نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
میشل فوکو در کنار ژان پل سارتر
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۵۷

فوکو دربارۀ انقلاب اسلامی ایران

محمود خاتمی در این مقاله، در پی توضیح دادن آن است که چگونه تحلیل فوکو از انقلاب اسلامی ایران، متأثر از تلقی عمومی او از دین، به مثابۀ یک امر سیاسی است.

 
محافظه‌گرایی در فیلم‌های جنایی آمریکایی
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۹

محافظه‌گرایی در فیلم‌های جنایی آمریکایی

این مقاله با استفاده از فیلم‌های جنایی محافظه­ کار، تفکر حقوقی محافظه­ کار و به ویژه تفکر عامه­ پسند در مقایسه با تفکر تخصصی دربارۀ قانون، حقوق و عدالت را توضیح می‌دهد.

 
جامعه‌شناسی معاصر: نقدی اسلامی
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۴۷

جامعه‌شناسی معاصر: نقدی اسلامی

در این مقاله، الیاس بایونس، با جمع بندی آرای بسیاری از جامعه‌شناسان، از شش محور، انتقاداتی را به جامعه‌شناسی معاصر وارد می‌کند و در انتهای کار خود، نقدی اسلامی از این رشته ارائه می‌دهد.

 
دو لیبرالیسم مبتنی بر ترس
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۳۰

دو لیبرالیسم مبتنی بر ترس

ریشۀ تفکر لیبرال، ترس است نه عشق به آزادی و امید به ترقی. ترس از دیگر انسان‌ها و ترس از صدماتی که آن‌ها در جنگ‌های خارجی و داخلی به هم وارد می‌کنند.

 
به سوی بسط علم اسلامی
۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۰

به سوی بسط علم اسلامی

سعید الاسلام این مقاله را تلاشی برای ارایۀ تعریفی جدید از علم اسلامی نمی داند، بلکه آن را به منظور نشان‌دادنِ رویکردهای متفاوت دانشمندان برجستۀ مسلمان به‌ جنبه‌های پیشرفتۀ علم اسلامی نوشته است.

 
ديدگاهی کی‌‌یركگوری دربارۀ مبانی اخلاق
۷ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۱

ديدگاهی کی‌‌یركگوری دربارۀ مبانی اخلاق

سی استفن ایونز، استاد فلسفهٔ دانشگاه بِیلِر امریکا، با کمک گرفتن از نظرات کی‌یر‌کگور، شرحی از الزامات اخلاقی می‌دهد تا مزایای هر دو دیدگاه طبیعت‌گرایانه و فراطبیعت‌گرایانه حفظ شود.

 
داستان و عدالت
۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۵

داستان و عدالت

دلیل مهم موفقیت متون داستانی جوامع غربی از قرن هیجدهم و نیروی کاملی که این متون با ورود رمان پیدا کردند عبارت است از توانایی داستان در توأمان کردن عدالت اجتماعی نمادین و «عدالت فردی».

 
نمایش دادن جنایت و عدالت در فیلم: معنا و پیام در سینما
۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۰۹

نمایش دادن جنایت و عدالت در فیلم: معنا و پیام در سینما

با آنکه تحقیقات فراوانی در ارتباط با به تصویر کشیدن جرم و مجرمان در ادبیات وجود دارد، در حوزۀ فیلم و سینما، تلاش‌های ناچیزی برای جهت دادن و مدیریت تحقیقات تحلیلی و اصولی درمورد بازسازی عدالت صورت گرفته است.

 
شوق زمان: ادبیات و ناپایداری عدالت
۲۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۰۴

شوق زمان: ادبیات و ناپایداری عدالت

سوال اساسی نویسنده در این مقاله این است که چگونه منطق و منظر قانونی می‌تواند پاسخ‌گوی این دغدغۀ نیچه باشد که «اراده به واسطۀ گذشتۀ تغییرناپذیر منکوب می‌شود». اراده نمی‌تواند به گذشته میل کند امّا عدالت می‌تواند.

 
عدالت به‌مثابۀ انصاف: مفهومی سیاسی، نه متافیزیکی
۲۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۱۲

عدالت به‌مثابۀ انصاف: مفهومی سیاسی، نه متافیزیکی

جان راولز توضیح می‌دهد که چطور مفهوم عدالت با ساختار «عدالت به‌ مثابۀ انصاف» سیاسی است و نه متافیزیکی؛ و دوم اینکه چرا باید به دنبال چنین مفهومی از عدالت در جامعۀ دموکراتیک باشیم.

