حسین خدادادی
نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
زندگانیِ بی‌همتا ولی نادلخواهِ ژیل دلوز
۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۷

زندگانیِ بی‌همتا ولی نادلخواهِ ژیل دلوز

ژیل دلوز از پنجرۀ آپارتمانش بیرون پرید تا رنج بیماری وخیم ریه‌اش را پایان دهد. بنابراین دلوز هم خودکشی کرد و هم به مرگ طبیعی مرد. او قبل از مرگ، مقاله‌ای نوشته بود که بعد‌ها بسیار جنجالی شد. در این مقاله، از زندگیِ ناب سخن گفته بود. زندگیِ ناب درست در لحظۀ جان‌کندن.

 
ژیل دلوز: مهم «شدنِ انقلابی» است
۱۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۹

ژیل دلوز: مهم «شدنِ انقلابی» است

شرم‌آور است که انسان‌هایی نازیست می‌شوند؛ و شرم‌آور است که نمی‌توانیم و نمی‌دانیم چگونه باید متوقفش کنیم. می‌توانیم در شرایط واقعاً پیش پا افتاده نیز از انسان‌بودن خود شرم داشته باشیم: در برابر تخریب فاجعه‌بار اندیشه، در برابر سرگرمی، در برابر سخنرانی‌های سیاست‌مدارن و در برابر شایعه‌پراکنی‌های «آدم‌های ...

 
آیا فیلسوفی بورژوا هستید یا هیچ‌وقت چنین بوده‌اید؟
۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۰

آیا فیلسوفی بورژوا هستید یا هیچ‌وقت چنین بوده‌اید؟

مایکل وین می‌گوید اگر کانت را همچون نظامِ فلسفیِ ایستایی قرائت کنید، معلوم می‌شود فیلسوفی «بورژوا» هستید. او به سهمِ خود می‌کوشد با تفسیری متفاوت از پروژۀ زیبایی‌شناسانۀ کانت، فهمی ضدبورژوایی از این فیلسوف را بپروراند و با مثال‌های از فیلم‌های هالیوودی کارایی این فهم را نشان دهد.

 
نمایی از فیلم زندگی‌نامهٔ آیشمن محصول سال ۲۰۰۷.
۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۸

چرا بعد از پنجاه سال، «آیشمن در اورشلیم» همچنان مناقشه‌برانگیز باقی‌مانده است؟

در این یادداشت دو نویسنده، آدام کیرش و ریوکا گالچن، توضیح می‌دهند که چرا بعد از پنجاه سال، همچنان کتابِ پرسروصدایِ آرنت، «آیشمن در اورشلیم» موضوع بحث و گفتگو باقی مانده. کتابی که دربارۀ دادگاه آدولف آیشمن نوشته شده بود، کسی که به خاطرِ سهم‌داشتن در قتلِ هزاران یهودی به خود مباهات می‌کرد.

 
حرفۀ خبرنگار؛ آرنت در دادگاهِ آیشمن
۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۱

حرفۀ خبرنگار؛ آرنت در دادگاهِ آیشمن

در سال ۱۹۶۱، مجلۀ نیویورکر هانا آرنت را مأمورِ تهیۀ گزارشی از دادگاهِ آدولف آیشمن، از بدنام‌ترین همکارانِ هیتلر کرد. آرنت دربارۀ این دادگاه پنج مقاله نوشت. این مقاله‌ها چنان جنجالی به‌پا کرد که هیچکس انتظار آن را نداشت. داستانِ نوشته شدنِ این مقاله‌ها، اخیراً به فیلم تبدیل شده است.

 
نمایی از فیلم بعد از ظهر سگی
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۶

بعدظهر سگی: اختلال استرسی پس از حادثه

آیا با اخلاق عرفی می‌توان «اختلال استرسی پس از حادثه» که اصطلاحی برای شناسایی پیامدهای روان‌شناختی ناشی از جنگ است را فهمید؟ آیا پدیده‌ای به نام «جنگ مشروع» وجود دارد؟ نظریۀ جنگ مشروع و علم اخلاق غربی چه ارتباطی با هم دارند؟