نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
جرج واشینگتنِ امریکای جنوبی
۲۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۲

جرج واشینگتنِ امریکای جنوبی

سیمون بولیوار رهبر انقلاب‌های امریکای لاتین بر ضد استعمار اسپانیا را «جرج واشینگتنِ امریکای لاتین» خوانده‌اند؛ هرچند دیدگاه بولیوار دربارۀ نژاد و برده‌داری برتر از نگاه جرج واشینگتن بود. ماری آرانا در کتاب خود زندگی بولیوار را بررسی کرده است.

 
آیا اسلام با علم مدرن سازگار است؟
۵ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۷

آیا اسلام با علم مدرن سازگار است؟

دو قرن پیش علم و تکنولوژی مدرن اولین تأثیرش را بر دنیای اسلام گذاشت. با افزایش چالش‌ها در زندگی و تفکر مسلمانان با این پدیده‌های نوظهور، بحث و مناظره میان مسلمانان برای یافتن مناسب‌ترین پاسخ به این دغدغه‌ها به وجود آمد. این بحث‌ها به پدیدآمدن مواضع فلسفی گوناگون دربارۀ نسبت اسلام و علم و تکنولوژی مدرن ...

 
حقوق و اخلاق
۱۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۴

حقوق و اخلاق

«مسایل بنیادین حقوق» مجموعه‌ای از مقالات است که بامحوری مشترک حول مسایل بنیادین مربوط به اخلاق و حقوق و ارتباط میان این دو نگاشته شده‌اند. در هر مقاله مرتبط با موضوع نویسنده مباحثی را طرح می‌کند که در خلال همگی آن‌ها گرایش وی به نزدیک ساختن اخلاق و حقوق یا توجه به اخلاق در اعمال حقوق آشکار است.

 
معنا در تاریخ
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۵۱

معنا در تاریخ

کارل لویت، با بررسی اندیشه‌های مارکس، هگل و ... ایدۀ ترقی و فلسفۀ تاریخ را زیرکانه نقد می‌کند. لویت معتقد است رسیدن به فلسفۀ تاریخ امری غیرممکن است. او در مقابل فلسفۀ تاریخ، الهیات تاریخ یعنی پیش‌فرض‌های عقیدتی برای فهم تاریخ را مطرح می‌کند.

 
کارل اشمیت
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۴۲

سیاست و نظریه از نگاه کارل اشمیت

پل ادوارد گوتفریت معتقد است در اروپای غربی و بعد از آن در ابعاد خفیف‌تر در امریکای شمالی با «بازسازی اشمیتی» مواجهیم. ازاین‌رو گوتفریت به‌دنبال واردکردن رویکردهای خاص اشمیت به زبان خاص گفتمان سیاسی و فلسفی مدرن امریکا است. گوتفریت کتاب را با مهم‌ترین انتقادات واردشده به نظریات اشمیت در جهان مابعد جنگ ...

 
شرق‌شناسان جدید دربارۀ اسلام چه می‌گویند؟
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۹

شرق‌شناسان جدید دربارۀ اسلام چه می‌گویند؟

به‌عقیدۀ آلموند آنچه نویسندگانی همچون نیچه، فوکو و... را به هم شبیه می‌کند، تلاش آن‌ها برای نقد مدرنیته و غرب، با استفادۀ ابزاری از اسلام و تمدن اسلامی است. او معتقد است خوانش متون پُست‌مدرن دربارۀ اسلام بیشترْ ما را با ماهیت پُست‌مدرنیسم آشنا می‌کند تا خود اسلام.