نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
ماریو ساویو، نفر کلیدی جنبش آزادی بیان دنشگاه برکلی در حال سخنرانی
۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۷

آیا استادی دانشگاه فقط یک شغل است؟

استنلی فیش استاد دانشگاه کالیفرنیا در کتاب «انواع آزادی آکادمیک» از این ایده که کار آکادمیک می‌تواند بر اساس ارزش اجتماعی‌اش توجیه شود، انتقاد کرد. او معتقد است استادی دانشگاه صرفاً یک شغل است و اعتقادات شخصی در انجام فعالیت‌های حرفه‌ای آن جایگاهی ندارد. ایوان کندلی با نگاهی انتقادی کتاب فیش را بررسی ...

 
اُمبرتو اکو
۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۶

چگونه پایان‌نامه بنویسیم

کتاب «چگونگی نگارش پایان‌نامه» با بیست و سه بار تجدید چاپ در زبان ایتالیایی و ترجمه‌اش به هفت زبان دیگر، تبدیل به اثری کلاسیک در زمینۀ روش تحقیق شده است. این نوشته به بهانۀ اولین برگردان کتاب به زبان انگلیسی است. «ونِسا لنگلدن» معتقد است کتاب اکو علاوه بر نکته‌های بدیع، حاوی واقعیت‌های بنیادینی است ...

 
پورهوی شکاک در کشتی، اثر پترارکا مایستر، نقاش قرن شانزدهم
۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

کانت و شکاکیت

شکاکیت از مهم‌ترین موضوعات فلسفهٔ کانت است. در این میان شکاکیت هیومی و شکاکیت پیرهونی به وضوح سبب نگرانی کانت شده بود. مایکل فوستر، استاد دانشگاه بن، در کتاب «کانت و شکاکیت»، انواع شکاکیت را از نگاه کانت واکاوی می‌کند. آنتونی بروکنر استاد دانشگاه کالیفرنیا کتاب فوستر را نقد و بررسی کرده است.‎

 
مارسل پروست
۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۳

دربارۀ مغزی که نمی‌خواند

در اصطلاحات نظریۀ تکامل، خواندن، از ابداعات فرهنگی اخیر محسوب می‌شود که از ساختارهای مغز برای مهارتی کاملاً جدید بهره می‌برد. خواندن روندی غیرطبیعی است که هر فردی باید آن را فرا بگیرد؛ اما پروست می‌گفت: «نمی‌توانیم حقیقت را از کسی دریافت کنیم؛ بلکه باید آن را بیافرینیم.» اما در جهان گوگل، چگونگی خواندن ...

 
دایرةالمعارف دین، ارتباطات و رسانه
۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷

دایرةالمعارف دین، ارتباطات و رسانه

ارتباطات شرط لازم دین است؛ ارتباطات ماهیت عبادت، مراسم، شعائر و انجمن مذهبی است. «دایرةالمعارف دین، ارتباطات و رسانه» اشکال ارتباطات دینی را در سطح جهانی و به صورت تاریخی با تاکید خاص بر اشکال ارتباطات شفاهی و نوشتاری تبیین می‌­کند.

 
«چهار عنصر: آتش»، اثر جوزپه آرچیمبولدو (۱۵۶۶)
۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۹

سه اسپینوزای معاصر

اسپینوزا از فیلسوفانی است که پس از مرگ بارها زاده شده و به ویژه در دهه‌های اخیر مکرر در قالب‌هایی تازه ظهوری دوباره یافته است. ورگافت برای مروری بر تفاسیر معاصر دربارۀ اسپینوزا سه کتاب جدید را برگزیده است که در هر یک از آن‌ها با چهره‌ای متفاوت از اسپینوزا رویارو هستیم و پاسخ‌های متفاوتی را در خصوص سیاست ...

 
فقر احمق می‌کند
۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۰

فقر احمق می‌کند

طرز فکری قدیمی می‌گوید: افراد فقیر به این خاطر فقیر هستند که تصمیمات بدی می‌گیرند. اما سندهیل مولاینیتن، استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، و الدار شفیر، استاد روان‌شناسی دانشگاه تاد، کتابی با عنوان «کمیابی» نوشتند که این مسئله را رد می‌کند. از نظر آن‌ها ماجرا کاملاً برعکس است و در واقع افراد به این خاطر ...

 
جمهوری اسلامی فرانسه
۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۱

جمهوری اسلامی فرانسه

رمان جنجال‌برانگیزِ «تسلیم» نوشتۀ میشل وِلبک، دربارۀ حزب سیاسیِ اسلام‌گرایی است که در سال ۲۰۲۲ در فرانسه به قدرت می‌رسد. او معتقد است فرانسه تصویر خویش را از دست داده است؛ و این‌ها، تنها نشانه‌های بحرانی هستند که دو قرن قبل آغاز شد. وقتی که اروپایی‌ها بر سر تاریخ قمار کردند و باختند.

 
چطور بهروزی کالایی گران شد
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۴

چطور بهروزی کالایی گران شد

شاخص‌های سنجش میزان شادی جایگزین شاخص‌های سنتی اندازه‌گیری رفاه نظیر تولید ناخالص داخلی شده‌اند؛ اما ویلیام دیویس نویسندۀ کتاب «صنعت شادی» معتقد است این همۀ ماجرا نیست و از خطرات اتخاذ چنین رویکردی سخن می‌گوید. پیامدهایی نظیر سلب اختیار و ارادۀ دموکراتیک، استحالۀ مفهوم شادی و محدود شدن حریم خصوصی.

