نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
چرا باید ادیان را مطالعه کرد؟
۱۵ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۲

چرا باید ادیان را مطالعه کرد؟

این نوشته که به عنوان مقدمه کمپنیون راتلج دربارۀ دین پژوهی به چاپ رسیده است، نشان می دهد چرا حتا کسی که معتقد به دینی نیست، باید دین را جدی بگیرد و مطالعه کند.

 
جستجوی آمریکا برای یافتن فلسفۀ عمومی جدید
۶ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۴

جستجوی آمریکا برای یافتن فلسفۀ عمومی جدید

سندل، استاد بلندپایۀ علوم سیاسی، در این مقاله معتقد است آمریکا به دلیل نداشتن فلسفه ای مناسب دربارۀ شهروندی، دچار زوال و فروپاشی در بافت وساختار اخلاقی جامعۀ خود شده است. چکیده: سیاست آمریکا، وجهه مدنی خود را از دست داده است. لیبرال‌ها و محافظ کاران نیز علیرغم تمام اختلاف نظرهای خود، در یک چیز ...

 
طبیعت ــ خرد ــ عدالت
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۴۹

طبیعت ــ خرد ــ عدالت

این عشق به آزادی نیست که انسان­ها را به نوشتن آرمانشهرها وا می­دارد؛ آنچه انسان­ها را به نوشتن آرمانشهرها وا می­دارد فهمیدن این است که چگونه انسان­ها از آزادی‌ای که دارند، سوء استفاده می­کنند.

 
بی‌عدالتی و اعتراض اجتماعی در رمان قرن 18 انگلستان
۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۰

بی‌عدالتی و اعتراض اجتماعی در رمان قرن 18 انگلستان

شوئرمن در این مقاله معتقد است رمان‌نویسان قرن هجدهم بیشتر از آنکه اصلاح گر باشند، ایده‌آل‌گرا بودند. هیچ یک از آنان به استثنای گادوین عملگرا نبوده و برنامه‌ای برای یک اصلاحات مشخص نداشتند.

 
عدالت توزیعی
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۰

عدالت توزیعی

نوزیک معتقد است هیچ کس مستحق مالکیت مالی نیست مگر اینکه از طریق «عدالت در اکتساب مال» یا «عدالت در انتقال مال» و یا بر اساس اصل «ترمیم بی عدالتی» آن را به دست آورده باشد.

 
میشل فوکو در کنار ژان پل سارتر
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۷

فوکو دربارۀ انقلاب اسلامی ایران

محمود خاتمی در این مقاله، در پی توضیح دادن آن است که چگونه تحلیل فوکو از انقلاب اسلامی ایران، متأثر از تلقی عمومی او از دین، به مثابۀ یک امر سیاسی است.

 
محافظه‌گرایی در فیلم‌های جنایی آمریکایی
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۹

محافظه‌گرایی در فیلم‌های جنایی آمریکایی

این مقاله با استفاده از فیلم‌های جنایی محافظه­ کار، تفکر حقوقی محافظه­ کار و به ویژه تفکر عامه­ پسند در مقایسه با تفکر تخصصی دربارۀ قانون، حقوق و عدالت را توضیح می‌دهد.

 
جامعه‌شناسی معاصر: نقدی اسلامی
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۴۷

جامعه‌شناسی معاصر: نقدی اسلامی

در این مقاله، الیاس بایونس، با جمع بندی آرای بسیاری از جامعه‌شناسان، از شش محور، انتقاداتی را به جامعه‌شناسی معاصر وارد می‌کند و در انتهای کار خود، نقدی اسلامی از این رشته ارائه می‌دهد.

 
دو لیبرالیسم مبتنی بر ترس
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۰

دو لیبرالیسم مبتنی بر ترس

ریشۀ تفکر لیبرال، ترس است نه عشق به آزادی و امید به ترقی. ترس از دیگر انسان‌ها و ترس از صدماتی که آن‌ها در جنگ‌های خارجی و داخلی به هم وارد می‌کنند.

 
به سوی بسط علم اسلامی
۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۰

به سوی بسط علم اسلامی

سعید الاسلام این مقاله را تلاشی برای ارایۀ تعریفی جدید از علم اسلامی نمی داند، بلکه آن را به منظور نشان‌دادنِ رویکردهای متفاوت دانشمندان برجستۀ مسلمان به‌ جنبه‌های پیشرفتۀ علم اسلامی نوشته است.

