نوشتار

معماری به سبک نازی‌ها، اردوغان و پناهندگان در «نیویورک ریویو آو بوکز»

معماری به سبک نازی‌ها، اردوغان و پناهندگان در «نیویورک ریویو آو بوکز»

بیستمین شماره‌ٔ مجله‌ٔ «نیویورک ریویو آو بوکز» در سال ۲۰۱۵ ویژهٔ تعطیلات سال نو میلادی منتشر شد.

بیستمین شماره‌ٔ مجله‌ٔ «نیویورک ریویو آو بوکز» در سال ۲۰۱۵ (۱۷ دسامبر ۲۰۱۵) منتشر شد.

این شماره که ویژه‌نامهٔ تعطیلات سال نو است عنوان اصلی روی جلد خود را به مقاله‌ای از درو گیلپین فاوست سیاست‌مدار اهل ایالات متحده آمریکا با عنوان جان هوپ فرانکلین: ‌نژاد و مفهوم آمریکا اختصاص داده است. فاوست در این مقاله می‌نویسد: «کودکی فرانکلین در اوکلاهما، نژادپرستی را در سال‌های اول زندگی‌اش به او معرفی کرد. تنها شش سال داشت زمانی که او و مادرش را از واگن مخصوص سفید پوستان بیرون کردند.»

مطالب دیگر این شماره‌ٔ نیویورک ریویو آو بوکز:
پناهندگان و جنگ نو (مایکل ایگناتیف): مقاله‌ای دربارهٔ داعش از مایکل گرنت ایگناتیف سیاست‌مدار روسی تبار و نویسندهٔ کتاب آتش و خاکستر: موفقیت و شکست در سیاست. او در این مقاله می‌نویسد: «استراتژیست‌ها معتقد هستند جنگیدن در میدانی که دشمن می‌خواهد تا در آن بجنگی اشتباه‌ترین کار ممکن است. باید استراتژی‌های خودمان را بر آنان تحمیل کنیم نه آنکه اجازه دهیم آن‌ها استراتژی‌هایشان را بر ما تحمیل کنند. این درس در مقابله با رهبران داعش هم قابل استفاده است؛ داعش را در سوریه تحت فشار قرار دادیم و آن‌ها هم با عملیات تروریستی در آنکارا، بیروت و اکنون پاریس سعی در جبران آن دارند.» همچنین می‌گوید: «داعش می‌خواهدجهان را متقاعد کند که غرب نسبت به درد و رنج مسلمانان بی‌تفاوت است و ما در مقابل باید نشان دهیم که این چنین نیست.»
مفهوم مالِر (لئو کَری): مقاله‌ای در مورد سه اثر گوستاو مالر از برونو والتر رهبر ارکستر، نوازندهٔ پیانو و آهنگ‌ساز اهل آلمان، چشم انداز سمفونیک گوستاو مالر از توماس پیتی و سونات‌های سمفونیک مالر از سِف ماناهان. لئو کری در این مقاله دربارهٔ گوستاو مالر یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان دوره رمانتیک پسین و سمفونی‌هایش می‌نویسد. آثار مالر در دوران حیاتش چندان مورد استقبال موسیقیدانان برجستهٔ وین قرار نگرفت. شهرت وی بخاطر عهده داری سمت رهبری ارکسترهای بنام وین از جمله ارکستر اپرای وین و ساخت ده سمفونی و آوازهای ارکستری است.
سخت با خوش‌بختی بازی کرد (کُلم تُیبین): مقاله‌ای دربارهٔ کتاب روایت‌های کامل از کلریس ریسپکتر که از زبان پرتغالی ترجمه شده است.
دختر مسیحی انقلابی (جِنی اوگلُ): مقاله‌ای دربارهٔ کتاب دختر کبریت فروش و وارث از سیف کُوِن است. این کتاب تصویر زیبا و فراموش‌نشدنی از تجربه‌ها و شجاعت‌های دختران در اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم در جهانی که توسط جنگ و امپریالیسم از هم گسسته شده است را نشان می‌دهد. آهنگ داستان با جملهٔ آغازین کتاب مشخص می‌شود: «نمی‌توانم با قطعیت بگویم چگونه و چه زمانی یکدیگر را ملاقات کرده‌اند، اما می‌دانم با اینکه گذشتهٔ آن‌ها متفاوت بوده است، یکدیگر را بسیار دوست دارند.»
سلطان ترکیه (کریستوفر دوبلیگ): مقاله‌ای از کریستوفر دوبلیگ روزنامه نگار انگلیسی که در بیشتر آثارش تاریخچه تحولات در ایران و ترکیه را بررسی کرده است. او در این مقاله می‌نویسد: «اردوغان فاقد بلند همتی است که رهبری بزرگ باید داشته باشد. ستیزه جویی و البته ناتوانی‌اش در قضاوت او را تبدیل به شخصیتی پارانوید کرده است.»
ویولن آپدایک (جاناتان گَلَسی): مقاله‌ای دربارهٔ کتاب گزیدهٔ اشعار جان آپدایک که توسط کریستوفر کاردف با مقدمه‌ای از لایت هویزر نوشته شده است. جان هویر آپدایک نویسنده، شاعر و منتقد ادبی و هنری آمریکایی از ۱۹۵۵ همکاری‌اش را با مجلهٔ نیویورکر آغاز کرد و به سرعت در عرصهٔ نثر، نظم و نقد صاحب‌نام شد.
به چالش کشیدن الیگارشی (پل کروگمن): مقاله‌ای در مورد کتاب نجات سرمایه‌داری: برای اکثریت؛ نه اقلیت از رابرت رایش.
دل سارتوی هیجان‌انگیز و والا (اینگرید. دی رولاند): مقاله‌ای به مناسبت نمایشگاه با عنوان أندریا دیل سارتو: کارگاه رنسانس در حرکت در موزه پاول گتی ایماژ در لوس‌آنجلس برپا بود.
وقت گذرانی با هیتلر (مارتین فیلر): مقاله‌ای در مورد سه اثر معماری مدرن سمپوزیوم‌ها ۱۹۶۲-۱۹۶۶: نسخهٔ انتقادی، هیتلر در خانه از دسپینا ستردیکاگوس و معمار هیتلر: اسپیر از مارتین کیتچن نویسنده و مورخ انگلیسی کانادایی، متخصص در تاریخ مدرن اروپا، به ویژه آلمان.
عشق فرانسوی برای حراج (ایان بروما): مقاله‌ای در مورد نمایشگاه زرق و برق و بدبختی: تصاویر فحشا در فرانسه که در موزه اورسی از معروف‌ترین موزه‌های پاریس و یکی از موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه‌سازی جهان از ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵ تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ برپا است. این موزه محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است.
او بزرگترین چالش هودینی بود (کَس رابرت اشتاین): مقاله ای دربارهٔ کتاب جادوگر خیابان لایم: نشست، فتنه انگیزی و هودینی در جهان روح از دیوید یاهر. هری هودینی شعبده‌باز، بدلکار، تهیه‌کننده و بازیگر مجارستانی-آمریکایی بود.
چقدر می‌توانی خوب باشی؟ (ربکا نیو برگر گلداشتاین): مقاله‌ای دربارهٔ کتاب غریبه‌ها غرق می‌شوند: گلاویز شدن با آرمان‌گرایی غیرممکن، انتخاب‌های پرقدرت و اصرار برای کمک از لاریسا مک فارکر. ربکا گلداشتاین رمان‌نویس و فیلسوف آمریکایی در این مقاله می‌نویسد: «مک فارکر بیشتر تمرکزش بر روی افراد متفاوت است.»
روابط جنسی، پول و جمع‌آوری (کریستوفر بنفای): مقاله‌ای در مورد کتاب پگی گوگن‌هایم: شوک دوران مدرن از فرانسین پروز. مارگریت «پگی» گوگن‌هایم کلکسیونر هنر بود و در خانواده‌ای ثروتمند در نیویورک متولد شد.
داخل لباس امپراتور‌ها (گلن بورورساک): مقاله‌ای در مورد سه اثر تاریخ رم باستان از مری بیرد، ظهور و سقوط سزارها از تام هال‌اند و نرون در غرب: شخصیتی تاریخی از دوناسیان گرو. بورورساک در این مقاله می‌نویسد: «امپراتوری رم جهان مدیترانه را پوشش داد. دو دین توحیدی مسیحیت و یهودیت را شامل می‌شد و بستری را برای ظهور سومین دین توحیدی، اسلام، فراهم کرد.»