 
ایمان، فرهنگ و جهل مقدس
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۷

ایمان، فرهنگ و جهل مقدس

برخلاف تصور رایج، اولیویه روآ معتقد است سکولاریسم ادیان را منسوخ نمی‌کند بلکه خود به نوعی در پروسۀ تولید ادیان مشارکت می‌کند. اما این به معنی بازگشت ادیان نیست بلکه به معنی تحول آن است. روآ ماهیت ادیان در عصر پساسکولار را بررسی می‌کند.

 
جهان فراتر از ذهن شما: دربارۀ فردشدگی در عصر پریشانی
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۸

جهان فراتر از ذهن شما: دربارۀ فردشدگی در عصر پریشانی

اگرچه کانت معتقد است تجربه راهنمای عقل نیست اما بی‌شک تجربه بر درک عملی ما از دنیا تاثیرگذار است. تجربۀ مجازی واقعیت انسان‌ها را به طعمه‌هایی برای تبلیغات شرکت‌های تجاری تبدیل کرده است. آیا پادزهری برای این مرض کانتی وجود دارد؟

 
نمایی از فیلم بعد از ظهر سگی
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۶

بعدظهر سگی: اختلال استرسی پس از حادثه

آیا با اخلاق عرفی می‌توان «اختلال استرسی پس از حادثه» که اصطلاحی برای شناسایی پیامدهای روان‌شناختی ناشی از جنگ است را فهمید؟ آیا پدیده‌ای به نام «جنگ مشروع» وجود دارد؟ نظریۀ جنگ مشروع و علم اخلاق غربی چه ارتباطی با هم دارند؟

 
خون به پا خواهد شد!
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۷

خون به پا خواهد شد!

انتشار کتاب «فلَش بُویز» اثر مایکل لوییس مثل بمبی صدا کرد و توجه دیوان عدالت امریکا و نهادهای نظارتی و اجرایی را به موضوع معاملۀ پرتناوب جلب کرد. اگرچه لوییس در کتابش از شیوۀ روایی استفاده کرده و پیکتی در سرمایه در قرن ۲۱ از روش آماری، اما هر دو کتاب‌ چگونگی ظالمانه‌تر شدن چهرۀ سرمایه را بررسی می‌کنند....

 
پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷

پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی بیکاری تکنولوژیک

جایگزینی نیروی کار انسان با ماشین یا به اصطلاح بیکاری تکنولوژیک، هرچند سبب نگرانی برخی اقتصاددانان شده است اما تجربۀ تاریخی نشان می‌دهد چندی پس از رکود، اقتصاد مسیر معکوس را در پیش می‌گیرد و با تولید شغل، تمامی نگرانی‌ها در خصوص تأثیر ماشین ناپدید می‌شوند.

 
آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟

تیموتی ویلیامسون، ضمن بررسی کتاب اخیر پیتر آنگر، «ایده‌‌های تهی: نقدی به فلسفۀ تحلیلی»، ایدۀ او را به چالش می‌کشد. آنگر مدعی است فلسفۀ تحلیلی چیزی محصل به ما نمی‌دهد و در واقع تهی است اما ویلیامسون استفادۀ آنگر از تعبیر تهی را صرفاً ترفندی تبلیغاتی می‌داند.

 
آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵

آیا عمل تروریستی می‌تواند مجاز باشد؟

آن شونکن بکر، در کتابِ «تروریسم، جستاری فلسفی»، تروریسم را فقط به‌عنوان یکی از اقسام متعدد خشونت سیاسی شناسایی می‌کند. به‌نظر او تروریسم نه از حیث اخلاقی از جنگ بدتر است و نه همواره نادرست. او فاصلۀ میان تاملی فلسفی بر واژۀ تروریسم و کاربرد عامیانه آن را می‌کاود.

 
تصویر روی جلد شارلی ابدو در روز حادثۀ کشتار در دفتر نشریه، ولبک در حالت مستی.
۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۵

فرانسه ۲۰۲۲: هجویه‌ای ضد فرانسوی

یک روز پیش از حمله به دفتر مجلۀ شارلی ابدو، «تسلیم»، رمان پرفروش و جنجال‌برانگیزِ میشل ولبک، منتشر شد. نخست وزیر فرانسه در اولین واکنش به این کشتار گفت «فرانسه میشل ولبک نیست». برخی معتقدند این اتهام که ولبک اسلام‌ستیز است بی‌مورد به نظر می‌رسد. او اسلام‌ستیز نیست بلکه فرانسه‌ستیز است.

 
ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها
۲۷ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۳

ماهیت مسائل فلسفی: علل و دلالت‌ها

جان کیکز، استاد بازنشستۀ دانشگاه آلبانی، در پی تبیین جاودانه بودن مسائل فلسفی است و این که چرا قرن‌ها تلاش ذهن‌های نابغه، هنوز به راه‌حل کلی برای مسائل فلسفی منجر نشده است؟

 
میشل فوکو در کنار ژان پل سارتر
۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۱

ترکیب تناقض‌ها: زندگی‌نامهٔ میشل فوکو

‌‌همان‌گونه که دومزیل استاد فوکو می‌گوید چندین و چند و حتی هزاران فوکو وجود دارد. دیدیه اریبون در «بیوگرافی میشل فوکو» تلاش کرده چهره‌ای واحد از نقاب‌های گوناگون او به نمایش بگذارد.

 
درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر
۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۱

درباره‌ی فواید و مضرات تاریخ‌ برای قانون حقوق بشر

موین در کتاب واپسین آرمان‌شهر، در پی اصلاح امری است که وی آن را به عنوان نقصی در تاریخ‌نگاری معاصر جنبش حقوق بشر مدرن می‌بیند.