نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
دادگاه نورنبرگ
۲۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۵۶

منصفانه بودن، مبنای درست بودن: صلاحیت، قانونی بودن و حقانی بودن حقوق کیفری بین المللی

مجموعه‌ای از مقررات حقوقی بین‌المللی وجود دارند که به دنبال این هستند تا برخی از شرورانه‌ترین جرایم را مجازات کنند. دیوید لوبان بیان می‌کند حقوق کیفری بین‌المللی محتوایی اخلاقی و وابسته به انصاف دارد.

 
بازشناسی و عدالت
۱۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۸

بازشناسی و عدالت

نوشتۀ اکسل هونتترجمۀ سمیرا توسلیدر این مقاله اکسل هونت، یک نظریۀ جمعی عدالت را طرح‌ریزی می‌کند. او بحث خود را نه با حذف کلاسیک «نا‌برابری»، بلکه با اجتناب از «تحقیر» یا «بی‌احترامی» آغاز می‌کند. هونت در سرتاسر مقاله، ایرادات شدیدی به رویکرد ...

 
فردریش نیچه
۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۳

نقد نیچه بر فرهنگ توده

داگلاس کلنر در این مقاله، نقد نیچه بر فرهنگ توده را در چارچوب تحلیل او از مدرنیته و دیدگاه‌های فلسفی عام‌تر او، قرار داده‌است.

 
اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه
۲۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۹

اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه

ضیاءالدین سردار، نظریه پرداز پسااستعماری مسلمان، در این مقاله دلایل افول علم در تمدن اسلامی بررسی می کند. او معتقد است اشتباهی تأسف‌بار است که گمان کنیم دلیل افول علم در تمدن اسلامی، خود اسلام بوده است.

 
رویکرد‌ کل‌گرایانه به سنت‌های علمی
۲۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۲۰

رویکرد‌ کل‌گرایانه به سنت‌های علمی

نویسنده در این مقاله اولاً تلاش می‌کند تا از نقطه‌نظر معرفت‌شناسانه و جامعه‌شناسانه توضیح دهد که اسلام، رابطۀ موفقیت‌آمیزی با علم دارد و ثانیاً برداشت خود را دربارۀ چگونگی حل مسئله احیای علم در جهان اسلام را ارایه می‌کند.

 
ویتگنشتاین، مدرنیته و نقد مدرنیسم
۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۰

ویتگنشتاین، مدرنیته و نقد مدرنیسم

هدف بن ویر، کاوش حد و مرزی است که در حیطۀ آن، «رسالۀ منطقی‌-فلسفی» را می‌توان در نسبت با مباحث فرهنگی و زیبا‌شناختی مدرنیته و مدرنیسم، درک کرد.

 
عدالت، حقیقت، صلح
۱۸ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۲

عدالت، حقیقت، صلح

چه ارتباطی میان «عدالت» و «حقیقت» و «صلح» وجود دارد؟ یان الستر استاد دانشگاه کلمبیا و کالج فرانسه، معتقد است بر خلاف تصور ما، این ۳ ارزش همیشه با یکدیگر سازگار نیستند.

 
بیماری تا پای مرگ: نقد عصر مدرن
۱۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۸

بیماری تا پای مرگ: نقد عصر مدرن

آنچه برای لوییس دوپره، استاد فلسفۀ دین دانشگاه ییل، جذاب است نگرش کی‌یرکگور به گناه به عنوان امری اگزیستانسیالیستی است، نه تلقی آن به مثابهٔ یک فعلِ تنها یا یک حالت موروثی.

 
دموکراسی در جهان چند قطبی
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۹

دموکراسی در جهان چند قطبی

شانتال موف معتقد است باید بپذریم جهان، چند قطبی است و برای صلح و ثبات، پذیرش تنوع گونه‌های سامان سیاسی سودمند‌تر از هواداری یک الگوی فراگیر جهانی خواهد بود.

 
ایدئولوژی و پسامارکسیسم
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۵

ایدئولوژی و پسامارکسیسم

ارنستو لاکلائو استاد نظریه‌های سیاسی دانشگاه اسکس، مفاهیم «خصومت» و «ناهمگنی» را در بطن پست مارکسیسم بررسی می‌کند. نقطۀ آغاز بحث ابهامی است که در برداشت مارکسیستی از تاریخ وجود دارد.