشت. برخلاف این بیماری‌ها، امراض روانی تشخیص موقعیت دشمن را دشوار می‌سازند. از دید هان، این چرخش طبی در بیماری‌های بشر با چرخش سیاسی در جهانِ یکپارچۀ امروز همراه است. این جهان، جایی است که در آن، تعریف «خودی» و «بیگانه» به‌نحو روزافزونی دشوار شده است.

فایل صوتی نوشتار «در ستایش فراغت» را گوش کنید.


کد مطلب: 8013

آدرس مطلب: http://tarjomaan.com/sound/8013/

ترجمان
  http://tarjomaan.com