نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
دربار مکله الیزابت اول
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۸

پیدایش جامعۀ مصرفی

اگر جامعه‌شناسی بخواهد نقطۀ آغاز جامعۀ مصرفی را تعیین کند، ممکن است دچار سردرگمی شود. عدۀ زیادی از جامعه‌شناسان ممکن است از پایان جنگ جهانی دوم عقب‌تر نروند، یعنی دورانی که طرح مارشال به نوسازی اروپا کمک کرد. اما اشتباه است که فکر کنیم پیش از آن مصرف هیچ نقش مهمی نداشته‌ است.

 
تصویر حضرت عیسی در آغوش مادر اثر دوشو، نقاش اهل سیه‌نای ایتالیا. ۱۳۰۸ میلادی
۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۱

نظریۀ هنر قرون وسطا

دورۀ «قرون وسطا» در روم غربی را به‌طور کلی می‌توان به ۹ قرن، میان سال‌های ۶۰۰ تا ۱۴۰۰، تعریف کرد. با ‌وجود این، تا اواخر قرن هشتم، نظریۀ هنر قرون وسطا به‌طور جدی آغاز نشد؛ یعنی هنگامی ‌که اندیشمندان کارولِنژی برای نخستین‌بار در قرون وسطای غرب، بررسی مفصلی را از طبیعت و نقش هنرهای دیداری آغاز کردند.

 
نمایی از فیلم سپیده‌دم. محصول سال ۲۰۱۰
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

شبیه‌سازی، هیجان و اخلاق

شبیه‌سازی نظریه‌ای است که در فلسفۀ انگلو-امریکایی برای توصیف نحوۀ درگیرشدن هیجانات ما با روایت‌های هنری از آن استفاده می‌شود. فیلسوفان این حوزه تلاش می‌کنند نظریه‌ای بسط‌یافته در زمینۀ فلسفۀ ذهن را به کار گیرند تا درگیری هیجانی و اخلاقی ما با قصه‌ها را توصیف کنند. نوئل کرول نظریۀ «شبیه‌سازی« را بررسی ...

 
نمایی از فیلم «سوئینی تاد» به کارگردانی تیم برتون. محصول ۲۰۰۷
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۱

وحشت و شوخی

اگرچه خنده حس سبکی و رهایی را در آدمی بر می‌انگیزد و وحشت احساس فشار و سنگینی را اما تجربه نشان داده یک اثر هنری می‌تواند هم زمان هر دو حس را در مخاطب برانگیزد. نوئل کرول تجربیات موفق در این زمینه را بررسی می‌کند.

 
اوا کوچولو و عمو تام (برگرفته از رمان کلبۀ عمو تام). اثر ادوین لانگسدن لانگ
۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۵

هنر، روایت و هیجان

اگرچه در سال‌های اخیر تاکید فراوانی بر تفسیرهای هرمنوتیک از آثار هنری شده است اما به اینکه چگونه هنر و رسانه هیجان‌های مخاطبان را بر می‌انگیزد توجهی نشده است. نوئل کرول تلاش می‌کند با کمک تحقیقات اخیر در روان شناسی و فلسفه این موضوع را بررسی کند.

 
دانشجویان دانشکدۀ ارتباطات و هنر دانشگاه سائوپائولو، پرفورمنسی در اعتراض به مصرف‌گرایی اجرا می‌کنند.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۳

اصول اخلاقی و استعاره‌ها: معنای مصرف

اکثر مطالعات مصرف در دو خصیصه مشترک‌اند؛ آنها تعریفی از مصرف ارایه نمی‌دهند و همچنین ارزش‌های اخلاقی را با مقولۀ مصرف در هم می‌آمیزند. تحقیقات اخیر حیطۀ زبان‌شناسیِ شناختی ابزاری به دست ما می‌دهد تا بفهمیم چرا مقولۀ مصرف تا بدین اندازه مبهم است و چرا مصرف و مسائل اخلاقی ربط وثیقی با یکدیگر دارند.

