نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
اخلاقيات باور: خويشتن‌داری باورمحور و فضيلت عقلی
۱۳ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۵۷

اخلاقيات باور: خويشتن‌داری باورمحور و فضيلت عقلی

آیا ما می‌توانیم آنچه بدان باور داریم را کنترل کنیم؟ آیا چنین کنترلی به معنای آن است که ما در برابر آنچه به آن باور داریم، مسئولیم؟ آیا می‌توان کسی را به خاطر باورهایش، خطار کار دانست؟ بله.

 
روش‌شناسی فلسفۀ حقوق
۱۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۰۲

روش‌شناسی فلسفۀ حقوق

فلسفۀ حقوق، تحت سیطرۀ نوشتۀ هارت تحت عنوان «مفهوم حقوق» قرار داشته است. این مقاله درصدد است تا با بررسی روش‌شناسی فلسفه حقوق هارت، در نقاط ضعف و قوت روش‌شناسی فلسفه حقوق در قرن اخیر مداقه کند.

 
تفکر انتقادی، پست‌مدرنیسم و ارزیابی عقلانی
۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۱۰

تفکر انتقادی، پست‌مدرنیسم و ارزیابی عقلانی

در این مقاله، ابتدا نشان می‌دهم که چگونه می‌توان نقدهای پست‌مدرن از عقلانیت عصر روشنگری را بر تفکر انتقادی هم وارد کرد. سپس به‌نفع این ادعا استدلال خواهم کرد که برای بحث عقلانی دربارۀ هر موضوعی باید اصول خاصی از عقلانیت را مفروض بگیریم. در آخر نشان می‌دهم که چطور این اصول می‌توانند برای نقد ادعاهای ...

 
مسلمانان و رسانه‌ها: برداشت‌ها، مشارکت، و تغییر
۲۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۰۹

مسلمانان و رسانه‌ها: برداشت‌ها، مشارکت، و تغییر

پوشش رسانه­ای چگونه در دهه­های گذشته مسلمانان را متحول کرده است؟ چه تاثیری بر زندگی آنها داشته است؟ فن­آوری­های رسانه‌ای جدید چگونه حرکت پویای مسلمانان و رسانه­ها را تغییر می­دهند؟ اینها از جمله سوالات نویسنده در این مقاله است.

 
پسامدرنیسم و عقلانیت
۲۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۹

پسامدرنیسم و عقلانیت

نویسنده: رودلف گاشه مترجم: نوشین شاهندهرودولف گاشه، در این مقاله در صدد بررسی نسبت میان پست‌مدرنیسم و عقلانیت است و با به چالش کشیدن دیدگاه های هابرماس در این خصوص، بار دیگر این سوال را به پیش می کشد که آیا پست‌مدرنیسم و عقلانیت، قیاس ناپذیرند؟ مدرنیته و عقلانیت، به لحاظ مفهومی، به ناگزیر ...

 
عدالت ادبی؟ اشعاری از  بازداشتگاه گوانتانامو
۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۰۵

عدالت ادبی؟ اشعاری از بازداشتگاه گوانتانامو

این مقاله، ابتدا با رویکردی انتقادی مفهوم «الگوی» پاسخ‌های «حقوقی» در زمینه حوادث پس از 11 سپتامبر را بررسی می‌کند و در گام دوم سودمندی مفهوم «عدالت ادبی» دربارۀ اشعار سانسور شده در بازداشت‌گاه گوانتانامو را نمایان می‌سازد.

 
نقش الهیّات در استدلال تکاملی حاضر
۱۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۴۲

نقش الهیّات در استدلال تکاملی حاضر

اگر علم در جستجوی حقیقت باشد باید به تئولوژی بپردازد؛ الهیّات نیز باید باالگوهای تجربۀ علمی مواجه شود. این مقاله میخواهد نشان دهد که چه آسان می‌توان هم در الهیّات و هم در علم به خطا رفت.

 
اندیشۀ کی‌یرکگور دربارۀ عقلانیت
۹ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۰۴

اندیشۀ کی‌یرکگور دربارۀ عقلانیت

مریلین گای پیتی در این مقاله، دیدگاه کی‌یرکگور دربارۀ ماهیتِ عقلانیتِ بشری را بررسی می‌کند. در این جستار، بحث نویسنده منحصر است به رابطۀ میان تفاسیرِ رقیب از هستیِ انسانی.

 
نگاهی به پروژه دکتر طه عبدالرحمن
۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۵

نگاهی به پروژه دکتر طه عبدالرحمن

أرحیلی، بحث از پروژۀ فلسفی طه عبدالرحمان را پیش می‌کشد که در دهه هشتاد در مغرب ظهور کرد. در این دهه، مدرنیته در حال تفوق بر جهان اسلام بود و گرایش به وابستگی در مسلمانان رسوخ کرده بود.

 
کودکان ما به کجا می‌روند؟
۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۶

کودکان ما به کجا می‌روند؟

از آنجا که در عصر مصرف‌گرایی بسیاری از اسباب‌بازی‌ها تبدیل به نماد شده‌اند، این مقاله بر آن است تا ساختارهای معنایِ نهان گفتمان بصری آگهی‌های تجاری عروسک‌های مد را آشکار سازد.

