ترجمۀ مقاله

داستان و عدالت

5 ارديبهشت 1392 ساعت 6:55

دلیل مهم موفقیت متون داستانی جوامع غربی از قرن هیجدهم و نیروی کاملی که این متون با ورود رمان پیدا کردند عبارت است از توانایی داستان در توأمان کردن عدالت اجتماعی نمادین و «عدالت فردی».


نویسندۀ وینفرد فلاک
ترجمۀ روح الله عبدالملکی


چکیده:
متن زیر بخشی از مقالۀ وینفرد فلاک با عنوان «داستان و عدالت» است که فصلنامهٔ تاریخ ادبی جدید در زمستان سال ۲۰۰۳ در صفحات ۱۹ تا ۴۲ آن را منتشر کرد. این مقاله از هفت بخش تشکیل شده است که متن حاضر پس از ترجمه­‌ٔ مختصری از مقدمهٔ مقاله­ٔ اصلی قسمت اعظم بخش سوم را در پیش روی خوانندگان قرار می‌دهد.

دلیل مهم موفقیت متون داستانی جوامع غربی از قرن هیجدهم و نیروی کاملی که این متون با ورود رمان پیدا کردند عبارت است از توانایی داستان در توامان کردن عدالت اجتماعی نمادین و آنچه که «عدالت فردی» می‌نامم. عدالت فردی حالتی از بازپیکربندی واقعیت است که از انتظارات شخص و ادراک وی از خویشتن بر می‌آید بنابراین، فکر می‌کنم که این ارتباط موفق بتواند عطش فزاینده برای متون داستانی در غرب را توجیه کند. همچنین این حقیقت مشهود است که با در نظر گرفتن تعریف «داستان»، علی رغم «جعل» و «دروغ» بودن محض محتواهای آن، جریان کنونی مطالعات ادبی و فرهنگی ادعاهای خود درمورد عدالت اجتماعی را با ارجاع به متون داستانی اثبات می‌کنند.

بسیاری از منتقدان این ادعا را می‌پذیرند که داستان معنای ویژهٔ فرهنگی را از این حقیقت استخراج می‌کند که اغلب توصیف‌گر تقاضای یک فرد برای عدالت است. داستان مایکل کولاس از هنریش ون کلیست یا داستان یک تراژدی آمریکایی از تئودور درسر مثالی برای این امر می‌باشد.

این مقاله ترجمه‌ای است از:

Fluck, Winfried. "Fiction and justice." New Literary History 34.1 (2003): 19-42

+ متن کامل مقاله را با زیرنویس‌ها و پی‌نوشت‌ها در قالب pdf می‌توانید از قسمت «ضمیمه» در بالای صفحه دانلود کنید.


کد مطلب: 704

آدرس مطلب: http://tarjomaan.com/article/704/

ترجمان
  http://tarjomaan.com