نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر
۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر

موین در کتاب واپسین آرمان‌شهر، در پی اصلاح امری است که وی آن را به عنوان نقصی در تاریخ‌نگاری معاصر جنبش حقوق بشر مدرن می‌بیند.

 
سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش
۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۰

سکولاریسم و ناخرسندی‌هایش

الیویه روآ در پی این است که آیا بسطِ مذهبی جدید، از خلالِ گسترشِ فرهنگی تازه روی می‌دهد یا بسطِ آن دقیقاً به این دلیل روی می‌دهد که آن مذهب هیچ کاری با هیچ فرهنگی ندارد؟

 
فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی
۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۱

فرصتی برای بازاندیشی دربارۀ فلسفۀ تحلیلی

فلسفۀ تحلیلی تاریخی بیش از صد سال را پشت سر گذاشته است اما هنوز تلاش کافی برای روشن کردن ابعاد این گرایش فلسفی و خصوصیات متمایزکنندۀ آن صورت نگرفته است.

 
نائومی کلاین
۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۲

سرمایه‌داری علیه آب و هوا

روند اقتصاد جهانی با تغییراتی که در سبک زندگی انسان ایجاد کرده است، سبب بحران در محیط زیست شده است. برخی برای حل این بحران تغییرات سیاستی هوشمندانه را پیشنهاد می‌کنند. نائومی کلاین معتقد است اگرچه تغییرات آب و هوایی خطری بالفعل تلقی می‌شود اما فرصتی است برای اصلاح سبک زندگی.

 
فلسفۀ تحلیلی چیست؟
۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۴

فلسفۀ تحلیلی چیست؟

کتاب‌ فلسفهٔ تحلیلی چیست؟ نوشتهٔ گلوک دربارهٔ نکاتی دقیق و ظریف در شناخت‌ِ تفاوت‌های فلسفه‌های قاره‌ای با فلسفهٔ تحلیلی بحث می‌کند. او فلسفهٔ تحلیلی را صرفاً از جنبۀ تاریخی بررسی نکرده، بلکه به این موضوع از زوایای متفاوتی نگریسته است.

 
فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور
۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور

کتاب «فهم تکلیف اخلاقی: کانت، هگل، کرکگور» هم برای درک فلسفۀ مدرن مفید است و هم در بحث‌های امروزی راجع به تکلیف اخلاقی تاثیر می‌گذارد. اشترن در این کتاب نشان می‌دهد که بررسی دیدگاه‌های فیلسوفان با رویکردی تاریخی می‌تواند به پیدا کردن راه حل برای مسائل معاصر فلسفه اخلاق کمک شایانی کند. از طرف دیگر کتاب ...

 
علوم اجتماعی نیندیشیدنی
۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۷

علوم اجتماعی نیندیشیدنی

والرشتاین در اثر کلاسیک «علوم اجتماعی نیندیشیدنی؛ محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهمی»، نقدی تمام‌عیار از میراث به جای مانده‌ از علوم اجتماعی قرن نوزدهم ارائه می‌کند که به اعتقاد وی مشخص‌کنندهٔ مسیر پیش رویِ تفکر اجتماعی هزاره جدید خواهد بود. وی معتقد است ما باید امروزه نیندیشم و در مقابل، به طور اساسی ...

 
وظیفه و کارکرد فلسفه در زمانۀ ‌علم چیست؟
۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۰

وظیفه و کارکرد فلسفه در زمانۀ ‌علم چیست؟

ویلارد ون اورمن کواین در سال ۱۹۵۱ مقاله‌ای ۱۶ صفحه‌ای باعنوان «دو جزمِ تجربه‌گرایی» منتشر کرد. خیلی‌ها این مقاله را ضربۀ نهایی بر پیکر پوزیتیویسم منطقی می‌دانند. کواین در این مقاله، جزم اول تجربه‌گرایی، یعنی تمایز گزاره‌های تحلیلی و ترکیبی را زیرسوال می‌برد و می‌گوید تمامیِ روش‌هایِ شناخته‌شده برای ...

 
آیا این تالاب به رنگ آبی روشن است یا تیره؟ روسی زبان‌ها بهترین پاسخ را به این سوال می‌دهند.
۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۹

رابطۀ زبان و تفسیرمان از جهان

به‌نظر وینستون چرچیل یکی از دلایل شکست ژاپن در نبرد میدوِی ماهیت دست و پاگیر زبان ژاپنی بود. ایدۀ نهفته در این ادعا ‌که زبان سخن گفتن شیوۀ نگاه‌ به جهان را شکل می‌دهد، همواره اغواکننده بوده است. الیور کام ضمن معرفی کتاب جذابِ مک‌هوتر، فریب زبان، ادعای او در نقد این ایدۀ وُورفی را بررسی می‌کند.

 
پوستر فیلم هوم‌لند
۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۵

سیا در هالیوود

سیاست سازمان سیا نسبت به هالیوود در دوره های مختلف تغییر کرده است.در دهه ۱۹۹۰ سیا از چهره ای که هالیوود از آن نشان می داد دل خوشی نداشت به همین علت نقش خود را از تماشاگری منفعل به بازیگری فعال در هالیوود تبدیل کرد.

