نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
به چالش‌کشیدن الیگارشی
۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۲

به چالش‌کشیدن الیگارشی

در ۱۹۹۱، رابرت رایش، کتاب مهم و پیشگامانۀ خود، کارِ ملت‌ها، را منتشر کرد. رایش در آنجا، نابرابری را مسئله‌ای فنی با راه‌حلی فن‌سالارانه می‌انگاشت. پُل کروگمن معتقد است این کتاب برای زمانۀ خود کتاب خوبی بود، اما زمانه عوض شده است. این روزها رایش در کتاب جدیدش، نجات سرمایه‌داری، تصویری تاریک‌تر عرضه می‌کند:...

 
کیسینجر، ایدئالیستی کانتی
۳۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۷

کیسینجر، ایدئالیستی کانتی

اثر جدید نایل فرگوسن دربارۀ هنری کیسینجر کتابی بسیار عجیب است. گویا او قصد دارد با کتابش باب مجادله دربارۀ کیسینجر را دوباره باز کند. فرگوسن با توصیف کیسینجر به ایدئالیست، برایش ارزش زیادی قائل شده است. باتوجه‌به اینکه همه کیسینجر را رئالیستی سرسخت می‌دانند، احتمالاً خوانندگان از آنچه نویسنده در ذهن ...

 
چرا من سکولاریست نیستم
۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۹

چرا من سکولاریست نیستم

به عقیده کانلی، اگرچه سکولاریسم می‌خواهد فضایی مهیا کند برای رشد رواداری، در عمل صداهای زیادی را بیرون می‌کند و بنابراین، ناروادار است. این نوع از طرد‌کردنِ صداهای دیگر، خصوصاً صداهای دینی، محیطی آکنده از دشمنی و ستیز به وجود می‌آورد؛ محیطی که در آن، فرد دیندار احساس سرخوردگی و انزجار از قلمروِ عمومیِ ...

 
منحنی‌کردنِ هستی‌شناسیِ صاف
۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۸

منحنی‌کردنِ هستی‌شناسیِ صاف

مارکوس گابریل، فیلسوفِ جوان و پرآوازه‌ای است که پیش‌تر کتاب «چرا جهان وجود ندارد» را از او معرفی کرده بودیم. در این مطلب، با کتابِ اخیر او آشنا خواهید شد. گابریل در این کتابِ دقیق و خواندنی، «واقع‌گراییِ نوین» خود را بیشتر توضیح داده است.

 
پرونده کتاب: صنعت شادی
۲۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

پرونده کتاب: صنعت شادی

صنعت شادی، کتاب اخیر ویلیام دیویس، جامعه‌شناس و استاد اقتصادسیاسی دانشگاه لندن است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. دیویس در پی این است که دولت و تجارت‌های بزرگ چگونه به ما بهروزی فروختند؟ او می‌گوید کارفرما‌ها بیشتر از هر وقت دیگری در تاریخ، دغدغۀ شادی کارمندانشان را دارند و این طبیعی نیست.

 
کریستینا آگیلرا، خواننده و بازیگر پاپ آمریکایی، در برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل
۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۰

قحطی‌های امپریالیستی، گرسنگی‌های سوسیالیستی

مطابق اجماعِ متخصصان توسعه، سال‌های ابتدایی قرن بیست و یکم را می‌توان پایان فقر شدید دانست. اما دیوید ریف در کتاب مواخذۀ گرسنگی، نشان می‌دهد که آنچه این اجماع می‌گوید، صرفاً رویکردی ایدئولوژیک به مسائل است که علل فقر را ساده‌سازی می‌کند. جان گری، فیلسوف سیاسیِ انگلیسی، این کتاب را بررسی می‌کند.

 
علایقِ غذایی بخشی از شخصیت شما نیستند
۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۱

علایقِ غذایی بخشی از شخصیت شما نیستند

آیا می‌شود علایق غذایی را عوض کرد؟ معمولاً گمان می‌کنیم تنفرِ ما از غذاهایی که الان حالمان را به هم می‌زنند، برای همیشه باقی خواهد ماند. اما می‌توان ذائقه را با تمرین به تدریج تغییر داد. چنین کاری برای انسان‌های امروزی که به خوردنِ غذاهای بی‌کیفیت و مضر عادت کرده‌اند، ضروری است.

