نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
۱۲
جان میلبنک اندیشۀ اجتماعی مدرن را بازنگری می‌کند
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۳

جان میلبنک اندیشۀ اجتماعی مدرن را بازنگری می‌کند

جان میلبنک در کتاب «الهیات و نظریۀ اجتماعی؛ فراسوی خرد سکولار»، به شیوه‌ای استادانه‌ گسترش اندیشۀ اجتماعی مدرن را بازنگری کرده است. دیدگاه او، مبتنی بر یک بازبینی جامع از نظریۀ اجتماعی است که در گذشته، با ماکیاوللی و هابز آغاز شده و در روزگار معاصر، از طریق کسانی چون رابرت بلا و پیتر برگر گسترش یافته ...

 
نظام‌های فکری در طول تاریخ چگونه شکل گرفته‌اند؟
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۰۹

نظام‌های فکری در طول تاریخ چگونه شکل گرفته‌اند؟

«تاریخ اندیشه» عنوان نظامی از مطالعات علمی است که آرتور لاوجوی، مورخ و فیلسوف مشهور امریکایی،تأسیس کرده است. درحقیقت تاریخ اندیشه‌ها در پی کشف نیمهٔ ناپیدای کوه یخ نظام‌های اندیشگی و تشخیص واحدهای تشکیل‌دهندهٔ آن است. لاوجوی بر آن است که گونه‌گونی نظام‌های فکری و فلسفی، عمدتاً ناشی از نحوهٔ آرایش و ...

 
مراقبۀ یک مؤمن نوین
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۲۳

مراقبۀ یک مؤمن نوین

«ژرفای روشن من؛ مراقبۀ یک مؤمن نوین» داستان زندگی کریستین ویمن، شاعر امریکایی و سردبیر مجلۀ پوئتری است. او تلاش می‌کند صدای مذهب را بار دیگر به گوش مخاطبان امریکایی خود برساند و تجربۀ عشق به خدا را برای آنان بازگو کند.

 
آیا جنگ پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است؟
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۷

آیا جنگ پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است؟

اندیشۀ ما برساختۀ ایده‌هایمان درباب چگونگی رفتار با دیگران، وضعیت اخلاقی و نحوۀ رابطه‌مان با دیگران است. این ایده‌ها را اغلب از نسل پیشینِ خود اخذ می‌کنیم؛ بی‌اینکه آن‌ها را بازبینی کرده و درباره‌شان تأمل کنیم. ایده‌هایی که ما را به رفتن به جنگ ترغیب می‌کنند نیز از همین نوع‌اند.

 
نقد جرالد کوهن به نظریهٔ عدالت جان رالز
۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۵۸

نقد جرالد کوهن به نظریهٔ عدالت جان رالز

کوهن مباحث زیادی در دفاع از سوسیالیسم دارد که در آن‌ها دیدگاه‌های خود را با دیدگاه‌های رابرت نوزیک و جان رالز مقایسه می‌کند. او ادعا می‌کند با ساختاری که رالز مطرح می‌کند، حتی نمی‌توان عدالت را از سایر ارزش‌ها یا از قوانین اجتماعی تمیز داد و حذف این تعلیقات، عدالت را هرچه‌بیشتر به برابری نزدیک خواهد ...

 
مسائل بنیادین فلسفۀ سیاسی معاصر
۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۵۰

مسائل بنیادین فلسفۀ سیاسی معاصر

دو استاد اُپن یونیورسیتی انگلیس در کتاب‌شان تلاش کرده‌اند در جنبش‌های اصلی ایجادشده در حوزۀ فلسفۀ سیاسی دو دهۀ اخیر کنکاش کنند. ماتراورز و پایک در انجام این مهم از مقالات متفکرانی همچون جرالد کوهن، جان رالز، استیون لاکس، یون الستر، رابرت نوزیک، اندرو لوین و... استفاده کرده‌اند.

