محمدرضا قائمی‌نیک
نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
دربارهٔ «شکل‌گیری علم اسلامی»
۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰

دربارهٔ «شکل‌گیری علم اسلامی»

معمولاً رابطۀ علم و دین را با «الگوی دو عنصری» تحلیل می‌کنند. در این الگو علم و دین را دو عنصر متمایز از هم در نظر می‌گیرند. مظفر اقبال معتقد است این الگو از رابطۀ میان علم و مسیحیت برخاسته و به اشتباه به تمامیِ ادیان بسط یافته است. بسیاری از آثاری که دربارۀ تاریخ علم یا تاریخ رابطۀ علم و دین نوشته ...

 
چرا اسرائیل چیزی جز زور نمی‌فهمد؟
۱۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۱

چرا اسرائیل چیزی جز زور نمی‌فهمد؟

در این یادداشت با استناد به مصاحبۀ اشلومو سند، استاد دانشگاه تل آویو، پیامدهای برگزاری رفراندوم سراسری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین برای رژیم اسرائیل و علت مخالفت با برگزاری این رفراندوم را بررسی کرده‌ایم.

 
تأملی در شرایط امکان ترجمه
۳۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶

تأملی در شرایط امکان ترجمه

«ترجمه» فرایند انتقال معنا از متنی به متنی دیگر است. این یادداشت می‌خواهد به این پرسش بپردازد که در فرایند ترجمه، معنا چگونه و تا چه اندازه منتقل می‌شود؟

 
مقدمه پروندۀ الهیات اجتماعی
۲۶ تير ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۰۰

مقدمه پروندۀ الهیات اجتماعی

طرح الاهیات اجتماعی در جامعۀ فکری ایران، هرچند به‌صورت مختصر، می‌تواند پرتوی جدید بر فهم ما از علوم اجتماعی غرب و بالاخص نظریات جامعه‌شناختی بیفکند.

 
نقد ایدۀ ترقی: اشاره به یک معضلۀ منطقی
۲۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۷

نقد ایدۀ ترقی: اشاره به یک معضلۀ منطقی

سکۀ اندیشۀ ترقی، بار‌ها از بدو تولد تا تکاملش، در غرب و جوامع غیر‌غربی، از رونق افتاده است. این یادداشت فراز و فرود نظریۀ ترقی را بررسی می‌کند.

 
معنا در تاریخ
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۵۱

معنا در تاریخ

کارل لویت، با بررسی اندیشه‌های مارکس، هگل و ... ایدۀ ترقی و فلسفۀ تاریخ را زیرکانه نقد می‌کند. لویت معتقد است رسیدن به فلسفۀ تاریخ امری غیرممکن است. او در مقابل فلسفۀ تاریخ، الهیات تاریخ یعنی پیش‌فرض‌های عقیدتی برای فهم تاریخ را مطرح می‌کند.