 
تاریخ فرهنگی زن متأهل
۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۲

تاریخ فرهنگی زن متأهل

نهاد ازدواج از کهن‌ترین نهادهای بشری است. تاریخی که زن‌ها و مردها در این نهاد پشت سر گذاشته‌اند بسیار طولانی و رنگارنگ است. مارلین یالوم در کتابی به نام «مطالعۀ فرهنگی زوجگی» تلاش کرده است تا نشان دهد نقشِ زن در ازدواج چه سرگذشتی داشته است.

 
عکس جلد یکی از نسخه‌های رمان استونر
۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۶

دنیای ناپدیدشدۀ «استونر»

در سال ۲۰۱۳، رمان «استونر»، نوشتۀ جان ویلیامز، در اروپا یکی از رمان‌های پرفروش شد و نیویورکر از آن به‌عنوان «بزرگ‌ترین رمان آمریکایی تاکنون» یاد کرد. گاردین نیز این اثر را در فهرست «کتاب‌های پیشنهادی» سال ۲۰۱۳ قرار داد. رمانی دربارۀ دانشگاه و زندگیِ پرفراز و نشیب یک استاد دانشگاه.

 
نامه‌های آیزایا برلین
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۵

نامه‌های آیزایا برلین

برلین در این نامه‌ها به مسائل گسترده‌ای می‌پردازد؛ از عصر روشنگری گرفته تا تأملاتی در باب ماهیت بشر و کثرت‌گرایی، تضاد ارزش‌ها و آزادی اراده. به‌محض خواندن این نامه‌ها، می‌فهمیم چگونه این اندیشه‌ها امروزه با ما سخن می‌گویند؛ آن‌هم وقتی‌که مضطربانه ارزش‌های متعارض درونی و بیرونی را به گفت‌وگو می‌نشانیم....

 
خصوصی‌سازی دوران کودکی
۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

خصوصی‌سازی دوران کودکی

ترس والدین از طبقۀ اجتماعی فرزندانشان در آینده، یک واقعیت است. امروزه مفهوم کودکی عوض شده و فرهنگ جدیدی به وجود آمده است که فرزندان را برای بزرگ‌سالی موفقیت‌آمیز پرورش می‌دهد. پس اگر مایلید که فرزندتان در بزرگسالی صاحب موقعیتی ممتاز شود خودتان را آماده کنید؛ کودکی دوران پرهزینه‌ای است و باید برای گذر ...

 
نیکوکاران نابکار
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵

نیکوکاران نابکار

بسیاری از ما معتقدیم چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؛ اما بسیاری از افرادی که کتابِ «غرق‌شدن غریبه‌ها» از آن‌ها یاد کرده است چنین اعتقادی ندارند. در دو دوتا چهارتای اخلاقی آن‌ها هدفْ کمک به اکثر مردم است، حتی اگر این به معنای نادیده گرفتن نزدیکان و خویشاوندان شود.

 
پابلو ایگلسیاس رهبر حزب پودموسِ اسپانیا
۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۲

پودموس و آیندۀ دموکراسی در اروپا

رهبر حزب پودموس در اسپانیا، پابلو ایگلسیاس، به‌تازگی کتابی را منتشر کرده است که در آن طرحِ فکریِ این حزب را طی مصاحبه‌ای مفصل و جذاب توضیح داده است. سیاست در زمانۀ بحران، نمایشی بسیار ماهرانه از پروژۀ سیاسی‌ای رادیکال است.

 
پرونده کتاب: فلسفۀ تحلیلی و ایده‌‌های تهی
۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۳

پرونده کتاب: فلسفۀ تحلیلی و ایده‌‌های تهی

پیتر آنگر، فیلسوفی تحلیلی است که عمدۀ آثارش در متافیزیک، معرفت‌شناسی و اخلاق‌اند. برخی از آثار او بسیار پراستناد و مهم بوده‌اند. با این حال، باید آثار قبلی او را با توجه به کتاب اخیرش از نو فهمید. به نظر آنگر، فلسفۀ تحلیلی چیزی محصل به ما نمی‌دهد، پوچ و تهی است و کاربردی در دنیای واقعی ندارد.