 
سخنی در باب ماهیت و نقش صورت‌گرایی در اقتصاد
۲۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۴۴

سخنی در باب ماهیت و نقش صورت‌گرایی در اقتصاد

چندی پیش، ترجمۀ مقالۀ «نگاهی بر مشکل فرمالیسم» از جفری هاجسون، منتشر شد. لاوسون در این مقاله، به تفصیل به انتقادات او از خودش پاسخ می دهد. او بر خلاف هاجسون معتقد است فرمالیسم فوایدی برای اقتصاد دارد.

 
آزادی عقلانی
۲۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۲۴

آزادی عقلانی

نویسنده: لرد نورث بورن  مترجم: محمد حقانی فضلاين ايده در دنیای امروز غرب رشد يافته است كه فقط رويكرد علمی را می‌توان عقلی دانست، در حالی كه درباره رويكرد دين نمی‌توان چنين گفت؛ و از اين رو، دين گرايش دارد كه مانع عقلانيت شود. معنای امروزی اصطلاحِ «آزادی فكری» را می‌...

 
فلسفۀ دین
۲۱ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۲۸

فلسفۀ دین

پیتر وردی در این مقاله می کوشد تا با ترسیم خطوط تمایز فلسفۀ دین از دیگر رشته های نزدیک به آن، و طرح اهم موضوعات این شاخۀ فلسفی، کلیات این حوزۀ پژوهشی را شرح دهد.

 
جایگاه عقل در فلسفۀ هندو
۱۹ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۲۳

جایگاه عقل در فلسفۀ هندو

سیسیر کومار مایترا معتقد است تقدیس عقل هرگز در فلسفۀ هندو برجسته نبوده است؛ اما نمی‌توان گفت فلسفۀ هندو فلسفه نیست، بلکه عرفان است، چرا که برخی از بزرگ‌ترین نظام‌های فلسفی در مغرب‌زمین نیز دست‌کم در کشف والاترین اصلشان، استفاده از عقل را کنار گذاشته‌اند.

 
عقل در تفکر اسلامی
۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۲

عقل در تفکر اسلامی

نویسنده: کریم داگلاس کرو / مترجم: حمید حسنیدر این مقاله، کریم داگلاس کرو، به توضیحی دربارۀ مفهوم پیچیده و چند لایۀ «عقل» در تفکر اسلامی می پردازد. او معتقد است عقل، یکی از شش مفهوم کلیدی در اندیشۀ اسلامی است. اشاره: نکتۀ مهم دربارۀ نویسندۀ مقاله این است که عقلانیت مد نظر ایشان، یک عقلانیت ...

 
تصویرگری جنگ عراق: برساخت تصویر جنگ در مطبوعات بریتانیا و آمریکا
۱۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۵۸

تصویرگری جنگ عراق: برساخت تصویر جنگ در مطبوعات بریتانیا و آمریکا

این پژوهش گزارشی است از یافته‌های یک تحلیل محتوای تصویری از مجموع ۱۳۰۵ عکس مرتبط با جنگ عراق که در روزنامه‌های نیویورک‌تایمز و گاردین منتشر شده‌اند.

 
فهم شرق شناسی: ساخت «دیگری»
۱۲ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۷

فهم شرق شناسی: ساخت «دیگری»

روابط در حال تغییر کشورهای شرق و غرب، ایجاب می­کند در مفهوم شرق­شناسی بازنگری كنيم. مقاله حاضر با كاربست تعریف اولیه ادوراد سعید، اصطلاح شرق­شناسی را بررسی می­کند.

 
متافیزیک شرقی
۱۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۱۸

متافیزیک شرقی

در وضعیتِ عقلانیِ حاضر در دنیای غرب، متافیزیک، فراموش‌ شده، کاملاً مغفول و تقریباً از دست ‌رفته است؛ درحالی‌که در شرق همچنان به‌عنوان معرفتی حقیقی تلقی می‌شود. بنابراین اگر کسی درپی کشف معنای راستین متافیزیک است، باید نظر به شرق داشته باشد یا حتی اگر کسی درپی بازیابی برخی سنت‌های متافیزیکیِ سابقاً موجود ...

 
پدیدارشناسی دین
۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۰

پدیدارشناسی دین

اریک شارپ، در این مقاله به توضیح مفصل پدیدارشناسی دین به عنوان یک رویکرد علمی در مطالعۀ دین و چند و چون پیدایش و متفکران اصلی آن می‌پردازد.

 
«عقلانیت» و «عقلانیت‏‌ها» در قالب مباحثۀ مدرنیسم و پست مدرنیسم
۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۳

«عقلانیت» و «عقلانیت‏‌ها» در قالب مباحثۀ مدرنیسم و پست مدرنیسم

واژگان هم مانند رفتارها می‌توانند موضوع داوری ارزشی باشند. یوانا کوچوردی در این مقاله تلاش می‌کند این موضوع را در چهارچوب منطقی‌شان، یعنی مباحثۀ مدرنیسم و پست‌مدرنیسم بررسی کند.