 
مدرنیته، سکولاریزاسیون و احیای دین
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

مدرنیته، سکولاریزاسیون و احیای دین

روآ در کتابش با بررسیِ جامعی از سراسر جهان، می‌گوید بنیادگرایی، پدیده‌ای فراگیر در دنیاست و دلیلِ آن، سازگاریِ این نسخۀ دین‌داری، با جهانی‌شدن است. در این پرونده، علاوه‌بر ترجمۀ مقدمۀ کتاب، گزیده‌ای از مطالب قبلی آمده‌است.

 
فلسفۀ تجربی
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۴

فلسفۀ تجربی

ادعاهای مربوط به شهود فردی، برای مدت ها، نقشی مهم در مباحث فلسفی داشته است. شاخۀ جدیدِ فلسفۀ تجربی تلاش می‌کند تا این ادعاها را با استفاده از روش‌های سنتیِ علومِ شناختی، آزمایشِ نظام‌مند و تحلیلِ آماری، بررسی کند. هرچند عموماً کشفیاتِ حیرت‌انگیز فیلسوفانِ تجربی مورد قبول است، اما دربارۀ یافته‌هایشان ...

 
رابرت جکسون، دادستان ارشد ایالات متحده، در دادگاه نورنبرگ
۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳

فلسفه و تئوریِ حقوقی آلمانی در قرن نوزدهم و بیستم

تا زمان هگل حقوق به عنوان رشته‌ای مستقل شناخته نمی‌شد. و به عنوان جزئی از فلسفه بررسی می شد. اما با گذشت زمان خصوصا در قرن ۱۹ میلادی حقوق به دست حقوق‌دانان از فلسفه جدا شد زیرا حقوق‌دانان عقیده داشتند حقوق دانشی مستقل است و نیازی به علومی مانند فلسفه ندارد.

 
نمایی از فیلم سینمایی «بر باد رفته» به کارگردانی ویکتور فلمینگ. محصول ۱۹۳۹
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۸

قصد و هرمنوتیکِ بدگمانی

آیا می توانیم برای فهم یا نقدِ آثار هنری، به قصد و نیت مؤلف آن رجوع کنیم؟ بسیاری از منتقدان معاصر معتقدند چنین کاری بیهوده است. اما قصدگرایی را نباید برنامه‌ای متضاد با نقد معاصر دانست. نوئل کرول در این قسمت، نشان می‌دهد قصدگرایی چطور می‌تواند با نقد معاصر سازگار شود.

 
برخی ملاحظات دربارۀ صورت منطقی
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۸

برخی ملاحظات دربارۀ صورت منطقی

لودویگ ویتگنشتاین در طول دوران حیات فکری‌اش فقط یک مقاله منتشر کرد: «ملاحطاتی دربارۀ صورت منطقی». این مقاله، که در سال ۱۹۲۹منتشر شده است، اولین نشانه‌های گسست ویتگنشتاین از موضع فکری‌اش را در رسالۀ منطقی- فلسفی در خود منعکس کرده است. این مقاله بر اهمیت توجه به جهان به جای تحلیل پیشینی زبان تاکید می‌کند....

 
شکل‌گرایی حقوقی
۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۳

شکل‌گرایی حقوقی

تاکنون برداشت‌های مختلفی از فرمالیسم حقوقی ارایه ‌شده است، اما بسیاری از آن‌ها با آنچه به واقع می‌توان فرمالیسم نامید، تفاوت دارد. آن‌چه شایع است این است که فرمالیسم حقوقی موجودی مرده است؛ اما حقیقت این است که فرمالیسم نمایان‌گر پایدارترین آرمان حقوق است.

 
هنر، قصد و گفت‌وگو
۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

هنر، قصد و گفت‌وگو

معمولاً در مواجهه با اثرِ هنری، چه نقاشی یا مجسمه یا دیگر آثار، می‌خواهیم مقصود یا هدفِ هنرمند از خلق آن را دریابیم. اما جالب اینجاست که طیِ پنجاه سال گذشته، استدلال‌های گوناگونی اقامه کرده‌اند تا رابطۀ بینِ قصدِ نویسنده و اثر هنری را انکار کنند. نوئل کرول این استدلال‌ها را بررسی می‌کند.