مرتبط

راست‌های افراطی کيستند؟ چه می‌گويند؟ و چه اهميتی دارند؟

راست‌های افراطی کيستند؟ چه می‌گويند؟ و چه اهميتی دارند؟

راست‌افراطی: جست‌وجویی تباه در جهانی ویران‌شده

چطور اینستاگرام به معبد فرقه‌ها تبدیل شد؟

چطور اینستاگرام به معبد فرقه‌ها تبدیل شد؟

فرقه‌ها از تنهایی بیرونمان می‌آورند و تنهاترمان می‌کنند

آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر

آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر

تاریخ مطالعات فقر و نابرابری در قرن گذشته با تلاش‌های این اقتصاددان بریتانیایی درهم‌آمیخته است

چگونه مصرف کالاها می‌تواند از آدم‌ها دیو یا فرشته بسازد؟

چگونه مصرف کالاها می‌تواند از آدم‌ها دیو یا فرشته بسازد؟

کالاهایی که در فروشگاه چیده می‌شود ممکن است محصول کار کودکان یا بیگاری کارگران باشد

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دوراندیشی

استیون جانسون

ترجمه نجمه رمضانی

مدرسۀ خلاق

کن رابینسون, لو آرونیکا

ترجمه شمس‌الدین میرابوطالبی

مسافر، بُرج، کِرم

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری