نئولیبرالیسم چیست؟

نسخهٔ صوتی: همۀ ما نئولیبرال هستیم

نئولیبرالیسم چنان فراگیر شده است که حتی به‌ندرت وجه ایدئولوژیک آن را متوجه می‌شویم

Guardian , 20 آبان 1395 ساعت 9:17

مولف : جورج مونبیو

مترجم : محمد معماریان

نئولیبرالیسم، آن ایدئولوژی‌ای که نزدیک به نیم‌قرن بر زندگی‌هایمان سلطه داشته، برای اکثر ما هیچ مفهومی ندارد. اگر نام آن را در مکالمه‌ای بیاورید، مخاطبتان شانه‌ای بالا می‌اندازد. حتی اگر افراد این واژه را پیش‌تر شنیده باشند، تعریفش برایشان دشوار است. امروزه نئولیبرالیسم چنان فراگیر شده است که حتی به‌ندرت وجه ایدئولوژیک آن را متوجه می‌شویم. «بازار» انگار نظامی طبیعی است، مانند جاذبه، که تأثیری یکنواخت بر همۀ ما دارد. گویی از رازهای نئولیبرالیسم به‌شدت نگهبانی می‌شود.


آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از جورج مانبیو که پیش از این با عنوانِ «همۀ ما نئولیبرال هستیم»، منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را در اینجا بخوانید.

بی‌کاریِ ساختاریافته را بی‌خیال شوید: بی‌کاری‌تان به‌خاطر این است که کارآفرین نبوده‌اید. هزینه‌های سرسام‌آور خانه‌داری را بی‌خیال شوید: اگر اعتبار کارت اعتباری‌تان تمام شده است، لابد ضعیف و بی‌احتیاط بوده‌اید. بی‌خیال اینکه مدرسۀ کودکانتان زمین بازی ندارد: اگر چاق شوند، تقصیر شما است. در دنیایی که رقابت حکم‌رانی می‌کند، آنکه عقب می‌ماند، از دید دیگران و حتی خودش، بازنده حساب می‌شود. این است آن دنیایی که نئولیبرالیسم بر آن حکمرانی می‌کند.

فایل صوتی نوشتار «همۀ ما نئولیبرال هستیم» را گوش کنید.


کد مطلب: 8230

آدرس مطلب: http://tarjomaan.com/sound/8230/

ترجمان
  http://tarjomaan.com