نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
خون به پا خواهد شد!
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۷

خون به پا خواهد شد!

انتشار کتاب «فلَش بُویز» اثر مایکل لوییس مثل بمبی صدا کرد و توجه دیوان عدالت امریکا و نهادهای نظارتی و اجرایی را به موضوع معاملۀ پرتناوب جلب کرد. اگرچه لوییس در کتابش از شیوۀ روایی استفاده کرده و پیکتی در سرمایه در قرن ۲۱ از روش آماری، اما هر دو کتاب‌ چگونگی ظالمانه‌تر شدن چهرۀ سرمایه را بررسی می‌کنند....

 
پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷

پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک

جایگزینی نیروی کار انسان با ماشین یا به اصطلاح بیکاری تکنولوژیک، هرچند سبب نگرانی برخی اقتصاددانان شده است اما تجربۀ تاریخی نشان می‌دهد چندی پس از رکود، اقتصاد مسیر معکوس را در پیش می‌گیرد و با تولید شغل، تمامی نگرانی‌ها در خصوص تأثیر ماشین ناپدید می‌شوند.

 
آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟

تیموتی ویلیامسون، ضمن بررسی کتاب اخیر پیتر آنگر، «ایده‌‌های تهی: نقدی به فلسفۀ تحلیلی»، ایدۀ او را به چالش می‌کشد. آنگر مدعی است فلسفۀ تحلیلی چیزی محصل به ما نمی‌دهد و در واقع تهی است اما ویلیامسون استفادۀ آنگر از تعبیر تهی را صرفاً ترفندی تبلیغاتی می‌داند.

 
آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵

آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟

آن شونکن بکر، در کتابِ «تروریسم، جستاری فلسفی»، تروریسم را فقط به‌عنوان یکی از اقسام متعدد خشونت سیاسی شناسایی می‌کند. به‌نظر او تروریسم نه از حیث اخلاقی از جنگ بدتر است و نه همواره نادرست. او فاصلۀ میان تاملی فلسفی بر واژۀ تروریسم و کاربرد عامیانه آن را می‌کاود.

 
تصویر روی جلد شارلی ابدو در روز حادثۀ کشتار در دفتر نشریه، ولبک در حالت مستی.
۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۵

فرانسه ۲۰۲۲: هجویه‌ای ضد فرانسوی

یک روز پیش از حمله به دفتر مجلۀ شارلی ابدو، «تسلیم»، رمان پرفروش و جنجال‌برانگیزِ میشل ولبک، منتشر شد. نخست وزیر فرانسه در اولین واکنش به این کشتار گفت «فرانسه میشل ولبک نیست». برخی معتقدند این اتهام که ولبک اسلام‌ستیز است بی‌مورد به نظر می‌رسد. او اسلام‌ستیز نیست بلکه فرانسه‌ستیز است.

 
ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها
۲۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳

ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها

جان کیکز، استاد بازنشستۀ دانشگاه آلبانی، در پی تبیین جاودانه بودن مسائل فلسفی است و این که چرا قرن‌ها تلاش ذهن‌های نابغه، هنوز به راه‌حل کلی برای مسائل فلسفی منجر نشده است؟

 
میشل فوکو در کنار ژان پل سارتر
۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۱

ترکیب تناقض‌ها: زندگی‌نامهٔ میشل فوکو

‌‌همان‌گونه که دومزیل استاد فوکو می‌گوید چندین و چند و حتی هزاران فوکو وجود دارد. دیدیه اریبون در «بیوگرافی میشل فوکو» تلاش کرده چهره‌ای واحد از نقاب‌های گوناگون او به نمایش بگذارد.

 
درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر
۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر

موین در کتاب واپسین آرمان‌شهر، در پی اصلاح امری است که وی آن را به عنوان نقصی در تاریخ‌نگاری معاصر جنبش حقوق بشر مدرن می‌بیند.

 
سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش
۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۰

سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش

الیویه روآ در پی این است که آیا بسطِ مذهبی جدید، از خلالِ گسترشِ فرهنگی تازه روی می‌دهد یا بسطِ آن دقیقاً به این دلیل روی می‌دهد که آن مذهب هیچ کاری با هیچ فرهنگی ندارد؟

 
فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی
۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۱

فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی

فلسفۀ تحلیلی تاریخی بیش از صد سال را پشت سر گذاشته است اما هنوز تلاش کافی برای روشن کردن ابعاد این گرایش فلسفی و خصوصیات متمایزکنندۀ آن صورت نگرفته است.

 
نائومی کلاین
۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۲

سرمایه‌داری علیه آب و هوا

روند اقتصاد جهانی با تغییراتی که در سبک زندگی انسان ایجاد کرده است، سبب بحران در محیط زیست شده است. برخی برای حل این بحران تغییرات سیاستی هوشمندانه را پیشنهاد می‌کنند. نائومی کلاین معتقد است اگرچه تغییرات آب و هوایی خطری بالفعل تلقی می‌شود اما فرصتی است برای اصلاح سبک زندگی.

