نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
خون به پا خواهد شد!
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۷

خون به پا خواهد شد!

انتشار کتاب «فلَش بُویز» اثر مایکل لوییس مثل بمبی صدا کرد و توجه دیوان عدالت امریکا و نهادهای نظارتی و اجرایی را به موضوع معاملۀ پرتناوب جلب کرد. اگرچه لوییس در کتابش از شیوۀ روایی استفاده کرده و پیکتی در سرمایه در قرن ۲۱ از روش آماری، اما هر دو کتاب‌ چگونگی ظالمانه‌تر شدن چهرۀ سرمایه را بررسی می‌کنند....

 
پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷

پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک

جایگزینی نیروی کار انسان با ماشین یا به اصطلاح بیکاری تکنولوژیک، هرچند سبب نگرانی برخی اقتصاددانان شده است اما تجربۀ تاریخی نشان می‌دهد چندی پس از رکود، اقتصاد مسیر معکوس را در پیش می‌گیرد و با تولید شغل، تمامی نگرانی‌ها در خصوص تأثیر ماشین ناپدید می‌شوند.

 
آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟

تیموتی ویلیامسون، ضمن بررسی کتاب اخیر پیتر آنگر، «ایده‌‌های تهی: نقدی به فلسفۀ تحلیلی»، ایدۀ او را به چالش می‌کشد. آنگر مدعی است فلسفۀ تحلیلی چیزی محصل به ما نمی‌دهد و در واقع تهی است اما ویلیامسون استفادۀ آنگر از تعبیر تهی را صرفاً ترفندی تبلیغاتی می‌داند.

 
آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵

آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟

آن شونکن بکر، در کتابِ «تروریسم، جستاری فلسفی»، تروریسم را فقط به‌عنوان یکی از اقسام متعدد خشونت سیاسی شناسایی می‌کند. به‌نظر او تروریسم نه از حیث اخلاقی از جنگ بدتر است و نه همواره نادرست. او فاصلۀ میان تاملی فلسفی بر واژۀ تروریسم و کاربرد عامیانه آن را می‌کاود.

 
تصویر روی جلد شارلی ابدو در روز حادثۀ کشتار در دفتر نشریه، ولبک در حالت مستی.
۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۵

فرانسه ۲۰۲۲: هجویه‌ای ضد فرانسوی

یک روز پیش از حمله به دفتر مجلۀ شارلی ابدو، «تسلیم»، رمان پرفروش و جنجال‌برانگیزِ میشل ولبک، منتشر شد. نخست وزیر فرانسه در اولین واکنش به این کشتار گفت «فرانسه میشل ولبک نیست». برخی معتقدند این اتهام که ولبک اسلام‌ستیز است بی‌مورد به نظر می‌رسد. او اسلام‌ستیز نیست بلکه فرانسه‌ستیز است.

 
ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها
۲۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳

ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها

جان کیکز، استاد بازنشستۀ دانشگاه آلبانی، در پی تبیین جاودانه بودن مسائل فلسفی است و این که چرا قرن‌ها تلاش ذهن‌های نابغه، هنوز به راه‌حل کلی برای مسائل فلسفی منجر نشده است؟

 
سر پیتر استراسون
۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۶

استراسون و کانت

مجموعه مقالات کتاب پاسخ این پرسش را جست‌و‌جو می‌کنند که «چگونه فیلسوف با دوران گذشتهٔ فلسفه‌ مواجه می‌شود و در این مواجهه به چه نوع بینشی می‌تواند دست یابد؟»

 
میشل فوکو در کنار ژان پل سارتر
۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۱

ترکیب تناقض‌ها: زندگی‌نامهٔ میشل فوکو

‌‌همان‌گونه که دومزیل استاد فوکو می‌گوید چندین و چند و حتی هزاران فوکو وجود دارد. دیدیه اریبون در «بیوگرافی میشل فوکو» تلاش کرده چهره‌ای واحد از نقاب‌های گوناگون او به نمایش بگذارد.

 
تاریخ نقد و نظریۀ ادبی، از افلاطون تا زمان حال
۲۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۸

تاریخ نقد و نظریۀ ادبی، از افلاطون تا زمان حال

این کتاب، بعنوان تاریخی از نظریه و نقدادبی حوزۀ مطالعۀ خود را به‌دقت پوشش می‌دهد و از این نظر که تحولات روشنفکری و فرهنگی را در زمینۀ رخ‌دادهای اجتماعی و سیاسی بررسی می‌کند، قابل تحسین است.

 
درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر
۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر

موین در کتاب واپسین آرمان‌شهر، در پی اصلاح امری است که وی آن را به عنوان نقصی در تاریخ‌نگاری معاصر جنبش حقوق بشر مدرن می‌بیند.

 
سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش
۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۰

سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش

الیویه روآ در پی این است که آیا بسطِ مذهبی جدید، از خلالِ گسترشِ فرهنگی تازه روی می‌دهد یا بسطِ آن دقیقاً به این دلیل روی می‌دهد که آن مذهب هیچ کاری با هیچ فرهنگی ندارد؟

 
فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی
۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۱

فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی

فلسفۀ تحلیلی تاریخی بیش از صد سال را پشت سر گذاشته است اما هنوز تلاش کافی برای روشن کردن ابعاد این گرایش فلسفی و خصوصیات متمایزکنندۀ آن صورت نگرفته است.

 
نائومی کلاین
۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۲

سرمایه‌داری علیه آب و هوا

روند اقتصاد جهانی با تغییراتی که در سبک زندگی انسان ایجاد کرده است، سبب بحران در محیط زیست شده است. برخی برای حل این بحران تغییرات سیاستی هوشمندانه را پیشنهاد می‌کنند. نائومی کلاین معتقد است اگرچه تغییرات آب و هوایی خطری بالفعل تلقی می‌شود اما فرصتی است برای اصلاح سبک زندگی.

 
علیه نمره‌سالاری: دموکراتیزه‌کردن سیستم آموزش عالی آمریکا
۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۸

علیه نمره‌سالاری: دموکراتیزه‌کردن سیستم آموزش عالی آمریکا

لانی گوینیر، اولین زن سیاه‌پوست آمریکایی که در مدرسۀ حقوق هاروارد به مقام استادی رسیده، کتاب تازه‌ای با عنوان «استبداد شایسته‌سالاری: دموکراتیزه کردن آموزش عالی در آمریکا» منتشر کرده است. در این کتاب گوینیر استدلال می‌کند که نظام ارزشیابی در دانشگاه‌های آمریکا باید به شکلی بازتعریف شود تا به جای تربیت ...

 
فلسفۀ تحلیلی چیست؟
۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۴

فلسفۀ تحلیلی چیست؟

کتاب‌ فلسفهٔ تحلیلی چیست؟ نوشتهٔ گلوک دربارهٔ نکاتی دقیق و ظریف در شناخت‌ِ تفاوت‌های فلسفه‌های قاره‌ای با فلسفهٔ تحلیلی بحث می‌کند. او فلسفهٔ تحلیلی را صرفاً از جنبۀ تاریخی بررسی نکرده، بلکه به این موضوع از زوایای متفاوتی نگریسته است.

 
فوکو و نئولیبرالیسم
۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷

فوکو و نئولیبرالیسم

زامورا ادعا می‌کند که فوکو در اواخر دوران عمرش عملا موافق و مروج نئولیبرالیسم است. فوکو بطور مستقیم از نئولیبرالیسم طرفداری نمی‌کند، اما تمام نقدهایی را که نئولیبرالیسم بر دولت رفاه وارد می‌کند به شکل‌های متفاوت به کار می‌گیرد.

 
فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور
۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور

اشترن نشان می‌دهد که بررسی دیدگاه‌های فیلسوفان با رویکردی تاریخی می‌تواند به پیدا کردن راه حل برای مسائل معاصر فلسفه اخلاق کمک کند.

 
بازاندیشی علوم اجتماعی: محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهم
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۷

بازاندیشی علوم اجتماعی: محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهم

«بازاندیشی علوم اجتماعی: محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهم» نقدی است تمام عیار از میراث به‌جامانده از علوم اجتماعی قرن نوزدهم.

 
پنجاه‌سالگی «دو جزم تجربه‌گرایی» کواین
۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰

پنجاه‌سالگی «دو جزم تجربه‌گرایی» کواین

کتاب «پنجاه سالگی دو جزم تجربه‌گرایی» مجموعه‌ی مقالاتی است که این سوالِ بنیادین که «وظیفه و کارکرد فلسفه در زمانه‌ی ‌علم چیست؟» محور همه‌ی آنهاست.

 
ویتگنشتاین: خوانشی انتقادی
۲۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۹

ویتگنشتاین: خوانشی انتقادی

در این کتاب پژوهشگرانی برجسته سویه‌های مهم آراء ویتگنشتاین را بازخوانی می‌کنند و درون‌مایه‌های جدیدی از آراء ویتگنشتاین را آشکار می‌کنند.