 
عدالت و انسجام
۲۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۵

عدالت و انسجام

هابرماس در این مقاله، در پی توضیح آن چیزی است که خود، سطح پساسنتی اخلاق می‌نامد و در گفتگویی نظری با کولبرگ، آرای او را نقد می‌کند.

 
دادگاه نورنبرگ
۲۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۵۶

منصفانه بودن، مبنای درست بودن: صلاحیت، قانونی بودن و حقانی بودن حقوق کیفری بین المللی

مجموعه‌ای از مقررات حقوقی بین‌المللی وجود دارند که به دنبال این هستند تا برخی از شرورانه‌ترین جرایم را مجازات کنند. دیوید لوبان بیان می‌کند حقوق کیفری بین‌المللی محتوایی اخلاقی و وابسته به انصاف دارد.

 
بازشناسی و عدالت
۱۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۸

بازشناسی و عدالت

نوشتۀ اکسل هونتترجمۀ سمیرا توسلیدر این مقاله اکسل هونت، یک نظریۀ جمعی عدالت را طرح‌ریزی می‌کند. او بحث خود را نه با حذف کلاسیک «نا‌برابری»، بلکه با اجتناب از «تحقیر» یا «بی‌احترامی» آغاز می‌کند. هونت در سرتاسر مقاله، ایرادات شدیدی به رویکرد ...

 
فردریش نیچه
۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۳

نقد نیچه بر فرهنگ توده

داگلاس کلنر در این مقاله، نقد نیچه بر فرهنگ توده را در چارچوب تحلیل او از مدرنیته و دیدگاه‌های فلسفی عام‌تر او، قرار داده‌است.

 
اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه
۲۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۹

اسلام و علم، ورای رابطۀ خصمانه

ضیاءالدین سردار، نظریه پرداز پسااستعماری مسلمان، در این مقاله دلایل افول علم در تمدن اسلامی بررسی می کند. او معتقد است اشتباهی تأسف‌بار است که گمان کنیم دلیل افول علم در تمدن اسلامی، خود اسلام بوده است.

 
رویکرد‌ کل‌گرایانه به سنت‌های علمی
۲۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۲۰

رویکرد‌ کل‌گرایانه به سنت‌های علمی

نویسنده در این مقاله اولاً تلاش می‌کند تا از نقطه‌نظر معرفت‌شناسانه و جامعه‌شناسانه توضیح دهد که اسلام، رابطۀ موفقیت‌آمیزی با علم دارد و ثانیاً برداشت خود را دربارۀ چگونگی حل مسئله احیای علم در جهان اسلام را ارایه می‌کند.

 
ویتگنشتاین، مدرنیته و نقد مدرنیسم
۲۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۰

ویتگنشتاین، مدرنیته و نقد مدرنیسم

هدف بن ویر، کاوش حد و مرزی است که در حیطۀ آن، «رسالۀ منطقی‌-فلسفی» را می‌توان در نسبت با مباحث فرهنگی و زیبا‌شناختی مدرنیته و مدرنیسم، درک کرد.

 
عدالت، حقیقت، صلح
۱۸ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۳۲

عدالت، حقیقت، صلح

چه ارتباطی میان «عدالت» و «حقیقت» و «صلح» وجود دارد؟ یان الستر استاد دانشگاه کلمبیا و کالج فرانسه، معتقد است بر خلاف تصور ما، این ۳ ارزش همیشه با یکدیگر سازگار نیستند.

 
بیماری تا پای مرگ: نقد عصر مدرن
۱۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۸

بیماری تا پای مرگ: نقد عصر مدرن

آنچه برای لوییس دوپره، استاد فلسفۀ دین دانشگاه ییل، جذاب است نگرش کی‌یرکگور به گناه به عنوان امری اگزیستانسیالیستی است، نه تلقی آن به مثابهٔ یک فعلِ تنها یا یک حالت موروثی.

 
دموکراسی در جهان چند قطبی
۱۲ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۹

دموکراسی در جهان چند قطبی

شانتال موف معتقد است باید بپذریم جهان، چند قطبی است و برای صلح و ثبات، پذیرش تنوع گونه‌های سامان سیاسی سودمند‌تر از هواداری یک الگوی فراگیر جهانی خواهد بود.