 
فلسفۀ تحلیلی چیست؟
۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۴

فلسفۀ تحلیلی چیست؟

کتاب‌ فلسفهٔ تحلیلی چیست؟ نوشتهٔ گلوک دربارهٔ نکاتی دقیق و ظریف در شناخت‌ِ تفاوت‌های فلسفه‌های قاره‌ای با فلسفهٔ تحلیلی بحث می‌کند. او فلسفهٔ تحلیلی را صرفاً از جنبۀ تاریخی بررسی نکرده، بلکه به این موضوع از زوایای متفاوتی نگریسته است.

 
فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور
۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور

کتاب «فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور» هم برای درک فلسفۀ مدرن مفید است و هم در بحث‌های امروزی راجع به تکلیف اخلاقی تاثیر می‌گذارد. اشترن در این کتاب نشان می‌دهد که بررسی دیدگاه‌های فیلسوفان با رویکردی تاریخی می‌تواند به پیدا کردن راه حل برای مسائل معاصر فلسفه اخلاق کمک شایانی کند. از طرف دیگر کتاب ...

 
علوم اجتماعی نیندیشیدنی
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۷

علوم اجتماعی نیندیشیدنی

والرشتاین در اثر کلاسیک «علوم اجتماعی نیندیشیدنی؛ محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهمی»، نقدی تمام‌عیار از میراث به جای مانده‌ از علوم اجتماعی قرن نوزدهم ارائه می‌کند که به اعتقاد وی مشخص‌کنندهٔ مسیر پیش رویِ تفکر اجتماعی هزاره جدید خواهد بود. وی معتقد است ما باید امروزه نیندیشم و در مقابل، به طور اساسی ...

 
وظیفه و کارکرد فلسفه در زمانۀ ‌علم چیست؟
۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰

وظیفه و کارکرد فلسفه در زمانۀ ‌علم چیست؟

ویلارد ون اورمن کواین در سال ۱۹۵۱ مقاله‌ای ۱۶ صفحه‌ای باعنوان «دو جزمِ تجربه‌گرایی» منتشر کرد. خیلی‌ها این مقاله را ضربۀ نهایی بر پیکر پوزیتیویسم منطقی می‌دانند. کواین در این مقاله، جزم اول تجربه‌گرایی، یعنی تمایز گزاره‌های تحلیلی و ترکیبی را زیرسوال می‌برد و می‌گوید تمامیِ روش‌هایِ شناخته‌شده برای ...

 
آیا این تالاب به رنگ آبی روشن است یا تیره؟ روسی زبان‌ها بهترین پاسخ را به این سوال می‌دهند.
۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۹

رابطۀ زبان و تفسیرمان از جهان

به‌نظر وینستون چرچیل یکی از دلایل شکست ژاپن در نبرد میدوِی ماهیت دست و پاگیر زبان ژاپنی بود. ایدۀ نهفته در این ادعا ‌که زبان سخن گفتن شیوۀ نگاه‌ به جهان را شکل می‌دهد، همواره اغواکننده بوده است. الیور کام ضمن معرفی کتاب جذابِ مک‌هوتر، فریب زبان، ادعای او در نقد این ایدۀ وُورفی را بررسی می‌کند.

 
پوستر فیلم هوم‌لند
۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۵

سیا در هالیوود

سیاست سازمان سیا نسبت به هالیوود در دوره های مختلف تغییر کرده است.در دهه ۱۹۹۰ سیا از چهره ای که هالیوود از آن نشان می داد دل خوشی نداشت به همین علت نقش خود را از تماشاگری منفعل به بازیگری فعال در هالیوود تبدیل کرد.

 
۶۷ سال مبارزه: ده کتاب برای پژوهش و ترجمه
۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۲

۶۷ سال مبارزه: ده کتاب برای پژوهش و ترجمه

همه‌چیز از یک قطع‌نامه شروع شد. اواخر ۱۹۴۷، سازمان ملل دست در جیب فلسطینی‌ها کرد و ۵۵ درصد از اراضی آنان را به اسرائیل بخشید. فردای تأسیس این رژیم، بلافاصله، تمام کشورهای عربی به اسرائیل حمله کردند، اما همگی شکست خوردند. از آن روز به بعد، سران کشورهای عربی یکی‌یکی خود را از این نزاع کنار کشیدند و حتی ...

 
آیا نقد سکولار است؟
۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۱

آیا نقد سکولار است؟

خشم مسلمانان در برابر توهین به مقدساتشان، در رسانه‌های کشورهایی که معتقد به آزادی بیان‌اند را چگونه باید تعبیر کرد؟ آیا زبان حقوقی، برای توضیح فرایندهای مواجهه با ارزش‌ها در جوامع کافی و وافی است؟ برای بحث دربارۀ چنین موضوعاتی، چه شیوه‌های سخن‌گویی دیگری وجود دارد؟ و نقش نقد در مواجهه با چنین موقعیت‌هایی ...

 
دارا و ندار: تاریخی مختصر و خاص از نابرابری جهانی
۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۸

دارا و ندار: تاریخی مختصر و خاص از نابرابری جهانی

میلانوویچ با ترکیب تبیین‌های انتقادی از سنجش‌ها و نظریه‌های نابرابری نشان می‌دهد که باید تعادلی از درآمد متوسط در سراسر جهان وجود داشته باشد در غیر این صورت شاهد افت جهانی‌شدن خواهیم بود.