 
جنبش ادبی بوم  در ایالات متحده
۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۲۴

جنبش ادبی بوم در ایالات متحده

در میانۀ سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰، سیاست‌های دوران جنگ سرد کمک شایان‌توجهی به انتشار آثار نویسندگان امریکای لاتین در ایالات متحده کرد. دبورا کوهن با ارائۀ مستنداتی بیان می‌کند که چگونه دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی توانستند با تلاش‌های خود ادبیات امریکای لاتین را به مخاطب امریکایی معرفی کنند.

 
آزادی و برابری از نگاه جرالد کوهن
۳۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۰

آزادی و برابری از نگاه جرالد کوهن

«عدالت برابری‌طلبانه» عنوان مجموعه مقالاتی است که جرالد کوهن، فیلسوف سیاسی مارکسیست، قصد داشت قبل از مرگش آنها را در قالب یک کتاب منتشر کند. موضوع اصلی این مجموعه به‌طور کلی تساوی‌گراییِ مکتب لاک است. او در این مجموعه تلاش می‌کند به تفصیل مباحث محوری مربوط به آزادی و برابری را بررسی کند.

 
جرج واشینگتنِ امریکای جنوبی
۲۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۲

جرج واشینگتنِ امریکای جنوبی

سیمون بولیوار رهبر انقلاب‌های امریکای لاتین بر ضد استعمار اسپانیا را «جرج واشینگتنِ امریکای لاتین» خوانده‌اند؛ هرچند دیدگاه بولیوار دربارۀ نژاد و برده‌داری برتر از نگاه جرج واشینگتن بود. ماری آرانا در کتاب خود زندگی بولیوار را بررسی کرده است.

 
آیا اسلام با علم مدرن سازگار است؟
۵ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۷

آیا اسلام با علم مدرن سازگار است؟

دو قرن پیش علم و تکنولوژی مدرن اولین تأثیرش را بر دنیای اسلام گذاشت. با افزایش چالش‌ها در زندگی و تفکر مسلمانان با این پدیده‌های نوظهور، بحث و مناظره میان مسلمانان برای یافتن مناسب‌ترین پاسخ به این دغدغه‌ها به وجود آمد. این بحث‌ها به پدیدآمدن مواضع فلسفی گوناگون دربارۀ نسبت اسلام و علم و تکنولوژی مدرن ...

 
حقوق و اخلاق
۱۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۴

حقوق و اخلاق

«مسایل بنیادین حقوق» مجموعه‌ای از مقالات است که بامحوری مشترک حول مسایل بنیادین مربوط به اخلاق و حقوق و ارتباط میان این دو نگاشته شده‌اند. در هر مقاله مرتبط با موضوع نویسنده مباحثی را طرح می‌کند که در خلال همگی آن‌ها گرایش وی به نزدیک ساختن اخلاق و حقوق یا توجه به اخلاق در اعمال حقوق آشکار است.

 
کارل اشمیت
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۴۲

سیاست و نظریه از نگاه کارل اشمیت

پل ادوارد گوتفریت معتقد است در اروپای غربی و بعد از آن در ابعاد خفیف‌تر در امریکای شمالی با «بازسازی اشمیتی» مواجهیم. ازاین‌رو گوتفریت به‌دنبال واردکردن رویکردهای خاص اشمیت به زبان خاص گفتمان سیاسی و فلسفی مدرن امریکا است. گوتفریت کتاب را با مهم‌ترین انتقادات واردشده به نظریات اشمیت در جهان مابعد جنگ ...

 
شرق‌شناسان جدید دربارۀ اسلام چه می‌گویند؟
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۹

شرق‌شناسان جدید دربارۀ اسلام چه می‌گویند؟

به‌عقیدۀ آلموند آنچه نویسندگانی همچون نیچه، فوکو و... را به هم شبیه می‌کند، تلاش آن‌ها برای نقد مدرنیته و غرب، با استفادۀ ابزاری از اسلام و تمدن اسلامی است. او معتقد است خوانش متون پُست‌مدرن دربارۀ اسلام بیشترْ ما را با ماهیت پُست‌مدرنیسم آشنا می‌کند تا خود اسلام.

 
۱۲