 
ديدگاهی کی‌‌یركگوری دربارۀ مبانی اخلاق
۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۱

ديدگاهی کی‌‌یركگوری دربارۀ مبانی اخلاق

سی استفن ایونز، استاد فلسفهٔ دانشگاه بِیلِر امریکا، با کمک گرفتن از نظرات کی‌یر‌کگور، شرحی از الزامات اخلاقی می‌دهد تا مزایای هر دو دیدگاه طبیعت‌گرایانه و فراطبیعت‌گرایانه حفظ شود.

 
داستان و عدالت
۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۵

داستان و عدالت

دلیل مهم موفقیت متون داستانی جوامع غربی از قرن هیجدهم و نیروی کاملی که این متون با ورود رمان پیدا کردند عبارت است از توانایی داستان در توأمان کردن عدالت اجتماعی نمادین و «عدالت فردی».

 
نمایش دادن جنایت و عدالت در فیلم: معنا و پیام در سینما
۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۹

نمایش دادن جنایت و عدالت در فیلم: معنا و پیام در سینما

با آنکه تحقیقات فراوانی در ارتباط با به تصویر کشیدن جرم و مجرمان در ادبیات وجود دارد، در حوزۀ فیلم و سینما، تلاش‌های ناچیزی برای جهت دادن و مدیریت تحقیقات تحلیلی و اصولی درمورد بازسازی عدالت صورت گرفته است.

 
شوق زمان: ادبیات و ناپایداری عدالت
۲۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۰۴

شوق زمان: ادبیات و ناپایداری عدالت

سوال اساسی نویسنده در این مقاله این است که چگونه منطق و منظر قانونی می‌تواند پاسخ‌گوی این دغدغۀ نیچه باشد که «اراده به واسطۀ گذشتۀ تغییرناپذیر منکوب می‌شود». اراده نمی‌تواند به گذشته میل کند امّا عدالت می‌تواند.

 
عدالت به‌مثابۀ انصاف: مفهومی سیاسی، نه متافیزیکی
۲۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۱۲

عدالت به‌مثابۀ انصاف: مفهومی سیاسی، نه متافیزیکی

جان راولز توضیح می‌دهد که چطور مفهوم عدالت با ساختار «عدالت به‌ مثابۀ انصاف» سیاسی است و نه متافیزیکی؛ و دوم اینکه چرا باید به دنبال چنین مفهومی از عدالت در جامعۀ دموکراتیک باشیم.

 
عدالت و انسجام
۲۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۵

عدالت و انسجام

هابرماس در این مقاله، در پی توضیح آن چیزی است که خود، سطح پساسنتی اخلاق می‌نامد و در گفتگویی نظری با کولبرگ، آرای او را نقد می‌کند.

 
دادگاه نورنبرگ
۲۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۵۶

منصفانه بودن، مبنای درست بودن: صلاحیت، قانونی بودن و حقانی بودن حقوق کیفری بین المللی

مجموعه‌ای از مقررات حقوقی بین‌المللی وجود دارند که به دنبال این هستند تا برخی از شرورانه‌ترین جرایم را مجازات کنند. دیوید لوبان بیان می‌کند حقوق کیفری بین‌المللی محتوایی اخلاقی و وابسته به انصاف دارد.

 
بازشناسی و عدالت
۱۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۸

بازشناسی و عدالت

نوشتۀ اکسل هونتترجمۀ سمیرا توسلیدر این مقاله اکسل هونت، یک نظریۀ جمعی عدالت را طرح‌ریزی می‌کند. او بحث خود را نه با حذف کلاسیک «نا‌برابری»، بلکه با اجتناب از «تحقیر» یا «بی‌احترامی» آغاز می‌کند. هونت در سرتاسر مقاله، ایرادات شدیدی به رویکرد ...

 
فردریش نیچه
۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۳

نقد نیچه بر فرهنگ توده

داگلاس کلنر در این مقاله، نقد نیچه بر فرهنگ توده را در چارچوب تحلیل او از مدرنیته و دیدگاه‌های فلسفی عام‌تر او، قرار داده‌است.

 
اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه
۲۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۹

اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه

ضیاءالدین سردار، نظریه پرداز پسااستعماری مسلمان، در این مقاله دلایل افول علم در تمدن اسلامی بررسی می کند. او معتقد است اشتباهی تأسف‌بار است که گمان کنیم دلیل افول علم در تمدن اسلامی، خود اسلام بوده است.