 
۶۷ سال مبارزه: ده کتاب برای پژوهش و ترجمه
۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۲

۶۷ سال مبارزه: ده کتاب برای پژوهش و ترجمه

همه‌چیز از یک قطع‌نامه شروع شد. اواخر ۱۹۴۷، سازمان ملل دست در جیب فلسطینی‌ها کرد و ۵۵ درصد از اراضی آنان را به اسرائیل بخشید. فردای تأسیس این رژیم، بلافاصله، تمام کشورهای عربی به اسرائیل حمله کردند، اما همگی شکست خوردند. از آن روز به بعد، سران کشورهای عربی یکی‌یکی خود را از این نزاع کنار کشیدند و حتی ...

 
آیا نقد سکولار است؟
۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۱

آیا نقد سکولار است؟

خشم مسلمانان در برابر توهین به مقدساتشان، در رسانه‌های کشورهایی که معتقد به آزادی بیان‌اند را چگونه باید تعبیر کرد؟ آیا زبان حقوقی، برای توضیح فرایندهای مواجهه با ارزش‌ها در جوامع کافی و وافی است؟ برای بحث دربارۀ چنین موضوعاتی، چه شیوه‌های سخن‌گویی دیگری وجود دارد؟ و نقش نقد در مواجهه با چنین موقعیت‌هایی ...

 
دارا و ندار: تاریخی مختصر و خاص از نابرابری جهانی
۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۸

دارا و ندار: تاریخی مختصر و خاص از نابرابری جهانی

میلانوویچ با ترکیب تبیین‌های انتقادی از سنجش‌ها و نظریه‌های نابرابری نشان می‌دهد که باید تعادلی از درآمد متوسط در سراسر جهان وجود داشته باشد در غیر این صورت شاهد افت جهانی‌شدن خواهیم بود.

 
شکنجه، در میانۀ میدان: رویکردهای اخلاقی در آمریکای بعد از یازده سپتامبر
۲۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۶

شکنجه، در میانۀ میدان: رویکردهای اخلاقی در آمریکای بعد از یازده سپتامبر

آمریکا بعد از حملات یازده سپتامبر و آغاز دوران «جنگ با تروریسم» به شکنجۀ سیستماتیک دولتی دست زده است و اغلب برای توجیه اقدامات خود در این مسئله، پاسخ‌هایی «فایده‌گرایانه» داده است. گوردون همین نگاه «فایده‌گرایانه» را یکی از عمده‌ترین جریان‌های اخلاقی‌ای می‌داند که در طول تاریخ دستاویز بسیاری از دولت‌ها ...

 
عشق‌ عکس سِلفی
۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۷

عشق‌ عکس سِلفی

سایمون بلک‌برن دربارۀ کسانی که سلفی می‌گیرند در آینه، آینه می‌نویسد که «نارسیس ما را یاد فوج زنبورانِ خودپرستی می‌اندازد که به هر کندوی شیرینی هجوم می‌برند. خودپرست خیال می‌کند همۀ دوستانش مسحور این‌اند که صبحانه چه خورده‌اند یا چطور جلوِ ’مونالیزا‘ یا ’تاج‌‍‌‌محل‘ ایستاده‌اند». او می‌گوید «سلفی» راه ...

 
تصویر روی جلد دوم کتاب نقد زندگی روزمره
۳۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۶

نقد زندگی روزمره

کتاب سه جلدی نقد زندگی روزمره یحتمل غنی‌ترین اثر پیشگویانه‌ دربارۀ سرمایه‌داری مدرن است. انتشارات ورسو اخیراً این کتاب را در یک جلد منتشر کرده است. این کتاب در ابتدای پیدایش دورۀ مصرف‌گرایی پس از جنگ جهانی نوشته شد و برای جنبش دانشجویی ۱۹۶۸ فرانسه منبع الهام بود.

 
۲۴/۷: سرمایه‌داری متأخر و فرجام خواب
۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۱

۲۴/۷: سرمایه‌داری متأخر و فرجام خواب

به لطف عصر سرمایه‌داری، مصرف‌گرایی و فعالیت شبانه‌روزی بازار جزء تفکیک‌ناپذیر زندگی انسانی شده است. جاناتان کراری استراتژی‌ها و پیامدهای یک بازار شبانه‌روزی را بررسی می‌کند.

 
جامعۀ مرفه
۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۲۴

جامعۀ مرفه

«جامعۀ مرفه» روایتگر وضعیت جامعۀ آمریکا (و البته غرب صنعتی) پس از جنگ جهانی دوم است. گالبرایت در پی نشان دادن شرایطی است که در آن بخش خصوصی مداوماً در حال توانگر شدن است اما بخش عمومی ضعیف و ناتوان باقی مانده است.

 
پارادایم جهانی و نظام جهانی اسلامی
۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۰

پارادایم جهانی و نظام جهانی اسلامی

مسعود العالم چودوردی استاد دانشگاه سلطان قابوس از اسلامی‌سازی علم علی‌الخصوص اقتصاد سخن می‌گوید. به عقیدهٔ وی اگرچه تلاش انسان‌ها در عرصهٔ اقتصاد حداکثرسازی سود است اما باید ارزش‌ها و هنجارهای دینی را در نیز در نظر گرفت.

 
به‌سوی انسان‌شناسی اسلامی
۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۹

به‌سوی انسان‌شناسی اسلامی

به اعتقاد اکبر احمد انسان‌شناسی اسلامی می‌بایست به مرحله‌ای از عام‌گرایی برسد که در آن فارغ از تفاوت‌های نژادی، قومیتی، مذهبی و رنگِ پوست، تحقیقات و مطالعات بی‌طرفانۀ خود را انجام دهد.