 
«قبل از عروسی» اثر فرس ژوراویف.۱۸۷۴
۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷

چگونه زوج‌های سنتی تعریف ازدواج را تغییر دادند؟

ما عادت داریم آنچه در دوره زمانۀ خودمان رایج است را وضعِ طبیعیِ امور تلقی کنیم. مثلاً فکر می‌کنیم آدم‌ها همیشه همان‌جوری ازدواج می‌کرده‌اند که امروز رایج است. اما در واقعیت، کارکردها و ساختارها و معناهای ازدواج طی تاریخ بارها و بارها دگرگون شده است. یکی از آن‌ها، اضافه‌شدن عشق است.

 
شاعر فقیر، اثر کارل اشپیتزویگ، ۱۸۳۹
۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۰

اینترنت قاتل فرهنگ نیست

اسکات تیمبرگ در کتابِ «فروپاشیِ فرهنگ» در پی این است که چرا در قرن ۲۱، گذرانِ زندگی از راه فرهنگ و هنر دیگر جواب‌گو به‌نظرنمی‌رسد؟ او با وجود اینکه مثل سایرین وسوسه می‌شود تا اینترنت را مقصرِ بداند، اما نهایتاً به این نتیجه می‌رسد که مسئله به چیزی فراتر از صرفِ تکنولوژی ربط دارد.

 
«ازدواج» اثر ویلیام هوگارت نقاش اهل انگلستان. قرن ۱۸
۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۰

عشق چطور بر ازدواج پیروز گشت؟

ازدواج طی قرن‌ها متحول شده و به شکل‌های کاملاً متفاوتی درآمده است. استفانی کونتز در «تاریخچۀ ازدواج» روند پیشرفت نهادی را بررسی می‌کند که همیشه یا از آن بدگویی شده یا آرمانی‌ تلقی‌ شده است. او می‌گوید «ازدواج مبتنی بر عشق» پدیدۀ جدیدی است و رد پایش را در قرن هجده‌ام میلادی پیدا می‌کند.

 
عیسای تاریخ در مقابل مسیحِ ایمان
۲۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۱

عیسای تاریخ در مقابل مسیحِ ایمان

رضا اصلان، در ژوئن ۲۰۱۳، پس از مصاحبه با فاکس نیوز دربارۀ کتابش بسیار مورد توجه قرار گرفت و کتابش، «غیور» بسرعت جزو پرفروش‌ترین‌های آمریکا قرار گرفت. او که سال‌ها قبل از نگارش کتاب برای مدتی مسیحی شده بود، در این اثر باورهای تاریخی و کلیسایی راجع به مسیح را زیر سؤال می‌برد.

 
برای دریافت قرص‌هایتان صف بکشید. اثر لوییز دیوید گونزالس
۲۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۳

سندروم خوشبختی

دل‌مشغولیِ بیمارگونه به سلامت و خوشبختی نشانۀ عصر ماست. افراد برای سرنوشت خود مسئول‌اند و این وظیفه آنان را مجبور می‌سازد تا خود را بهتر کنند. و اگر موفق نشوند، باید خود و نه اوضاع اجتماعیشان را مقصر بدانند. چگونه چنین اعتقادی به خوشبختی که ظاهراً بی‌ضرر به نظر می‌رسد، بر هویتِ ما تأثیر می‌گذارد؟

 
فرانسه: تصویری دل‌انگیز از مردمی روشن‌فکر
۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۷

فرانسه: تصویری دل‌انگیز از مردمی روشن‌فکر

فرانسه در سال‌های اخیر جایگاه فرهنگی خود را از دست داده است. دیگر نه سیاست‌مداری مثل شارل دوگول دارد نه متفکری همچون سار‌تر که مردم این کشور را برانگیزد؛ چه رسد به مردم کشورهای دیگر. سودیر آزاریسین نمی‌گوید که چه چیزی چنین زوال شتابانی را توضیح می‌دهد ولی مجموعه‌ای از عوامل را بررسی می‌کند.