پل کروگمن
نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
پایان کیمیاگری: بانک‌داری و آیندۀ اقتصاد جهانی
۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۹

پایان کیمیاگری: بانک‌داری و آیندۀ اقتصاد جهانی

در امریکا و انگلستان، معمولاً بانک‌دارانْ بانک مرکزی را اداره می‌کنند، نه دانشگاهیان. اما در دهۀ گذشته تغییر بزرگی اتفاق افتاد و دو استاد دانشگاه، بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان را در بحران اقتصادی مدیریت کردند: بِن بِرنَنکی، اقتصاددان پولی و مِروین کینگ، استاد پیشین مدرسۀ اقتصاد لندن. چندی پیش برننکی خاطراتش ...

 
به چالش‌کشیدن الیگارشی
۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۲

به چالش‌کشیدن الیگارشی

در ۱۹۹۱، رابرت رایش، کتاب مهم و پیشگامانۀ خود، کارِ ملت‌ها، را منتشر کرد. رایش در آنجا، نابرابری را مسئله‌ای فنی با راه‌حلی فن‌سالارانه می‌انگاشت. پُل کروگمن معتقد است این کتاب برای زمانۀ خود کتاب خوبی بود، اما زمانه عوض شده است. این روزها رایش در کتاب جدیدش، نجات سرمایه‌داری، تصویری تاریک‌تر عرضه می‌کند:...

 
کتاب جدید پیکتی تأسف‌بار است
۱۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۵

کتاب جدید پیکتی تأسف‌بار است

توماس پیکتی بعد از انتشار کتاب سرمایه‌ در قرن بیست‌و‌یکم به ستارۀ اقتصاددانان جهان تبدیل شد. او امسال کتاب جدیدش را به نام اقتصاد نابرابری منتشر کرد. اما پل کروگمن معتقد است این کتاب، از سرمایه بسیار ضعیف‌تر و اساساً گامی به عقب است.

 
میلی‌ثانیه‌های گران قیمت
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۳

میلی‌ثانیه‌های گران قیمت

مایکل لوییس در کتابش «فلش بویز»از ماجرای تلاش برای بهبود سه میلی‌ثانیه‌ای سرعت ارتباط بین بازار آتی شیکاگو و بازار سهام نیویورک برای حمله به معامله‌گران پرتناوب استفاده کرد. اما کروگمن معتقد است مسالۀ اصلی معاملات پرتناوب نیست بلکه بخش مالیه است. اما چگونه؟

 
معترضان به سیاست‌های ریاضت اقتصادی در یونان
۳۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۱

هیچ کس معنی بدهی را نمی‌داند

به عقیدۀ پل گروگمن اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی و تلاش برای کاهش بدهی کشور‌ها برای گذر از بحران اقتصادی جهانی، نسخه‌ای فاجعه‌بار اما با حرکتی آهسته برای کشورهاست.

 
دانش قدرت نیست
۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰

دانش قدرت نیست

پل کروگمن، نوبلیست اقتصاد، در یادداشت خود عنوان می‌کند صاحب‌نظرانی که صحبت‌هایشان خیلی سنجیده به نظر می‌رسد در واقع تلاش می‌کنند مسائل واقعا دشوار را دور بزنند.

 
دست مرئی وال‌مارت
۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۵

دست مرئی وال‌مارت

پل کروگمن، نوبلیست اقتصاد، پرداخت دستمزد پایین را نه ضرورتی گریزناپذیر بلکه انتخابی سیاستی می‌داند. این مساله در اقدام اخیر وال‌مارت در افزایش دستمزد کارگرانش مشهود است.