 
پساواقع‌گرایی و فرایند حقوقی
۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۶

پساواقع‌گرایی و فرایند حقوقی

توجه به واقع‌گرایی حقوقی در امریکا نشان‌دهندهٔ تولد مطالعات حقوقی بصورت علمی و با رویکرد اجتماعی بود. واقع‌گرایی حقوقی ماهیت ذاتاً سیاسی فرایند حقوقی را به نمایش گذاشت؛ البته به عقیدۀ برخی از منتقدان خاص، واقع‌گرایی، فلسفهٔ حقوقی پوچ‌گرا و خودکامه بنا می‌نهد. در این مقاله با تحلیل روش‌های پساواقع‌گرایانهٔ ...

 
روبرتو مانگابریا آنگر، از رهبران جنبش مطالعات انتقادی حقوق
۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۱

مطالعات انتقادی حقوق

تلفیق مکاتب واقع‌گرایی حقوقی، مارکسیسم انتقادی و نظریۀ ادبی ساختارگرایی و پساساختارگرایی، جنبش مطالعات انتقادی حقوق را به عنوان یکی از مهم‌ترین اندیشه‌های حقوقی تبدیل کرده است. اگرچه اوج فعالیت‌های جنبش دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی بود اما تاثیر آن را بر نظریۀ حقوقی و حقوق اساسی، تاریخ حقوق و ... می‌توان ...

 
قاضی اولیور وِندِل هولمز، از بنیانگذاران واقعگرایی حقوقی امریکایی
۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷

واقع‌گرایی حقوقی آمریکایی

«واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» جنبشی روشنفکری است که اوایل قرن نوزدهم توسط اساتید حقوق دانشگاه و وکلا بنیان نهاده شد. بحث اصلی واقع‌گرایان پاسخ به این سوال است که قاضی در استنباط احکام تحت تاثیر واقعیت امور است یا قواعد حقوقی؟ برایان لیتر، استاد حقوق دانشگاه شیکاگو، «واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» را بررسی ...

 
بازگشایی اولین پارلمان استرالیا، اثر تام رابرتز، ۱۹۰۳
۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۴

اثبات‌گرایی حقوقی

«اثبات‌گراییِ حقوقی»، یکی از دو سنتِ بزرگِ فلسفۀ حقوق است. اثبات‌گرایان حقوقی در دو اندیشه هم‌نظرند: اول، هرآنچه در جامعه‌ای به مثابۀ قانون باشد، واقعیتی اجتماعی یا عرفی است و دوم اینکه هیچ ارتباطِ ضروری بینِ قانون و اخلاق وجود ندارد. جالس کُلمن و برایان لِیتِر آرای حقوق‌دانان برجستۀ این زمینه را بررسی ...

 
نظریۀ حقوق طبیعی
۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۲

نظریۀ حقوق طبیعی

وجود قانون‌های والاتر این امکان را به پژوهشگران خواهد داد تا دربارۀ قوانین و هنجارهای حقوقی قضاوت کنند. برایان بیکس استاد دپارتمان فلسفۀ دانشگاه مینوسِتا، نظریه‌های سنتی و مدرن قوانین والاتر را بررسی می‌کند.

 
تعریف تکنولوژی و علوم مهندسی
۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۲

تعریف تکنولوژی و علوم مهندسی

تعریف موضوعات مختلف، از چالشی‌ترین مباحث فلسفه است. دشواری تعریف گاه ناشی از اختلافات بنیادین مکاتب فلسفی است و گاه ناشی از ترجمه. در این مقاله پس از بررسی سیر تاریخی تعاریف تکنولوژی و کاربردهای متنوع آن، به نفع تمایزاتی استدلال خواهد شد که کاربرد رایج در زبان و پدیده‌های جهان واقعی را بازتاب می‌دهند....

 
تفسیر، تاریخ، و روایت
۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۷

تفسیر، تاریخ، و روایت

برخی دانشمندان فلسفۀ تاریخ ادعا می‌کنند تفسیرهای تاریخی تخیلی هستند، چراکه در قالب روایت‌ها نقل می‌شوند. هایدن وایت، تاریخ‌دان امریکایی، گفتمان تاریخی را با تفسیر و تفسیر تاریخی را با روایی‌کردن شناسایی می‌کند. نوئل کرول استدلال‌های وایت را نقد و بررسی می‌کند.